Jak zacząć nurkować? Podstawowe etapy kursu nurkowania

Przygotowanie do nurkowania najlepiej rozpocząć od pływania w basenie z podstawowym sprzętem ABC. Dopiero w trakcie kursu Open Water Diver uczymy się nurkowania na bezpiecznych głębokościach na otwartych wodach. Jakie są przeciwwskazania do nurkowania?

Widok nurków w głębokiej wodzie podczas nurkowania.

Nauka nurkowania powinna odbywać się pod czujnym okiem renomowanego instruktora. Nurkować mogą zarówno dzieci powyżej 8. roku życia, jak i osoby starsze, o ile nie posiadają problemów zdrowotnych. Jakie są rodzaje tej podwodnej dyscypliny sportowej?

Czym jest nurkowanie? Definicja i rodzaje

Zgodnie z definicją, nurkowanie to przebywanie pod wodą na wstrzymanym oddechu lub z zastosowaniem stosownego sprzętu. Pierwszy rodzaj nurkowania to tzw. freediving. Ta metoda polega na wykorzystaniu do nurkowania okularów, masek, płetw, ewentualnie balastu i pianki pływackiej. W przypadku freedivingu nie używa się akwalungu, czyli profesjonalnego sprzętu składającego się z butli nurkowej, automatu oddechowego i przewodu. Mimo wszystko nurkowanie na wstrzymanym oddechu nie powstrzymuje śmiałków od pokonywania rekordów. Istnieją różne konkurencje głębokościowe, które podzielono m.in. na zanurzanie się bez płetw lub przy ich pomocy. Najgłośniejsze Polskie nazwiska odnoszące wielkie sukcesy na świecie to bez wątpienia Mateusz Malina, wielokrotny mistrz świata, Krzysztof Dąbrowski i Magdalena Solich-Talanda.

Istnieją również inne sposoby nurkowania jak snorkeling, do którego wykorzystuje się sprzęt ABC, płetwonurkowanie, a także bardziej zaawansowane metody, czyli nurkowanie nawigacyjne, jaskiniowe czy nocne. Freediving, snorkeling oraz płetwonurkowanie to metody, z których mogą skorzystać amatorzy sportów podwodnych. Pozostałe są przeznaczone wyłącznie dla osób, które miały w przeszłości styczność z nurkowaniem i posiadają niezbędne umiejętności.

Kto może spróbować nurkowania?

Nurkująca radosna para w kostiumach kąpielowych.

Wbrew pozorom nurkowanie to sport wodny przeznaczony dla każdego. Kurs Nurkowania może odbyć zarówno dziecko od 8. roku życia, jak i osoba starsza. Nurkowanie jest jak najbardziej bezpieczną formą sportu podwodnego, o ile przestrzega się odpowiednich zasad. Warunkiem jest oczywiście brak problemów zdrowotnych, takich jak:

  • padaczka,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • wady serca

  • niewydolność serca,

  • choroby psychiczne,

  • czynna astma oskrzelowa,

  • stwardnienie rozsiane,

  • operacje zatok i ucha środkowego,

  • cukrzyca typu I i II,

  • białaczka,

  • omdlenia.

Lista przeciwwskazań jest duża, dlatego od osób chcących rozpocząć przygodę z nurkowaniem wymaga się zgody lekarza. Niezbędna jest także umiejętność pływania jakimkolwiek stylem w dowolnym czasie. Dzieci w wieku od 8 do 10 lat mogą skorzystać z kursów na basenie z pełnym sprzętem nurkowym, natomiast powyżej 10. roku życia taki kurs mogą odbywać na otwartych wodach. Nosi on nazwę Open Water Diver Junior i polega na zaliczeniu wykładów teoretycznych, zajęć na basenie i nurkowania na wodach otwartych do głębokości kilkunastu metrów wraz z osobą do tego upoważnioną.

Edukacja nurka krok po kroku

Przygotowanie do nurkowania rozpoczyna się od skrupulatnego zapoznania się ze sprzętem. Opanowanie pływania z maską, fajką oraz płetwami, czyli akcesoriami ABC jest niezbędne do kolejnych etapów edukacji. Jak i gdzie nurkować? Najlepiej zacząć od basenu, który jest najbezpieczniejszą formą nauki i umożliwia zapoznanie się z niezbyt komfortowymi, podwodnymi warunkami. Dopiero po tym etapie możemy się wybrać nad jezioro lub morze. Pierwszym etapem, od jakiego kursant może rozpocząć edukację nurkową, jest Open Water Diver. OWD zapewnia niezbędną wiedzę teoretyczną, a dopiero później praktyczną. W części praktycznej kursant uczy się nurkowania na bezpiecznej dla niego głębokości, która najczęściej wynosi od 15 do 20 m. Drugim stopniem nurkowym jest Advanced Open Water Diver. Dopiero na tym etapie nauki kursant ma możliwość zejścia do 30 metrów. Istnieje również możliwość nurkowania na głębokości większe niż 40 m, co umożliwia m.in. kurs nurka technicznego. W tym przypadku niezbędna jest jeszcze większa wiedza i umiejętności jak doskonała pływalność czy zdolność używania skomplikowanego sprzętu.

Nurkowanie głębokie zapewnia niezapomniane przeżycia, jednak wiąże się z ogromnym ryzykiem w sytuacjach niezależnych od nurka. Z tego względu warto brać udział w kursach i specjalizacjach, które nie tylko zwiększają nasze umiejętności, ale również pozwalają zdobyć odpowiednią wiedzę i sprawność niezbędną w nietypowych i niebezpiecznych sytuacjach.

Gdzie nurkować? Cypr, Kreta, a może Polska?

Jak wiadomo, możliwości jest wiele i wszystko zależy od własnych preferencji, a przede wszystkim finansów. Nurkowanie w Polsce jest równie fascynujące i umożliwia poznanie bogatej flory i fauny zbiorników, a także zatopionych obiektów. Możliwe jest m.in. nurkowanie pośród zalanego kamieniołomu w Katowicach, nurkowanie w zatopionym lesie w miejscowości Borne Sulinowo lub zapoznanie się z dawną elektrociepłownią w Moszna-Wieś. Niezapomniane widoki zapewnia również Jezioro Trześniowskie, Zalew na Zakrzówku oraz Kamionka Piast w Opolu. Jak widać, do nurkowania nie potrzeba wycieczki w ciepłe kraje! Niezapomnianą przygodę możemy przeżyć również w Polsce oczywiście po uprzednim osiągnięciu odpowiednich certyfikatów nurkowych.

Scroll to Top