Jak się robi whisky i skąd wywodzi się ten trunek?

Whisky ma szerokie grono amatorów, nie tylko płci męskiej. Również kobiety lubią delektować się jej smakiem. Alkohol z colą, plasterkiem cytryny i kostkami lodu to klasyk podawany w wielu barach. Nie każdy jednak wie, z czego robi się whisky. Poznaj tajniki jej produkcji.

Szklanki z whisky na lodzie.

Nie każdy wie, jak się robi whisky i jakie są poszczególne etapy jej produkcji. Idealną okazją do zdobycia wiedzy na ten temat są spotkania połączone z jej testowaniem. To świetny pomysł na prezent dla mężczyzny np. z okazji urodzin, ale nie tylko. Dobra whisky podobnie jak wino jest idealnym produktem do degustacji, a spotkanie połączone z ciekawostkami na jego temat to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą się dowiedzieć czegoś więcej o tym popularnym alkoholu.

Whisky ‒ z czego się robi i skąd się wywodzi?

Mało kto wie, że whisky to napój, który pochodzi z Irlandii. Według podań został on wynaleziony przez patrona tego kraju ‒ św. Patryka. Początkowo iryjscy mnisi nazywali ten złocisty trunek „uisha betha” („woda życia”) i służył on wyłącznie do celów leczniczych. Sprawdzał się np. do łagodzenia takich dolegliwości jak kolka i pomagał zwalczać objawy ospy. Z czasem zaczął być produkowany nie tylko w Irlandii, ale też w Szkocji. Dzisiejsza nazwa zaczęła obowiązywać dopiero od 1736 roku. Legalnie produkowana whisky była przeznaczona głównie na eksport do innych części imperium brytyjskiego. Głównym odbiorcą były Stany Zjednoczone, sytuacja zmieniła się jednak po wprowadzeniu prohibicji w latach 20. XX wieku. Dopiero po jej zniesieniu na rynku amerykańskim ponownie zagościł złoty trunek, jednak głównie ten produkowany w Szkocji. Dziś whisky cieszy się uznaniem koneserów na całym świecie.

Eleganccy panowie, toast szklaneczkami.

Ten wysokoprocentowy napój powstaje zwykle w procesie podwójnej destylacji zacieru ze słodu jęczmiennego. Warto zaznaczyć, że whisky często dojrzewa w beczkach, w których leżakowały wcześniej inne trunki, np. sherry, co ma niebagatelny wpływ na jej smak.

Z czego jest whisky i jakie są jej gatunki?

Początkowo produkowany w Irlandii, dziś ten szlachetny alkohol wytwarzany jest także w Szkocji, Japonii i Ameryce. Jak się robi whisky? Rodzajów tego trunku jest bardzo dużo i w zależności od kraju, w którym powstał, ma one odmienne etapy produkcji, przez co wyróżnia się nutą zapachową czy kolorem. W Stanach Zjednoczonych whisky produkuje się z kukurydzy, ale też pszenicy i żyta oraz słodu jęczmiennego, a napój dojrzewa w dębowych beczkach przez 2 lata. Popularne gatunki to: Jack Daniel’s, Jim Bean czy Wild Turkey. Popularną „szkocką” wytwarza się natomiast w 100% ze słodu jęczmiennego lub z mieszanki zbóż. Okres jej dojrzewania jest o rok dłuższy w porównaniu do whisky amerykańskiej. Najsłynniejsze rodzaje to: Johnnie Walker, Grant’s czy Ballantine’s. Bardzo podobna do amerykańskiej jest japońska whisky, której schemat produkcji jest podobny. Znane odmiany to Yamazaki czy Nikka. Irlandzkie gatunki z kolei są poddawane trzykrotnej destylacji (Jameson, Powers). 

Dzięki spotkaniom połączonym z degustacją organizowanym w największych miastach w Polsce można poznać ciekawe rodzaje whisky pochodzące z różnych części świata (np. Kolumbii, Szkocji. Ameryki, Irlandii czy Japonii) i oddać się przyjemności ich smakowania. Voucher na Degustację Whisky w połączeniu z informacjami na jej temat pomoże wzbogacić naszą wiedzę na temat tego wyjątkowego alkoholu. Jego uczestnicy mają okazję poznać historię trunku, a także ciekawostki na temat whisky, np. symbolikę oznaczeń na butelkach. To interesujące doświadczenie może także pomóc nam znaleźć ulubiony rodzaj tego „trunku dżentelmenów”. 

Elegancki mężczyzna w garniturze w pijący whisky na lodzie.

Jak zrobić whisky w domu?

Aby poznać odpowiedź na pytanie, jak zrobić whisky domowym sposobem, warto na początek poznać etapy jego produkcji. Wiele amatorów tego trunku przygotowuje go z płatków dębowych o różnej wielkości i różnym stopniu wypieczenia. To właśnie one nadają alkoholowi wyjątkowy smak, podobny do tego, jaki zyskuje, leżakując w beczkach. Kolejnym produktem niezbędnym do zrobienia whisky w domu jest esencja alkoholowa, czyli tzw. zaprawka. Odpowiedź na pytanie, jak zrobić domową whisky, mogą dać właśnie spotkania połączone z degustacją. Jest to doskonała okazja, aby nie tylko dowiedzieć się, jak zrobić whisky z bimbru czy spirytusu, ale także zaznajomić się z metodami zmiany jej smaku oraz poznać tajniki destylacji. Ponadto można dowiedzieć się, skąd biorą się niezwykłe aromaty poszczególnych rodzajów whisky. Dla fanów amerykańskiej wersji tego szlachetnego trunku na pewno cenną informacją będzie to jak zrobić whisky z kukurydzy, czyli odmianę, która należy do najbardziej lubianych i najpopularniejszych na świecie.