Masaż shantala – od kiedy można go stosować? Jakie są jego zalety?

Masaż shantala wywodzi się z kultury starożytnych Indii. Technika ta dedykowana jest dzieciom – zarówno niemowlakom, jak i nieco starszym pociechom. Działa uspokajająco, a także daje poczucie bliskości, pomagając tym samym w tworzeniu więzi między maluchem a masującym go rodzicem.

Kobieta w ciąży, przed porodem, masaż dla niemowlaków

Zabiegi na ciało są chętnie stosowane przez dorosłych. Jeśli chodzi o relaksacyjny Masaż, voucher na niego często wręczany jest jako prezent. Pozwala na odpoczynek i odprężenie, a także zredukowanie stresu. Nie należy jednak zapominać, że najmłodsi również potrzebują ukojenia. W ich przypadku istotny jest także kontakt z rodzicami. Obie te rzeczy zapewnia im specjalny masaż shantala dla niemowląt i starszych dzieci. Dzięki któremu mogą się wyciszyć i odstresować.

Co to jest masaż shantala? Opis zabiegu

Masaż shantala pochodzi ze starożytnych Indii, jednak w Europie został spopularyzowany dopiero w XX wieku, za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Technika ta jest przeznaczona dla dzieci, a jej zasady są bardzo proste. Przed zabiegiem należy jednak odpowiednio się do niego przygotować. Przede wszystkim, masaż shantala powinien być wykonywany minimum pół godziny po spożyciu przez dziecko posiłku. Ważne jest też miejsce zabiegu – najlepiej, aby był przeprowadzany w ciepłym (z temperaturą powyżej 20℃), cichym i lekko zaciemnionym pomieszczeniu. 

Jak wygląda taki masaż?

  • dziecko trzeba rozebrać i położyć na miękkim kocyku lub na wyprostowanych nogach siedzącego rodzica. Tak aby jego stopy dotykały brzucha mamy lub taty;
  • w dłoniach należy rozgrzać oliwkę, mleczko lub olejek do masażu, a następnie zacząć powoli masować malucha kolistymi, rytmicznymi ruchami;
  • każdy ruch warto powtarzać kilka razy, stopniowo przechodząc do kolejnych części ciała. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na masowanie klatki piersiowej, boków, brzucha, szyi, pleców czy wreszcie rąk i nóg;
  • podczas masażu shantala, najlepiej nie odrywać dłoni od ciała dziecka. Oprócz tego warto mówić do malucha spokojnym głosem.

Czas trwania

Masaż shantala dla niemowląt powinien trwać około 5-10 minut. Jeżeli jednak maluch wykazuje oznaki znużenia czy zdenerwowania, należy przerwać masowanie. Zabieg ten ma być przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Aby go urozmaicić, można wykorzystać specjalną muzykę do masażu shantala. Pozwala ona na jeszcze większe odprężenie. Po dokładnym wymasowaniu dziecka warto je też wykąpać. Zapewni mu to dodatkowy relaks i pozwoli na zmycie użytego preparatu do masażu.

Masaż shantala – od kiedy można go wykonywać?

Nie istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące momentu wprowadzenia masażu shantala. Oznacza to, że można wykonywać go już od pierwszych dni życia malucha. Nie należy jednak robić tego po szczepieniach. Mimo tego, na początku, rodzice mogą być niepewni co do stosowania tego typu zabiegu. Dlatego masaż shantala dla niemowląt stosuje się najczęściej od 2 miesiąca życia. Najlepiej wykonywać go codziennie lub przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Częstotliwość powinna być uzależniona od reakcji malucha na masowanie.

Dzieci starsze

Co ciekawe, wykonuje się także masaż shantala dla starszych dzieci. Może on przynieść równie wiele korzyści, co w przypadku niemowlaków. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dziecko nie chce być masowane, nie należy go do tego zmuszać.

Po co wykonuje się masaż shantala dla niemowląt i starszych dzieci?

Masaż shantala dla niemowląt i starszych dzieci ma wiele zalet. Przede wszystkim, doskonale wycisza i uspokaja malca, redukując ewentualne agresywne zachowania. Ponadto, wzmacnia jego odporność na stres i pomaga mu w zasypianiu oraz korzystnie wpływa na układ trawienny i immunologiczny. Poprawia również relacje między dzieckiem a masującym go rodzicem. Masaż shantala wymaga bliskości, delikatnego dotyku i ciągłego kontaktu, dlatego zacieśnia więzi oraz daje poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. Tym samym, pozytywnie oddziałuje też na samoocenę malucha.

Regularność masażu

Ze względu na wiele korzyści płynących z tego zabiegu, masaż shantala warto wykonywać regularnie. Jest on wyrazem miłości do dziecka, a także formą opieki nad nim. Świadomość tego pozytywnie wpływa również na stan rodziców. Dzięki zabiegowi budują oni więź z maluchem, a także mogą lepiej zrozumieć jego zachowania i potrzeby. Co ważne, w przypadku matek masaż shantala może też minimalizować objawy depresji poporodowej.

Masaż shantala – kurs instruktorski czy samodzielna nauka?

Wiele osób próbuje nauczyć się indyjskiej techniki masowania samodzielnie. W tym celu wykorzystują książki o masażu shantala oraz filmiki instruktażowe z Internetu. Tak naprawdę prawidłowe ruchy można dokładnie wytrenować jedynie pod okiem profesjonalisty, który pokaże rodzicom wszystkie niuanse zabiegu. W przypadku masażu shantala kurs jest więc najlepszym sposobem na to, jak nauczyć się poprawnie masować dziecko. Szkolenia tego typu są dostępne zwłaszcza w większych miastach.