Kto wita Nowy Rok jako pierwszy?

Gdy zegar wskazuje ostatnie sekundy starego roku, ludzie na całym świecie gotowi są, aby po raz kolejny wkroczyć w nowe otwarcie. Jednak nie wszędzie dzieje się to dokładnie w tym samym czasie. Tam, gdzie niektórzy już cieszą z wejścia w nowy rok, inni wciąż niecierpliwie czekają aż wybije północ. Czas wyruszyć w podróż przez różne zakątki świata i wspólnie odkryć, kto pierwszy wita Nowy Rok i jakie wiążą się z tym tradycje! 

Miejskie fajerwerki nad rzeką.

Kto pierwszy wita Nowy Rok?

Jeśli zastanawiasz się, kto pierwszy wita Nowy Rok, to spieszymy z odpowiedzią! Świętowanie najwcześniej rozpoczyna się na wyspie Kiritimati – nazywanej Wyspą Bożego Narodzenia. Jest ona częścią małego państwa Kiribati, położonego na Pacyfiku. To, gdzie najwcześniej nowy rok jest witany, wynika z położenia na zachód od Międzynarodowej Linii Zmiany Daty. Nowy Rok na Kiritimati świętuje się już o 11:00 czasu polskiego (31 grudnia). Nie jest to jednak jedyne miejsce na świecie, gdzie nowy rok witany jest tak wcześnie. Kto jeszcze wita nowy rok jako pierwszy? W wielu krajach na Pacyfiku, takich jak Samoa czy Tonga, wygląda to podobnie. W tych miejscach kolejny rok wita się już o 12:00. Gdzie najwcześniej nowy rok jest witany, jeśli myślimy o dużych krajach? Pierwsze większe państwo, które zaczyna nowy rok zdecydowanie szybciej niż Polska to Nowa Zelandia. Szampana otwiera się tam o 13:00!

Kolejny duży kraj, który również wita nowy rok o tej godzinie, nie jest położony na wyspach. Mowa tutaj o Rosji – podzielonej aż na 9 stref czasowych. Kto wita Nowy Rok jako pierwszy w Rosji? Pierwsi świętowanie rozpoczynają mieszkańcy Pietropawłowska Kamczackiego. W międzyczasie celebrację zaczynają kolejne wyspy na Pacyfiku. O 14:00 nowy rok witają natomiast mieszkańcy Nowej Kaledonii na Oceanie Spokojnym. O tej godzinie cieszą się również Australijczycy – najpierw w Melbourne i Sydney, później w kolejnych regionach w kraju. Następnie czas na Azję. W Japonii i w Korei Nowy Rok w Nowy Rok wchodzi się o godzinie 16. Indie świętują natomiast o 20:00. Co dalej? W końcu przychodzi pora na Afrykę i Europę. Godzinę przed Polską świętowanie wybrzmiewa m.in. w Bułgarii, Grecji, Finlandii, Litwie czy Łotwie. Polacy natomiast celebrują razem z większością mieszkańców Unii Europejskiej, tj. z Niemcami, Włochami czy Belgią. Już wiesz, kto pierwszy wita Nowy Rok. Czas poznać kilka ciekawych tradycji!

Nowy Rok w innych krajach

W większości krajów na świecie nowy rok jest witany z 31 grudnia na 1 stycznia, co jest powszechnie przyjętą praktyką. Jednak istnieją pewne wyjątki i odstępstwa od tej reguły ze względu na różnice kulturowe, religijne oraz związane z tradycją kalendarza.

Chińczycy Nowy Rok witają między 21 stycznia a 20 lutego. Jest to ruchoma data, związana z kalendarzem księżycowym. Chińczycy praktykują wówczas tradycję odwiedzania krewnych i bliskich w dniach poprzedzających Nowy Rok. Składają życzenia i przynoszą podarunki, które mają chronić przed złymi duchami. Szczęście symbolizuje kolor czerwony, który stanowi nieodłączny element świętowania. W wielu paradach i festiwalach chińskich można zobaczyć wtedy tańce lwa i smoka oraz ręcznie robione papierowe latarnie, które ozdabiają miasta. Może tradycyjne wręczania prezentów przed nowym rokiem warto wprowadzić i u nas? Prezent sylwestrowy to doskonały sposób, aby w nowe otwarcie wejść z przytupem!

Jak świętuje się w Europie i na świecie? Duńczycy o północy symbolicznie przeskakują ze starego w nowy rok, pokonując przeszkody z krzeseł. Grecy w trakcie sylwestrowej zabawy wieszają na drzwiach cebulę lub owoc granatu, które mają gwarantować dobrobyt w nadchodzącym roku. Włosi spożywają kiełbasę z soczewicą, tradycyjnie symbolizującą fortunę. Brazylijczycy stary rok żegnają ubrani na biało, wierząc, że to szczęśliwy kolor, a dzięki temu przesądowi nowy również taki będzie. Dodatkowo – przez pierwsze 7 dni nowego roku przeskakują codziennie przez jedną falę. Argentyńczycy przed północą stają na lewej nodze, aby w kolejny rok wejść prawą. Hiszpanie, przy każdym z 12 uderzeń zegara Casa de Correos na Puerta del Sol w Madrycie odliczającym czas do północy, muszą zjeść jedno winogrono. W Australii sylwester wypada latem! Z tego powodu często świętowany jest na plaży, ponieważ pogoda zdecydowanie temu sprzyja. W Japonii Nowy Rok ogłasza się, bijąc w dzwony 108 razy! A to tylko niektóre ze zwyczajów, jakie można zaobserwować z okazji wejścia w nowy rok.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, kto wita Nowy Rok jako ostatni. Różnica w stosunku do Polski jest imponująca!

Szampan noworoczny.

Kto ostatni wita Nowy Rok?

Skoro już wiesz, kto pierwszy wita Nowy rok, pora dowiedzieć się, gdzie data w kalendarzu zmienia się ostatnia. Jeśli nie masz pojęcia, kto ostatni wita Nowy Rok, to chętnie zdradzimy Ci tę tajemnicę. Godzinę po odliczaniu w Polsce z nowego roku cieszą się Wyspy Brytyjskie. Gdy u nas sylwestrowe zabawy cichną coraz mocniej, celebrować zaczyna Ameryka Południowa! Dzieje się to o 3:00 nad ranem. Kanadyjski Quebec cieszy się natomiast z nowego otwarcia o 5:00. A to nie koniec! 

Kiedy fajerwerki odpalają Amerykanie? Pierwsi z nich robią to, gdy my po całonocnej zabawie w końcu zapadamy w sen – od 6 rano. O 10:00 data zmienia się na Alasce i to właśnie wtedy leje się tam szampana. Dopiero 1 stycznia o 11:00 celebrują mieszkańcy Hawajów, a dokładniej Honolulu, którzy jako ostatni witają Nowy Rok, jeśli pod uwagę weźmiemy tylko rejony zamieszkałe przez ludzi. Dzieje się to aż kilkanaście godzin później niż w Polsce. My wtedy budzimy się po sylwestrowym szaleństwie lub powoli zmierzamy już w kierunku siłowni, aby spełnić noworoczne postanowienia. Już wiesz, kto ostatni wita Nowy Rok i jakie zwyczaje panują w innych krajach. Może zachęci Cię to, aby w tym roku celebrować sylwestra w zupełnie innym miejscu niż zazwyczaj? 

Niezależnie od tego, kto pierwszy wita Nowy Rok, a gdzie dzieje się to najpóźniej, niemal na całym świecie jest to symboliczna data, która oznacza początek czegoś nowego. Ten sam moment celebrowany jest na wiele różnych sposobów i to w tym wszystkim jest właśnie najpiękniejsze. Z okazji nadchodzącego roku – wyjątkowych chwil, które zamienią się w piękne wspomnienia!

Scroll to Top