Jak nauczyć się gotować? Dzięki tym 10 sposobom pójdzie Ci znacznie łatwiej

Jeśli szukasz pomysłów na to, jak nauczyć się gotować od podstaw, to chętnie Ci pomożemy! W jednym miejscu zebraliśmy kilka najważniejszych kwestii dotyczących gotowania, które z pewnością budzą w Tobie wiele wątpliwości. Oprócz tego przedstawimy ci 10 rad dotyczących tego, jak nauczyć się gotować i przekonamy Cię, że to naprawdę łatwe.

Blat kuchenny. Kobieta kroi warzywa.

Dlaczego warto nauczyć się gotować?

Gotowanie to pasja, która pobudza wszystkie zmysły. Skwiercząca patelnia, kwaśny smak, ciekawa forma podania, zapach przypraw i odpowiednia konsystencja. Gotowanie oddziałuje na nas w każdy możliwy sposób. To hobby, dzięki któremu uczymy się kreatywności – testując nowe pomysły i sprawdzamy swoją cierpliwość – gdy po raz kolejny efekt nas nie zadowala. Gotowanie to sposób, aby poznać własne emocje i nauczyć się sobie z nimi radzić. Rozgotowane ziemniaki, niedopieczone mięso lub spalone ciasto potrafią nas doprowadzić do szału … 

Według nas – jedną z najlepszych korzyści gotowania – jest radość bliskich Ci osób, które z uśmiechem na twarzy próbują dań wychodzących spod Twojej ręki. A to wiąże się z ogromną satysfakcją. Ta satysfakcja sprawia, że gotowanie to piękna pasja. To również dobry sposób na pielęgnowanie relacji i wyśmienitą zabawę w towarzystwie bliskiej Ci osoby. Wspólne gotowanie to gwarancja doskonałej rozrywki, nawet jeśli coś nam nie wyjdzie – zawsze można obrócić to w żart i próbować dalej. W końcu dopiero zaczynasz swoją kulinarną przygodę, a czasem nawet najlepszy przepis może zawieść. Dowiedz się, jak nauczyć się gotować i jakie umiejętności są do tego niezbędne. 

Czy do gotowania trzeba mieć talent?

Gordon Ramsay – bezkompromisowy i szczery do bólu kucharz światowej sławy. Magda Gessler – ikona polskiej gastronomii. Robert Makłowicz – podróżnik kulinarny z ogromną charyzmą, którego uwielbiają miliony Polaków. Każdy z nich swój sukces zawdzięcza ciężkiej pracy, ponieważ talent pomaga, ale tylko na początku kariery. Jeśli nie posiadasz żadnych umiejętności kulinarnych, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś z czasem zaczął gotować naprawdę dobrze. Nawet jeśli nie dążysz do tego, by posiadać własną restaurację czy program kulinarny, to warto poświęcić swój czas tej wyjątkowej pasji. 

Najważniejsze w tej sytuacji są: ciekawość, zaangażowanie i cierpliwość! Bez tego trudno będzie Ci osiągnąć zamierzone cele. 

Od czego zacząć naukę gotowania?

Chcesz zacząć swoją przygodę z gotowaniem, ale nie masz pojęcia, za co zabrać się w pierwszej kolejności? Mamy dla Ciebie kilka rad, dzięki którym stopniowo zyskasz pewność siebie w kuchni i umiejętności, o których marzyłeś.  Zobacz, jak nauczyć się gotować. 

Najlepsze sposoby na naukę gotowania

  1. Zacznij od prostych i szybkich potraw, które są Ci znane i na pewno się udadzą. To sprawi, że nie zniechęcisz się zbyt szybko. Dzięki temu z czasem nabierzesz ochoty na kombinowanie, a w Twojej kuchni pojawi się więcej kreatywności i samodzielności. 
  1. Postaw sobie realny cel, np. zacznij od przygotowywania śniadań albo poświęć się całkowicie przekąskom. Niech kolejny będzie nieco trudniejszy. To z pewnością rozbudzi Twoją chęć do nauki gotowania. 
  1. Stopień trudności zwiększaj stopniowo. Nauka gotowania wymaga czasu i to musisz mieć na uwadze zawsze. Nic nie przychodzi samo i nawet najbardziej utalentowany kucharz może popełnić błąd. To nic strasznego. 
  1. Gotuj dania, które sam/a chętnie zjesz. Przygotowywanie kurczaka w ulubionej wersji przyniesie Ci więcej przyjemności niż zajmowanie się brukselką, której nienawidzisz od zawsze (nie zdziwi nas, jednak gdy z czasem i to ulegnie zmianie). W końcu gotowanie pozwala odkryć połączenia, o których kiedyś w ogóle byś nie pomyślał.
  1. Gotowanie to zabawa. Im więcej będziesz gotować, tym będziesz lepszy. Tak jak ze sportem – musisz powtórzyć jeden ruch tysiące razy, aby osiągnąć zadowalający efekt. A jak Ci nie wyjdzie – to spróbujesz jeszcze raz. Takie podejście dobrze się sprawdza. 
  1. Przepisy czytaj DOKŁADNIE. Spaliłeś danie, na które poświęciłeś dużo czasu? Nic nie wkurzy Cię tak, jak źle wybrana temperatura w piekarniku albo brak składnika, który stanowi główny element potrawy. Pamiętaj, że taką sytuację łatwo obrócić w żart – plus jest taki, że przy najbliższej okazji nie zapomnisz o niczym. A jeśli nie rozumiesz, co autor miał na myśli – poszukaj podobnego przepisu lub znaczenia słów, których używa. Czasami przepisy bywają bardzo chaotyczne. 
  1. Gotuj z bliską Ci osobą – wspólne gotowanie może sprawić, że pokochasz to robić jeszcze bardziej. A później … przyjdzie pora, abyś zaskoczył partnera lub partnerkę kolacją, której przygotowywanie przyniosło Ci naprawdę wiele radości. Ich zachwyt z resztą zrekompensuje wszystko.
  1. Zapisuj kulinarne inspiracje, które wpadną Ci pod rękę. Jakiś przepis wydaje Ci się zbyt trudny? Zostaw go na później. Kilka razy przygotujesz coś innego, aż w końcu uznasz, że przyszedł najwyższy czas, aby spróbować wyjść poza swoją strefę komfortu. 
  1. Pamiętaj – ważną rolę w gotowaniu odgrywają też czysta kuchnia i sprawne sprzęty. Nie muszą być drogie. Ważne, aby dobrze nam się sprawdzały. A gotowanie w czystej kuchni sprawi, że później wcale nie będzie do sprzątania tyle, ile zakładaliśmy na starcie. 
  1. Voucher na kurs gotowania – propozycja, dzięki której poznasz podstawy kulinariów pod okiem specjalistów i przekonasz się, że gotowanie może być łatwe i przyjemne! Doświadczeni kucharze pokażą Ci jak przyrządzić uwielbiane przez Ciebie potrawy i podzielą się z Tobą cenną wiedzą oraz wskazówkami, które ułatwią Ci początek kulinarnej przygody. W naszej ofercie znajdziesz kursy dotyczące kuchni z różnych stron świata i z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie lub dla swoich bliskich. 

To nasze sposoby na to, jak nauczyć się gotować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co jeszcze jest ważne na początku przygody z kulinariami. 

Drewniany stół. Na patelni jajka. Obok pomidory, makaron i przybory kuchenne.

Ile czasu zajmie mi nauczenie się gotować?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z nas jest inny – każdy z nas nauczy się gotować w swoim tempie. Tak jak wcześniej wspominaliśmy – nauka gotowania wymaga czasu, jeśli nie wykażesz się cierpliwością, to trudniej będzie Ci osiągnąć zamierzone efekty. Zadaj sobie jedno pytanie – po co się spieszyć? Łatwiej nauczysz się przygotowywać makarony, nieco trudniej może być przy wypiekach. Nie jest to jednak reguła. Możesz się skupić tylko na kuchni polskiej albo wybierać najlepsze propozycje z różnych kuchni świata. Otwórz się na nowe i pamiętaj – w gotowaniu nie ma ograniczeń. 

Nigdy nie jadłeś słynnego japońskiego przysmaku, który uwielbiany jest na całym świecie? Spraw sobie lub bliskiej Ci osobie voucher na sushi i przekonaj się, czy to potrawa dla Ciebie. Dzięki próbowaniu nowych smaków będziesz otwarty na różnorodne kombinacje i zyskasz nieco więcej odwagi, a nauka gotowania będzie przyjemniejsza i szybsza. Voucher na kuchnię wege to propozycja nie tylko dla miłośników bezmięsnych dań, ale dla wszystkich, którzy nie dowierzają, że taka kuchnia jest naprawdę ciekawa, smaczna i nawet najwięksi fani mięsa znajdą w niej coś dla siebie.  

Który przepis wybrać – jest ich tak wiele!

To zależy od Ciebie. Wybierz przepis w zależności od tego, jaki efekt planujesz uzyskać. Różne przepisy na te sama dania zawierają różne składniki. Jeśli nie pasuje Ci jeden z nich – zajrzyj do kolejnego przepisu, który zawiera inne elementy. Nie ma reguły na to, który przepis będzie najlepszy, ale … uważaj na przepisy w Internecie. Czasami trudno je zrozumieć, a potem łatwo się rozczarować. Korzystaj ze sprawdzonych i polecanych źródeł. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę kulinarną, to może warto sięgnąć po jakąś książkę? 

  • „Każdy może gotować” lub „30 minut w kuchni” – Jamie Oliver.
  • „ABC gotowania” – Marieta Marecka. 
  • „Pogotowie kulinarne. Dania na każdą okazję” – Marek Łebkowski.

To tylko nasze sugestie, a pozycji kulinarnych w Internecie i na sklepowych półkach znajdziesz tysiące. Wystarczy wybrać jedną, która porusza temat dań najbliższych Twojemu sercu.

Kobieta w kuchni. Przygotowuje jedzenie.

Czy muszę trzymać się przepisów?

Modyfikacja przepisów to norma. Jeśli coś Ci się w kuchni nie sprawdza – zmień to. Gotowanie daje satysfakcję i jest dobrą zabawą, ponieważ pozwala na kreatywność i testowanie różnych kombinacji. Im częściej będziesz gotować, tym więcej będziesz mieć odwagi, aby modyfikować i udoskonalać dobrze znane Ci przepisy. Pamiętaj, wszystko przychodzi z czasem! Nawet najlepszy przepis może nam po prostu nie przypaść do gustu. 

Czy aby gotować, muszę kupić jakieś specjalne sprzęty?

Garnek, patelnia, deska do krojenia i ostry nóż – to sprzęty, które są niezbędne przy gotowaniu. Na początek przygody z gotowaniem nie ma sensu inwestować w drogi i wymyślny sprzęt. Jeśli z czasem uznasz, że przydałaby Ci się krajalnica do warzyw albo chciałbyś mieć pod ręką maszynkę do mięsa – rozważ taki zakup. Nie kupuj jednak sprzętów, które będą się kurzyć na półce. Obserwuj swoje potrzeby i sprawdzaj dostępne możliwości, które ułatwią Ci rozwijanie pasji, a nie obciążą Twojego portfela. 

Na start wystarczą wyżej wymienione sprzęty, które z pewnością masz w swojej kuchni – nawet jeśli nie gotujesz zbyt często. Z czasem, gdy faktycznie polubisz gotowanie, przekonasz się, ile zaskakujących sprzętów dostępnych jest na rynku. Większość zdecydowanie nie jest Ci potrzebna.

Nadal zastanawiasz się, jak nauczyć się gotować? Zobacz nasze propozycje, które zachęcą Cię do podjęcia nowego wyzwania.

Jak się nie zniechęcić i utrzymać motywację – propozycje Wyjątkowego Prezentu

Voucher do restauracji – od czasu do czasu zawieś fartuch na wieszak i wybierz się do restauracji w poszukiwaniu nowych pomysłów oraz po to, aby nieco się zrelaksować. To dobry sposób, aby odetchnąć i wrócić do gotowania z nową motywacją i świeżą głową. 

Zaplanuj swoje kulinarne działania, aby utrzymać wysoką motywację. W poniedziałek wejdź z dobrym humorem i zrób sobie śniadanie, na które poświęcisz nieco więcej uwagi. Pamiętaj, aby wcześniej kupić wszystkie potrzebne produktu. Unikniesz rozczarowania.
W środę skup się na przygotowaniu obiadu, o którym myślisz od dłuższego czasu, a w weekend zaplanuj wspólne gotowanie z bliską Ci osobą – nauka i rozrywka w jednym sprawi, że gotowanie Cię nie zmęczy, a na pewno sprawi Ci ogromną radość. 

Pamiętaj, że niepowodzenia są wpisane w sztukę kulinarną – wpadki przydarzają się nawet najlepszym! Potraktuj to jako cenną lekcję i pewien etap, który musisz przejść, aby wypracować w sobie cierpliwość i spokój, nawet gdy równocześnie w garnku i na patelni nie dzieje się tak, jak powinno.

Voucher na szkolenia i kursy online – zobacz nasze propozycje i przekonaj się, że ścieżek rozwoju jest naprawdę mnóstwo. Każda z nich – tak jak gotowanie – wymaga cierpliwości i zaangażowania, ale osiągnięcie zamierzonego efektu rekompensuje wszystko. 

Masz już niezbędną wiedzę do tego, jak nauczyć się gotować od podstaw. Czas na prawdziwe wyzwanie! 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top