Na śniadanie – Lot w Tunelu Aerodynamicznym

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest unosić się swobodnie nad ziemią? W poniedziałek, część ekipy Wyjątkowego Prezentu miała okazję sprawdzić to na własnej skórze w bazie Flyspot. Tunel Aerodynamiczny Flyspot znajduje się w Ożarowie Mazowieckim pod Warszawą i jest największym oraz najszybszym tunelem aerodynamicznym na świecie.

 

To uczucie, gdy podnosisz ręce do góry i odrywasz się od ziemi – bezcenne! Jak przebiegała realizacja i jakie wrażenia wywarło to przeżycie na naszych ekspertach, przeczytacie poniżej 🙂

img_5745_korekta

Lataliśmy z samego rana, o godzinie 7.00. Ledwo zaczęło świtać, a my już szybowaliśmy w powietrzu… i wiecie co? Żadna poranna kawa nie jest w stanie dostarczyć tak dużej dawki energii na resztę dnia, jak Lot w Tunelu Aerodynamicznym.

img_5673_korekta
Na początku zostaliśmy poproszeni o podpisanie oświadczenia, że nie ważymy ponad 130 kg, nie mamy chorób psychicznych i serca, nie doznaliśmy urazu barku ani kręgosłupa. Są to jedyne przeciwwskazania do Lotu w Tunelu Aerodynamicznym, który jest uznawany za sport ekstremalny i choć prawie każdy zdrowy człowiek może latać, musi mieć też świadomość, że wiąże się to z pewnym ryzykiem.

img_5645_korekta
Następnie udaliśmy się na szkolenie, na którym instruktor objaśnił nam jakie warunki panują w tunelu oraz jaką pozycję należy przyjąć podczas lotu. Z uwagi na wysoki poziom natężenia dźwięku, wewnątrz tunelu można się komunikować jedynie za pomocą gestów, które też musieliśmy poznać, aby wiedzieć kiedy wyprostować nogi, a kiedy rozluźnić się i zrelaksować. Później poszliśmy do szatni, gdzie dostaliśmy specjalne kombinezony, kaski i sportowe obuwie. W tunelu trzeba czuć się maksymalnie swobodnie, nic nie może nas krępować ani uwierać. Na koniec dostaliśmy najważniejsze akcesoria – czyli zatyczki do uszu oraz gogle. Unoszący nasze ciała strumień powietrza w tunelu aerodynamicznym pędzi z prędkością dochodzącą do 310 km/h, dlatego bez tych akcesoriów mogłoby być to nie do wytrzymania.

img_5668_korekta

Samo latanie w tunelu było niesamowitym doświadczeniem. Każdy z nas miał dwie próby po około 1,5 minuty. Za pierwszym razem nasze ciało przyzwyczajało się do nowych warunków. Instruktor ustawił nam odpowiednią pozycję, usztywnił bark i pomógł dosłownie położyć się w powietrzu.

img_5719_korekta

Za drugim razem było zdecydowanie łatwiej, gdyż mózg już lepiej przyjął nowe warunki i brak grawitacji 🙂 Niektórzy z nas dosyć dobrze sobie z tym radzili i byli tylko delikatnie asekurowani przez instruktorów. Z ich pomocą, pędzące powietrze unosiło nas w górę na wysokość około 10 – 15 metrów. Następnie szybko opadaliśmy, aby zatrzymać się na około metr nad ziemią. Niesamowite uczucie.

img_5985_korekta

img_5786_korekta

Polecamy nie tylko, wszystkim miłośnikom adrenaliny i sportów ekstremalnych, ale również osobom, które stąpają twardo po ziemi i nie chodzą z głową w chmurach, żeby nie metaforycznie, ale fizycznie dali się porwać!

img_6014_korekta

Loty w Tunelu Aerodynamicznym stają się coraz bardziej popularne wśród specjalistów, jak i amatorów. U nas możesz polatać już w 5 miastach w Polsce. Sprawdź naszą ofertę tutaj.