Organizacja wesela krok po kroku. Data ślubu, zaproszenia i catering

Samodzielne organizowanie wesela to nieprzespane noce, duża dawka stresu i mnóstwo rozterek. Na głowie przyszłych małżonków pozostaje wybór daty ślubu, miejsca wesela, ozdób i cateringu. Jak zorganizować wesele krok po kroku?

 Całująca się młoda para po zmroku na tle napisu love.

Organizacja wesela jest niezwykle stresująca, ponieważ to od nas zależy, jak będzie wyglądał ten dzień. Z tego względu warto ustalić harmonogram działań, według którego będziemy postępować. Czym zająć się na początku organizacji?

Od czego zacząć organizację wesela?

Organizacja wesela to nic łatwego… Zwłaszcza wtedy, gdy nie korzystamy z usług Wedding Experta. Wtedy wszystkie obowiązki pozostają na naszych barkach, a jak wiadomo, jest ich całkiem sporo. Organizację wesela zaczynamy średnio dwa lata wcześniej, kiedy to ustalamy datę ślubu, zamawiamy salę weselną, fotografa i kamerzystę. Kolejne kwestie mogą poczekać, ale nie należy ich odkładać na ostatnią chwilę. Najlepszym rozwiązaniem jest kalendarz, który pozwoli nam postępować zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Dzięki niemu nie pominiemy żadnej ważnej i niezbędnej kwestii, a ponadto nie przekroczymy ustalonego budżetu ze względu na właściwe wybory.

Wybór najważniejszego, czyli daty ślubu, może ułatwić styl i tematyka wesela. Jeżeli tematem przewodnim uroczystości będzie klimat boho, to wesele warto zorganizować latem. Datę ślubu można wybrać na podstawie pierwszego spotkania, daty zaręczyn, urodzin czy rocznicy zaślubin dziadków. Wesele możemy również zorganizować zimą w trakcie okresu świąteczno-noworocznego, jednak należy wziąć pod uwagę długoterminowe wyjazdy rodzinne naszych gości.

Organizacja wesela krok po kroku, czyli sala weselna

Rezerwacja sali weselnej powinna odbywać się z dużym wyprzedzeniem. W innym wypadku możemy zostać bez wymarzonej sali weselnej, która odpowiadałaby najbardziej naszym wymaganiom. Ważnym czynnikiem decydującym o ostatecznym wyborze sali jest nie tylko jej wygląd, ale również liczba gości, rozmiar parkingu i teren wokół budynku. Należy mieć świadomość, że nie każdy właściciel bądź menedżer obiektu zgodzi się na naszą ingerencję w wygląd pomieszczeń, zmianę ułożenia mebli i inne, niecodzienne pomysły. Jak wybrać salę weselną? Oczywiście dużo zależy od lokalizacji zamieszkania przyszłych małżonków. Istnieje możliwość zaproszenia gości do całkowicie innego miasta, a nawet państwa, jednak jest to dość kosztowna inwestycja. Zazwyczaj wesele odbywa się w pobliżu kościoła, w którym organizowano ślub. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie pod kątem logistycznym. Salę weselną należy również zorganizować pod kątem noclegu dla gości. Będzie to niezwykle dużym udogodnieniem zwłaszcza dla osób, którzy przybyli do nas z daleka. Dużą zaletą będzie także ogród z placem zabaw oraz altanką, dzięki któremu goście wraz z pociechami spędzą miły czas szczególnie latem.

O czym należy pamiętać, organizując wesele?

Istotnym elementem wesela jest bez wątpienia wybór zespołu lub didżeja. Kapela na wesele powinna zostać dobrana po zapoznaniu się z ich repertuarem oraz na podstawie rekomendacji i opinii innych. Wybierając muzykę na wesele, należy przede wszystkim kierować się gustem zaproszonych gości, ponieważ to oni mają dobrze wspominać ten wieczór. Niezbędny jest również wybór fotografa i kamerzysty z dużym wyprzedzeniem, ponieważ do najlepszych fachowców kolejki są naprawdę pokaźne! Równie ważnym elementem organizacyjnym jest wybór świadków, kwiaciarni, zaproszeń, a w dalszej kolejności sukni ślubnej, garnituru, obrączek, fryzury oraz makijażu. Kilka miesięcy przed uroczystością zaślubin należy wysłać zaproszenia do gości lub jeżeli jest taka możliwość – odwiedzić ich osobiście. Zaproszenia weselne warto rozesłać około pięć miesięcy przed ślubem, dzięki czemu goście będą mogli zaplanować ten czas wyłącznie dla Narzeczonych. Najlepiej będzie, gdy każda zaproszona osoba potwierdzi swój pobyt maksymalnie miesiąc przed uroczystością. To sprawi, że Przyszli Państwo Młodzi będą mogli zrezygnować z posiłków dla nieobecnych, przez co nie poniosą dodatkowych, zbędnych kosztów.

Przyszli Nowożeńcy z dużym wyprzedzeniem planują również atrakcje weselne, podróż poślubną, a nawet… upominki od gości! Z pomysłu popularnego na zachodzie korzysta coraz większa liczba osób. Prezent dla pary młodej wskazany przez nich samych to świetne rozwiązanie, które pozwala uniknąć nieudanych podarunków. Zbliżający się termin weselny to także czas na zakup alkoholu, zamówienie tortu weselnego i ciast, a nawet stworzenie przebiegu dnia ślubu. Wcześniejsze ustalenie harmonogramu tego dnia zagwarantuje Nowożeńcom mniejszą dawkę stresu i brak niedomówień.