Organizacja ślubu krok po kroku. Najważniejsze zasady

Wbrew pozorom, dla niektórych osób organizacja ślubu to nic łatwego i przyjemnego. Ten kilkunastomiesięczny proces obejmuje wybór daty uroczystości, miejsca wesela, kamerzysty, tortu, zaproszeń i wielu, wielu innych kwestii. Jak zorganizować ślub bez stresujących wpadek?

Organizacja ślubu i wesela nie jest łatwa, wymaga wielu kompromisów i wiąże się z niemałym stresem. Dobrym rozwiązaniem jest postępowanie zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, który pozwoli uniknąć niepożądanych sytuacji. O czym należy pamiętać?

Organizacja ślubu i wesela krok po kroku

Dobrym sposobem na organizację uroczystości bez wedding plannera jest postępowanie zgodnie z wcześniej ustalonym harmonogramem. Pierwszym oraz najważniejszym krokiem organizacji ślubu i wesela jest wybór daty oraz miejsca tego ważnego wydarzenia, a także rozpisanie wstępnej listy gości i wybranie świadków. Równie istotną kwestią, która powinna nastąpić w podobnym czasie, jest zarezerwowanie kamerzysty, fotografa oraz DJ lub zespołu. Wybór każdej z powyższych usług z dużym wyprzedzeniem czasowym pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu związanego z pełnym kalendarzem tychże osób. W dalszej kolejności należy rozejrzeć się za kwiaciarnią, która zadba o piękny wygląd kościoła oraz sali weselnej, a także zaproszeniami ślubnymi, i dekoracjami. Zazwyczaj na koniec przygotowań pozostaje wybór sukni ślubnej i garnituru, skompletowanie garderoby, zarezerwowanie kosmetyczki i fryzjera, a także skupienie się na sprawach, które nie wymagają zbytniego pośpiechu.

Jak wybrać datę i miejsce?

Ta kwestia zależy od wielu czynników. Czas i miejsce wesela wybieramy pod kątem dyspozycji gości, a w szczególności osób mieszkających poza granicą naszego kraju lub też ze względu na nasze indywidualne potrzeby. Przyszli państwo młodzi mogą zorganizować tę uroczystość w dzień pierwszego spotkania, z okazji rocznicy ślubu dziadków, czy też ze względu na ich ulubiony miesiąc lub porę roku. Ze względu na pogodę, najczęściej wybiera się okres wakacyjny. Należy jednak pamiętać, że organizacja ślubu w tym okresie może co nieco skrócić liczbę gości. Dlaczego? Chociażby ze względu na planowany urlop wakacyjny, a nawet staże lub praktyki studenckie gości. Z tego względu informację o potencjalnej dacie ślubu i wesela warto przekazać gościom co najmniej kilka miesięcy wcześniej. W wyborze czasu i miejsca ślubu pomoże również rozmowa o wizji tego dnia obu partnerów. Osoby pragnące zaślubin w plenerze powinny zdecydować się na okres letni, z kolei przeciwnicy wysokiej temperatury zapewne pójdą w kierunku okresu wiosenno-jesiennego, a nawet zimowego.

Data ślubu kościelnego oraz wesela jest uzależniona również od miejsca, w którym państwo młodzi marzą świętować. Decyzja o wyborze domu weselnego powinna zostać podjęta dużo wcześniej, dzięki czemu rezerwacja danego miejsca będzie możliwa. Należy również pamiętać, że ze względów logistycznych, miejsce uroczystości weselnej powinno odbywać się dość blisko zaślubin kościelnych.

Kolejny krok organizacji wesela, czyli zespół, kamerzysta i pozostałe kwestie

Jak zorganizować ślub i wesele i nie pominąć żadnej ważnej kwestii? Świetną opcją jest założenie kalendarza przyszłej Panny Młodej, który zabezpiecza przed pominięciem jakiejkolwiek kwestii organizacyjnej. Do kolejnych zadań narzeczonych należy wybór fotografa, kamerzysty oraz decyzja, czy imprezę poprowadzi zespół, czy też może DJ. Każda z tych osób ma zapełniony kalendarz nawet na dwa lata do przodu, dlatego podobnie jak z datą i miejscem, w tej kwestii również należy się sprężać. Wybór kamerzysty oraz fotografa nie należy do najłatwiejszych. W tym przypadku warto poznać recenzję osób, które korzystały z ich usług. Niektórzy decydują się na skorzystanie z własnego aparatu, a nawet fotobudki, co pozwala zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy. Dużym dylematem dla większości osób jest też wybór muzyki. W tym przypadku należy się zastanowić, jaki rodzaj muzyki interesowałby przede wszystkim…naszych gości! Nie każdy gość weselny, a zwłaszcza grupa seniorów, będzie zadowolona z muzyki techno, a tym bardziej rapu. Z tego względu warto korzystać z usług takiej osoby lub zespołu, która przypadnie do gustu zarówno młodszej, jak i starszej grupie wiekowej. Prócz kwestii niecierpiących zwłoki, na barkach narzeczonych pozostają inne, niemniej ważne tematy, których nie należy odkładać na sam koniec. Warto zarezerwować czas na makijaż i fryzurę próbną, rozejrzeć się za zaproszeniami, wymarzoną suknią ślubną czy też kursem tańca. Organizując wesele, warto też przemyśleć kwestię miesiąca miodowego. Niektórzy uważają, że będzie to idealny prezent na rocznicę ślubu, dlatego honeymoon odkładają na pierwszy, wspólnie spędzony rok. Nie należy zapominać o zorganizowaniu ciekawych atrakcji weselnych, które zapewnią miły czas gościom, a także poinformowaniu o tym wydarzeniu swojego pracodawcy. Kilka dni przed uroczystością weselną warto rozpisać dokładny harmonogram dnia, który sprawi, że nie pominiemy żadnej istotnej kwestii.