Normobaria a hiperbaria – porównanie, co wybrać?

Komory normobaryczne i hiperbaryczne zyskują coraz większą popularność w Polsce. To innowacyjne sposoby prowadzenia terapii tlenowej, które choć z pozoru są do siebie podobne, to mają wiele różnic. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie są podobieństwa i różnice między komorą hiperbaryczną a normobaryczną, to koniecznie zapoznaj się z tym artykułem!

Normobaria a hiperbaria - mężczyzna w masce tlenowej

Normobaria a hiperbaria – sposób działania

Choć w obu komorach przeprowadzana jest tlenoterapia, to ich zasady gruntownie się od siebie różnią. W komorze normobarycznej podwyższone jest ciśnienie i zwiększona jest ilość tlenu, wodoru i dwutlenku węgla. Normobaria wykorzystuje ciśnienie o wysokości 1500 hPa. Natomiast w komorze hiperbarycznej podaje się pacjentowi stuprocentowy tlen, również przy podwyższonym ciśnieniu.

Różnice między komorą hiperbaryczną a normobaryczną – przebieg zabiegu

Komora hiperbaryczna a normobaryczna bardzo się od siebie różnią. W komorze hiperbarycznej może przebywać jedna lub dwie osoby. W ciągu terapii leży się w komorze, która zazwyczaj swoim wyglądem przypomina tubę. Stuprocentowy tlen podawany jest przy użyciu specjalnej rurki lub maseczki. Natomiast w komorze normobarycznej może przybywać wiele osób. W tego typu komorze może przebywać nawet 10 osób! Ponadto w komorze normobarycznej nie ma żadnego specjalnego sprzętu, przez który dostarczany jest tlen. W komorze normobarycznej można bezproblemowo pracować na laptopie, czytać książki, czy nawet spać, korzystając z Vouchera Nocna Sesja w Komorze Normobarycznej.

Korzyści obu sposobów tlenoterapii

Po sesji w obu komorach Twój organizm będzie dokładnie dotleniony, a dzięki temu procesy regeneracyjne przyspieszone. Ponadto hiperbaria i normobaria podnoszą jakość snu i koncentracji. Jednakże, to hiperbarii używa się w sporcie – korzystają z niej topowi sportowcy. Natomiast to przy normobarii mówi się o odmładzaniu organizmu dzięki wspomaganiu tworzenia się nowych komórek macierzystych.

Podobieństwa między komorą hiperbaryczną a normobaryczną w przeciwwskazaniach 

Z racji tego, że normobaria, jak i hiperbaria to zabiegi medyczne, to w obu przypadkach istnieje szereg przeciwwskazań. W obu typach tlenoterapii nie mogą uczestniczyć ciężarne kobiety, osoby z zakażeniem górnych dróg oddechowych lub które przeszły niektóre operacje płuc. Nie powinny brać udziału osoby z klaustrofobią lub cierpiące na krwotoki i drgawki. Jak widać, przeciwwskazania do obu zabiegów są właściwie takie same. Przed rozpoczęciem terapii najlepiej skonsultować się z lekarzem i dowiedzieć się, czy sesja w komorze normobarycznej lub hiperbarycznej będzie bezpieczna dla Twojego organizmu.

Hiperbaria a normobaria – co wybrać?

Zarówno Sesja w Komorze Hiperbarycznej, jak i Sesja w Komorze Normobarycznej przyniosą Ci szereg pozytywnych efektów. Jeśli zastanawiasz się nad tym, którą z nich wybrać – normobarię czy hiperbarię, to zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Osoby, które nie lubią przebywać w małych pomieszczeniach, będą się lepiej czuły w komorze normobarycznej. Natomiast osobom, którym zależy na prywatności może przeszkadzać obecność innych w komorze normobarycznej i bardziej komfortowo będą czuć się w komorze hiperbarycznej. Wyboru dokonaj na podstawie swoich potrzeb, cokolwiek nie wybierzesz, to będzie czas relaksu, odprężenia i regeneracji organizmu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.