Masaż kręgosłupa – czy może zaszkodzić? Ból po masażu pleców

Ból pleców dotyka coraz większą część społeczeństwa, a jego przyczyn jest mnóstwo. Zaliczają się do nich nie tylko choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa, takie jak dyskopatia, skolioza, rwa kulszowa czy zwyrodnieniowe zapalenie stawów, ale dużo bardziej – zdawać by się mogło – przyziemne powody: otyłość, mała ilość ruchu, siedzący tryb życia, a nawet stres. W przypadku bólu kręgosłupa najlepszym remedium nie są leki przeciwbólowe, choć czasem bez nich nie można się obyć, ale masaż kręgosłupa. Czy jednak jest on jednakowo skuteczny w każdym przypadku? Przekonaj się, czym jest masaż leczniczy kręgosłupa!

Masaż Kręgosłupa - pani masowana w okolicach kręgu szyjnego.

Czy istnieją przeciwwskazania do masażu kręgosłupa i czy w niektórych przypadkach może on bardziej zaszkodzić niż pomóc? Choć niezaprzeczalnie techniki ucisku tkanek pomagają w rozluźnieniu, to czy w każdym przypadku są one niezawodne i każdy może z nich korzystać? Co daje masaż kręgosłupa i czy istnieją skutki uboczne masażu kręgosłupa? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości – przekonaj się, kiedy skorzystać z masażu i kiedy ból pleców po masażu jest czymś zupełnie normalnym.

Masaż kręgosłupa szyjnego – kiedy stosować?

Ból kręgosłupa szyjnego jest najczęściej konsekwencją siedzącego trybu życia. Wykonując pracę biurową przez dłuższy czas w ciągu dnia dochodzi do powstania pewnych nawyków, które stosujemy również podczas wykonywania codziennych obowiązków. Te z kolei przyczyniają się do bólu kręgosłupa odcinka szyjnego oraz bóli głowy. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest masaż tkanek głębokich, który skutecznie zmniejsza napięcie mięśni karku i głowy.

Masaż leczniczy lub relaksacyjny jest najlepszą i naturalną metodą niwelowania dolegliwości bólowych, która nie tylko zmniejsza napięcie mięśni, zwiększając ich elastyczność i ruchomość, ale także znacząco poprawia krążenie. Jaki jednak rodzaj masażu wybrać? Przed zabiegiem fizjoterapeuta przeprowadza krótki wywiad, który pozwala określić stopień problemu i dobrać najlepszą metodę jego rozwiązania. Dzięki temu pozbędziesz się bólu karku i staniesz się bardziej rozluźniony.

Masaż kręgosłupa lędźwiowego – na co pomaga?

Część lędźwiowa kręgosłupa znajduje się w dolnej jego partii, tuż nad pośladkami. Bóle tej okolicy najczęściej spowodowane są dyskopatią, choć nie zawsze. Bardzo często przyczyną dolegliwości jest ból mięśniowy. Przyczyną dyskomfortu części lędźwiowej kręgosłupa może być też zbyt mała ilość ruchu, powodująca spięcie mięśni, a nawet otyłość, będąca przyczyną obciążenia całego kręgosłupa, a zwłaszcza jego dolnej części.

Ból w części lędźwiowej znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Najczęściej dolegliwość nie dotyka jedynie kręgosłupa, ale promieniuje również na pośladki, nogi, a nawet stopy. Taki stan rzeczy powoduje problemy z chodzeniem, staniem, siedzeniem, a często nawet wybudza ze snu. Najczęściej masaż części lędźwiowej kręgosłupa wykonywany jest podczas terapii całych pleców, co wspomaga rozluźnienie. Jeżeli jednak Twoje dolegliwości dotyczą wyłącznie tej części, należy poinformować o tym terapeutę, który na niej skupi głównie swoją uwagę.

Czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić?

Co daje masaż kręgosłupa? Czy leczniczy, czy też relaksujący z założenia ma pomóc, a nie zaszkodzić. Przede wszystkim jego zadaniem jest rozluźnienie spiętych mięśni, przywrócić ich elastyczność oraz uśmierzyć ból pleców. Jednak w niektórych przypadkach masaż kręgosłupa może być szkodliwy z prostego powodu – został wykonany w nieprawidłowy sposób. Przede wszystkim nie wolno go wykonywać w przypadku złamania kręgosłupa, ponieważ może spowodować kolejne uszkodzenia.

Ponadto wiele osób w przypadku dolegliwości bólowych kręgosłupa prosi o masaż najbliższych. Nie jest to dobry pomysł, ponieważ o ile nie są to wykwalifikowani specjaliści, o tyle ich pomoc może okazać się bardzo szkodliwa. W przypadku dysfunkcji kręgosłupa, źle wykonany masaż może pogłębić problem. Przed wizytą u profesjonalnego terapeuty również należy poinformować o chorobach kręgosłupa – jeżeli zostały zdiagnozowane – oraz dokładnie określić miejsce bólu pleców. Wtedy też specjalista będzie mógł dobrać odpowiednie techniki masażu.

Ból po masażu pleców – czy to normalne?

Masaż kręgosłupa kojarzy się przede wszystkim z przyjemnością podczas jego wykonywania oraz niesamowitej ulgi po zakończeniu zabiegu. Czy jest to prawda? I tak i nie – masażowi relaksacyjnemu, wykonywanemu na przykład w SPA, towarzyszy poczucie rozkoszy od samego początku. Jednak, niestety, w przypadku masażu leczniczego najczęściej nie jest tak kolorowo i jest to całkowicie normalny objaw – dlaczego więc dokucza nam ból pleców po masażu?

Wszystko zależy od stopnia urazy, dysfunkcji lub spięcia mięśni. Jeżeli dolegliwość jest duża, masaż leczniczy może okazać się bolesny i nie jest to spowodowanie brakiem umiejętności terapeuty. Reakcja bólowa jest więc całkowicie normalnym objawem podczas masażu, po którym następuje rozluźnienie. Jednak czy istnieją skutki uboczne masażu kręgosłupa i czy ból jest czymś normalnym?

Ból po masażu pleców również jest całkowicie normalnym objawem. Terapeuta podczas jego wykonywania dociera do mięśni głębokich, co porównywalne jest do intensywnego treningu. Stąd też występujące dolegliwości są podobne do zakwasów i znikają po 1-2 dniach. Jeżeli jednak ból po masażu utrzymuje się dłużej, możliwe jest, że został on wykonany nieprawidłowo. Wtedy też należy udać się do specjalisty w celu zdiagnozowania dolegliwości.

Masaż kręgosłupa – przeciwwskazania

Czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić? Okazuje się, że tak, o czym pisaliśmy wcześniej. Jednak istnieją również inne przeciwwskazania, przy których zabieg nie jest wskazany, a co więcej – może okazać się szkodliwy. Nie należy korzystać z masażu w razie gorączki oraz podczas infekcji, a także w razie zapalenia czy alergii skórnych. Dodatkowo odradza się masażu pleców kobietom w czasie menstruacji, ponieważ może on spowodować jej wydłużenie oraz zwiększyć krwawienie.

Z masażu kręgosłupa powinny zrezygnować osoby, u których wykryto:

  • miażdżycę,

  • nowotwór,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • wrodzoną łamliwość kości,

  • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,

  • choroby zakaźne,

  • cukrzycę.

Tak więc, odpowiadając na pytanie: „Czy masaż może zaszkodzić” – odpowiadamy: Tak, ale wyłącznie wtedy, gdy jest wykonywany w niewłaściwy sposób lub osoby z niego korzystające nie zapoznały się z przeciwwskazaniami masażu kręgosłupa.

Przeciwwskazania do masażu kręgosłupa szyjnego są bardzo podobne jak w przypadku masażu kręgosłupa, wymienia się tu także krwiaki, tętniaki i choroby skórne, a w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub masażystą. Należy także pamiętać, że ból po masażu kręgosłupa jest czymś absolutnie normalnym, więc dopiero jego nasilenie lub długie utrzymywanie należy potraktować poważnie.

Masaż leczniczy i relaksacyjny kręgosłupa to najbardziej naturalny sposób rozluźnienia mięśni, który przynosi ulgę i niweluje ból. Pamiętaj jednak, że w niektórych przypadkach nie jest on wskazany, a wręcz może okazać się groźny. Jeżeli jednak marzy Ci się ulżenie w bólu swoim plecom, na Wyjątkowy Prezent znajdziesz mnóstwo ofert masażu u wykwalifikowanych specjalistów, którzy wykonają profesjonalny masaż Twoich pleców – zarówno relaksacyjny, jak i masaż leczniczy kręgosłupa.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top