Motywowanie Pracowników – 6 skutecznych działań

Ostatni okres nie był łatwy dla wielu firm. W tym roku jednym z kluczowych aspektów, pozwalających na funkcjonowanie działalności na odpowiednim poziomie, może okazać się posiadanie lojalnego, odpowiednio zmotywowanego grona pracowników. Poznajcie 6 skutecznych działań motywacyjnych, które wprowadzą dobrą atmosferę wewnątrz firmy oraz pozwolą pracownikom poczuć się naprawdę docenionym.

Motywujące działania mogą przynieść zdumiewające efekty!

Badanie “Wyzwania HR”[1], przeprowadzone przez portal Doradca w Rozwoju, jasno pokazał, że 60% firm wskazuje, że w roku 2021 priorytetem będzie „Utrzymanie motywacji i zaangażowania pracowników”.
Początek nowego roku to czas na określanie strategii i planów rozwojowych, także w kontekście motywacji pracowników, co w oczywisty sposób przekłada się na realizowanie celów całej firmy. Dobra motywacja to nie tylko pieniężne gratyfikacje, bowiem istnieje wiele innych, równie efektywnych sposobów, by “zadbać o pracownika” i docenić jego lojalność, co w konsekwencji wpłynie na jego zaangażowanie w powierzone zadania. Jak motywować pracowników? Które działania należy wdrażać szybko, a które wymagają stopniowego wprowadzania? W tym tekście poznacie 6 technik motywacyjnych, które skutecznie zwiększają lojalność oraz zaangażowanie w pracę.

Wykres pochodzi ze strony https://doradcawrozwoju.pl/blog/wyzwaniahr2021/

1. Zadbaj o atmosferę i dobrą komunikację

Specjaliści od retoryki wiedzą, jak wiele konfliktów można by uniknąć, gdyby komunikacja funkcjonowała na dobrym poziomie. Przyjazne biuro to miejsce, w którym aż chce się pracować, a połączenie odpowiedniej atmosfery z dobrą komunikacją może zdziałać cuda. Do najważniejszych aspektów w tym temacie należą:
– dbanie o integrację (choćby w wersji online), które pozwala się spotkać i porozmawiać o innych rzeczach niż projekty, deadline’y i goniące terminy;
– dopasowanie zespołu i dobre relacje między pracownikami;
– jasne określenie oczekiwań wobec pracownika;
– scharakteryzowanie planu działania i celów firmy;
– rozmowa z pracownikiem i słuchanie jego pomysłów, sugestii lub wątpliwości.

2. Postaw na elastyczność

Pandemia koronawirusa nieco zmieniła podejście firm do pracy zdalnej. Coraz częściej pracownicy pracują w domowych warunkach, co chociażby pozwala oszczędzać im czas, który do tej pory poświęcali na dojazdy. Efektywnie można pracować również w domu, dlatego wiele firm wprowadziło taki standard w swoich działaniach. Co ciekawe podczas pracy w domu zauważa się wzrost efektywności pracowników, którzy zyskują także dodatkowy czas np. na realizowanie własnych pasji. Dobra organizacja pracy zdecydowanie korzystnie wpływa na motywację pracowników.

3.  Pomagaj w rozwoju

Ambitni pracownicy to skarb. Cały czas chcą się rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, więc… umożliwiaj im to, dając odpowiednie ku temu narzędzia. Podnoszenie kwalifikacji to nie tylko zysk dla pracownika, ale także dla całej Waszej organizacji. Pracownik będzie mógł otrzymać nowe zadania i realizować poważniejsze projekty oraz zwiększy jego poczucie przynależności do firmy. Kursy mogą być zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. W tej drugiej kategorii, w ostatnim roku, mocno rozwinęły się szkolenia online, wśród których najpopularniejszymi są: Internetowe Kursy Językowe oraz Kurs Excela. Możliwość rozwoju w wymarzonym kierunku to sygnał dla pracownika: cenimy Cię, jesteś ważnym punktem naszego zespołu i chcemy, żebyś się rozwijał. Jest to miła i bardzo praktyczna forma motywacji.

4. Nagradzaj

Każde przedsięwzięcie zakończone pozytywnie to duży sukces pracownika. Oczywiście: są projekty ważniejsze i te mniej ważne. Jednak zawsze warto pamiętać o pochwaleniu pracownika, choćby w prywatnej rozmowie. Taka rozmowa nie tylko sprawi, że poczuje, że jego praca jest doceniana, ale również poprawi jego samopoczucie i motywację do podejmowania kolejnych działań. Za większymi projektami może stać również premia materialna, w końcu bony i Vouchery stają się coraz bardziej popularne. Przykładową formą podziękowania może być Pakiet Przeżyć “Gratulacje”, który da pracownikowi możliwość odetchnięcie na chwilę od spraw firmowych i przeżycia wybranej przygody. Spośród kilkuset możliwości wybierze tę, która najbardziej mu się spodoba i spełni swoje marzenia. Inną, równie sprawdzoną formą nagrody, jest oczywiście Karta Podarunkowa, która oferuje określoną kwotę do wykorzystania na zapierające dech w piersiach atrakcje. W obu przypadkach pracownik wybierze najbardziej interesującą go aktywność, dzięki czemu taki prezent na pewno mu się spodoba.

5. Dostosuj środowisko pracy, opierając się o activity based working

Activity based working to ciekawa koncepcja, która gwarantuje zdumiewające efekty. Opiera się ona na pełnym dopasowaniu biura do potrzeb pracownika, zwiększając tym samym komfort pracy oraz pozytywnie wpływając na jej jakość. Jakie są założenia activity based working? Przede wszystkim brak stałych miejsc pracy, czyli tzw. desk-sharing. Współdzielenie biurek, polegające na zajmowaniu miejsca, które akurat jest wolne, to ciekawe rozwiązanie, pomagające pracownikom w integracji, rozmowach i współpracy, bowiem dzielenie biurek to także nowi sąsiedzi niemal każdego dnia. Należy pamiętać o tym, by w biurze zapewnić kilka stref, dostosowanych do różnego rodzaju pracy.
Warto, by znalazły się miejsca, w których:

– pracownik może pracować samodzielnie i w pełnym skupieniu,

– istnieje możliwość pracy wspólnej i swobodnej komunikacji,

– panuje kompletna cisza i spokój,

– można bez przeszkód rozmawiać przez telefon,

– można chwilę odpocząć, 

– spokojnie można prowadzić rozmowę z klientem bądź partnerem.

Ważne, aby pomieszczenia były różnej wielkości, a pracownicy wiedzieli, że mogą z nich swobodnie korzystać. Należy unikać sytuacji, w której są oni „wypraszani” z danego pomieszczenia, ponieważ przy kolejnej okazji mogą nie chcieć korzystać z takiego miejsca. 

6. Zorganizuj kuchnię lub stołówkę

Nikt nie dowiódł jeszcze, że najlepsze pomysły bądź rozmowy odbywają się przy biurku. Często genialna myśl nachodzi… w kuchni! W końcu to miejsce niezobowiązujących rozmów i chwila odpoczynku od natłoku spraw. Miejsce, w którym można zjeść obiad, ulubioną przekąskę lub po prostu oderwać się od obowiązków pozytywnie wpłynie na każdego pracownika, zwiększając jego komfort pracy. W takim miejscu musi znaleźć się lodówka i ekspres do kawy, oba urządzenia są absolutnie niezbędne. Dodatkowo warto zadbać o sprzęt, który pozwoli na odgrzanie lub przygotowanie ulubionych posiłków przez pracowników

Powyższe sposoby w łatwy sposób wpłyną na atmosferę i zapewnią dużo lepsze warunki pracy, co pozytywnie przełoży się na jej jakość. Oczywiście każdą zmianę warto przedyskutować z osobami pracującymi, żeby poznać ich zdanie i pokazać, że jest ono dla nas ważne. Przekonaj się, że łatwo jest zwiększyć motywację pracowników, stosując wymienione możliwości.

[1] https://doradcawrozwoju.pl/blog/wyzwaniahr2021/


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *