Jak się ubrać do opery? Porady dla kobiet i mężczyzn

Opera to wyjątkowe miejsce, które wymaga określonego zachowania oraz ubioru. Odpowiedni, elegancki strój świadczy o kulturze osobistej i dobrych manierach. Jest również wyrażeniem szacunku zarówno dla samego miejsca, jak i artystów występujących na scenie oraz pozostałych uczestników wydarzenia.

Kobieta z długiej czarnej sukni, siedząca na tle dwóch elegancko ubranych par.

Savoir-vivre to zasady dobrego wychowania, których znajomość czyni z nas ludzi świadomych, kulturalnych i obytych. Ściśle określone reguły dotyczą wielu zagadnień, od układania sztućców na stole, po sposób ubierania się w określonych sytuacjach. Opera to miejsce, w którym odbywają się wyjątkowe widowiska muzyczno-instrumentalne. Dlatego też ubiór do teatru czy opery powinien być elegancki i schludny. Założenie luźnego i niezobowiązującego stroju będzie wyjątkowym nietaktem.

Najsłynniejsze opery na świecie, takie jak Opera Wiedeńska w Austrii czy Opera Lwowska, to miejsca, gdzie zawsze przestrzegany jest dress code. W niektórych częściach świata muzyczne widowisko traktowane jest niemal jak święto. W Austrii, gdzie odbywają się najsłynniejsze operowe festiwale, mężczyźni na sztukę przychodzą w smokingach, z kolei kobiety w długich, dopasowanych do stroju partnera sukniach. Z kolei do Covent Garden w Wielkiej Brytanii artyści przyjeżdżają eleganckimi rolls-royce’ami, a publiczność ubrana jest w stroje balowe.

Kobiecy strój do opery

Opera to wyjątkowe miejsce, gdzie prezentowane są spektakularne widowiska, dlatego też zawsze tam obowiązuje strój wieczorowy. Informacja dotycząca dress code’u wydarzenia najczęściej znajduje się na bilecie. Jeżeli wybieramy się na premierę spektaklu, na zaproszeniu najprawdopodobniej będzie napisane „black tie”, czyli elegancki strój wizytowy (smoking, mucha, sukienka wieczorowa). Z kolei najbardziej eleganckim ubiorem z możliwych jest „white tie” (czyli: frak, biała koszula i mucha, suknia balowa). „Black tie” wymaga od kobiety założenia przynajmniej koktajlowej sukienki, jednak bardziej elegancko będzie prezentować się długa suknia wieczorowa. Tkanina, z jakiej została uszyta sukienka, również nie jest bez znaczenia. Najlepiej, aby był to jedwab, satyna lub żakard. Kolorystyka damskiego stroju jest raczej dowolna, jednak najbardziej eleganckie są kreacje raczej w stonowanych, ciemniejszych kolorach, np. czerni, granacie, bordo. Do opery lepiej założyć długą suknię. Jeśli w danym modelu są odkryte ramiona, wówczas powinno się zasłonić je ozdobnym szalem. W przerwie można go delikatnie opuścić, trzymając jedynie na zgięciu łokci. Panie, które nie przepadają za sukienkami, mogą włożyć damski garnitur bądź klasyczne spodnie i elegancką bluzkę.

Wybierając się na spektakl zimną, najlepiej zabrać ze sobą buty na zmianę i zimowe kozaki zamienić dyskretnie w szatni na delikatne szpilki, jeszcze przed rozpoczęciem się widowiska operowego. Do opery nie wypada również przyjść z odkrytymi nogami, dlatego panie powinny założyć cienkie rajstopy, kolorystycznie dobrane do sukienki. W operze nie należy też pokazywać zbyt dużo ciała, dlatego lepiej zrezygnować z głębokich dekoltów czy gołych pleców. Szykując sobie stylizację na wieczór, warto trzymać się zasady elegancji, zgodnie z którą nie powinno się łączyć w ubiorze więcej niż trzech kolorów.

Męski strój do opery

Męski strój do opery musi być schludny i elegancki, najlepiej, aby był to garnitur. W przypadku, gdy na zaproszeniu widnieje „black tie”, panowie powinni włożyć granatowy lub czarny smoking, biała koszula i mucha. Z kolei „white tie” zobowiązuje mężczyznę do włożenia fraku, białej koszuli oraz białej muchy. Ważnym elementem męskiego stroju wieczorowego są buty. Do fraka czy smokingu należy wybierać tylko eleganckie fasony, bez względu na pogodę i porę roku. Wyjątkowym faux pas jest założenie do opery jeansów, a zwłaszcza wytartych i podwiniętych. Szykując swój strój wieczorowy, warto również pomyśleć o gustownych dodatkach, takich jak: elegancki zegarek, skórzany pasek w kolorze pasującym do butów. Z kolei panowie, którzy nie chcą się przesadnie stroić, mogą zamiast smokingu włożyć dwuczęściowy garnitur, koniecznie dopasowany do sylwetki, jednolitą koszulę (najlepiej białą), krawat oraz gustowne garniturowe buty.

Strój do opery – czego unikać?

Wyjście do opery to dobry sposób, aby wyróżnić się w tłumie strojem czy dodatkami. Należy jednak pamiętać, że w elegancji najważniejszy jest umiar. Jaskrawe i intensywne barwy ubrań lepiej zostawić na inne okazje, a do opery założyć coś w stonowanym i raczej ciemniejszym kolorze. Jeśli chodzi o panie, to bezpiecznym kolorem ich kreacji będzie zawsze modna czerń. Do wieczorowych sukienek biżuteria i elegancka torebka będą idealnymi dodatkami, jednak tu również nie należy przesadzać. Uzupełnieniem stroju jest oczywiście fryzura oraz makijaż. Warto zadbać, aby włosy były schludnie upięte, a make-up elegancki i dokładny. Trzeba pamiętać, że wyglądem okazuje się szacunek nie tylko miejscu, lecz także występującym w nim artystom.