Jak wybrać naprawdę dobrą whisky? Najważniejsze cechy


Poszukując dobrej whisky dla siebie lub na prezent, warto kierować się nie tylko rankingami smaku, publikowanymi co roku, ale także różnymi cechami charakterystycznymi, takimi jak smak, kolor, gęstość oraz zapach.

Szklanki z whisky na lodzie na desce.

Whisky to napój alkoholowy, który powstaje z zacieru jęczmiennego lub słodowego. Wśród najpopularniejszych rodzajów tego trunku wyróżnia się whisky szkocką, amerykańską oraz irlandzką. Zdecydowanie najpopularniejsza jest wersja blended, czyli alkohol w formie mieszanej, powstały z różnych rodzajów whisky.

Dobra whisky: najważniejsze cechy

Jednym ze sposobów na stwierdzenie, czy dany trunek jest smaczny i ma odpowiednie cechy, jest sprawdzenie jego smaku, zapachu, a także konsystencji oraz koloru. Właśnie dlatego Degustacja Whisky jest bardzo popularna i przeznaczona jest dla koneserów, podobnie jak Degustacja Piwa lub innych trunków. Wśród najważniejszych cech charakterystycznych dobrej whisky można wyróżnić:

 • Kolor, a tym samym sposób, w jaki trunek prezentuje się w butelce. W przypadku szkockiej powinny pojawiać się żółte odcienie, natomiast amerykańska whisky powinna posiadać kolor ciemnego brązu,
 • Zapach, przy czym chodzi głównie o to, aby po otwarciu butelki od razu poczuć dany trunek swoim zmysłem węchu, a tym samym zapach nie powinien być nijaki,
 • Struktura, ponieważ dobra whisky to taka, która jest lepka i gęsta,
 • Intensywny smak, który jest na tyle wyczuwalny i mocny, że pozwala na delektowanie się alkoholem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Warto także pamiętać o tym, aby sprawdzić wiek danego trunku. Jeśli takiej informacji nie ma na butelce, oznacza to, że whisky ma mniej niż trzy lata. Zwykle dobra, tania whisky ma właśnie około trzech lat, jednak należy zaznaczyć, że zwykle im starsza, tym lepsza. Najlepsza whisky to ta, która jest pełnoletnia, jednak oczywiście warto kupować także trunki 12- letnie, które były przechowywane w odpowiednich warunkach. Większość potrzebnych informacji znaleźć można na opakowaniu.

Warto dodać, że najbardziej popularnym sposobem picia whisky jest dodawanie jej do drinka, natomiast w rzeczywistości, wśród koneserów poleca się picie whisky bez żadnych dodatków. Zamiast lodu można zakupić specjalne kamienie granitowe lub steatytowe, które nie zmieniają smaku alkoholu, jednocześnie go schładzając. Właśnie dlatego, kupując dobrą whisky na prezent, dodać można, w formie dodatkowego upominku, takie kamienie dla prawdziwego konesera.

10 najlepszych whisky

Co roku publikowane są rankingi, w których sędziowie decydują, która whisky jest najlepsza na świecie. Co ciekawe, w 2019 roku zaszczytny tytuł zdobyła Queen Margot Blend Schotch Whisky, którą zakupić można w supermarkecie. Konsystencja tej whisky jest złotawa, a na smaku czuć oleistość i lekko wyczuwalny pieprz. Można oczywiście kierować się także innymi rankingami, a wśród dziesięciu najlepszych whisky tego typu można także wymienić:

 • Sheep dip to single melt, czyli whisky wytwarzana w jednej destylarni,
 • Balbrair 1965 to bardzo drogi trunek, którego smak jest bardzo mocny,
 • Chivas, szkocka whisky, pochodząca z jednej destylarni,
 • Highland park to whisky 50-letnia, jednak warto pamiętać o tym, że sprzedawana jest tylko w limitowanych kolekcjach, wypuszczanych co kilka lat,
 • Auchentoshan, czyli whisky podwójnie destylowana,
 • Glenmorange original, która zachwyca swoim smakiem, zapachem oraz kolorem,
 • The Macallan, czyli whisky spożywana przez agenta 007,
 • Ardberg 10 to whisky torfowa, której smak pozostaje na długo w pamięci,
 • Grants 12yo, czyli dobra whisky do 100 złotych,
 • Tomatin, czyli trunek o lekkim, kwiatowym smaku.

Whisky na prezent

Warto pamiętać jednak o tym, że kupując dobrą whisky na prezent dla osoby, która nie jest koneserem tego trunku, nie należy przesadzać. Zwykle osoby, które na co dzień nie piją takiego alkoholu, nie doceniają wyjątkowego smaku drogich trunków i mogą połączyć go z sokiem lub colą.

Dodatkowo należy zauważyć, że whisky jest ogólnie świetnym prezentem dla mężczyzn, zwłaszcza dla tych, których się słabo zna. Chodzi nie tylko o sam smak tego trunku, ale także o eleganckie opakowania prezentowe, sprzedawane z whisky. Wielu producentów do butelki trunku dołącza szklankę lub inne gadżety, na przykład kostki do whisky. Dzięki temu można zakupić piękny prezent, którym obdarowany może cieszyć się przez długi czas. Można także w zestawie do prezentu dla danej osoby zakupić Voucher na Degustację Whisky, czyli na spotkanie ze specjalistą. W trakcie degustacji skosztować można kilku rodzajów whisky, a także zapoznać się z historią trunku, sposobem produkcji oraz pochodzeniem poszczególnych gatunków. Należy także zaznaczyć, że taki podarunek może być voucherem dla jednej osoby, pary lub dla kilku przyjaciół i jest to świetna opcja na wieczór kawalerski lub randkę.