Ile kosztuje trener personalny – sprawdź jaka jest cena za miesiąc?

Bóle stawów kolanowych i kręgosłupa, nadwyrężone mięśnie, urazy barków – brzmi znajomo? To jedne z najczęstszych kontuzji, jakich możesz doznać podczas pobytu na siłowni i nie tylko. Przyczyną może być zły dobór ćwiczeń, zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy nieregularne podejmowanie aktywności. Jak sobie z tym radzić? Zacząć edukować się samodzielnie lub… zatrudnić profesjonalistę. Dowiedz się wszystkiego o trenerze personalnym – ile kosztuje, na co zwrócić uwagę, jak wygląda trening i… kto to właściwie jest trener personalny!

Trener personalny: na zdjęciu kobieta robiąca pompki, obok trener mężczyzna.

Choć dotychczas korzystanie z pomocy trenera personalnego uważane było za zbędną fanaberię i przywilej wyjątkowo zamożnych osób, ostatnio ten pogląd zaczął zanikać. Coraz więcej osób decyduje się na ten krok nie tylko po to, żeby poprawnie wykonywać ćwiczenia, lecz także uzyskać wsparcie w innych kwestiach. Jeśli również właśnie się nad tym zastanawiasz, czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Dowiesz się:

– ile kosztuje trener personalny i od czego to zależy,
– jak wybrać dobrego trenera personalnego,
– na co zwrócić uwagę, wybierając trenera personalnego,
– ile kosztuje trener personalny miesięcznie i jak obniżyć te koszty.

Trener personalny – ile to kosztuje?

Zanim przejdziemy do tematu cennika, warto wiedzieć, za co płacisz trenerowi personalnemu. Wbrew pierwszym skojarzeniom zajmuje się on nie tylko prowadzeniem treningu czy dawaniem wskazówek. W ramach nawiązanej współpracy możesz liczyć także na jasny plan zajęć dostosowany do Twoich potrzeb oraz możliwości, a także codzienną dawkę motywacji i dostarczanie energii do działania. Trener podpowie też, na co zwrócić uwagę przy planowaniu i przygotowywaniu posiłków oraz wyposaży Cię w przydatną wiedzę na temat Twojego ciała. Ogólnie rzecz ujmując, wesprze Cię w prowadzeniu zdrowszego stylu życia i właśnie to zawiera się w koszcie usługi. 

Ceny treningu z trenerem personalnym wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych za jedno spotkanie. Tak duża rozbieżność wynika z kilku różnych kwestiii, a o nich poniżej.

Poznaj Trening Personalny w Łodzi!

Odkryj Trening Personalny w Gdańsku!

Zobacz Trening Personalny we Wrocławiu!

Trener personalny – cennik zależy od doświadczenia oraz rozpoznawalności trenera

U osób z mniejszym stażem pracy ceny będą inne niż u popularnych influencerów, którzy od lat budują swoją markę. W pierwszym przypadku koszt wspólnego treningu wyniesie około kilkudziesięciu złotych za spotkanie, natomiast u osób znanych cena może być nawet kilkukrotnie większa. Przykładowo trening w jednym z warszawskich klubów z trenerem o kilkuletnim doświadczeniu to koszt około 80 złotych. Równocześnie w przypadku osób bardziej rozpoznawalnych można mówić już o kwocie 200–300 a nawet i 500 złotych. 

Ile kosztuje trener personalny w dużym i małym mieście

Wielkość miasta to kolejne bardzo ważne kryterium. Zapewne nikogo nie zdziwi fakt, że im większa miejscowość, tym wyższe ceny. Przykładowo w Warszawie średni koszt jednego treningu to około 150 złotych, podobnie w Poznaniu czy Krakowie. W mniejszych miastach można liczyć na niższe opłaty. I tak w Lublinie często zapłacisz około 100 złotych za jedno spotkanie, a w Olsztynie czy Sandomierzu około 80 złotych.

Wypróbuj Tygodniowy Dostęp do Treningów Online!

Trening personalny – cena związana jest z konkretnym miejscem treningu

To, ile kosztuje trener personalny na siłowni, zależne jest od samej siłowni. Wiadomo, że kwota treningu będzie wyższa w nowoczesnym centrum sportowym z najwyższej klasy sprzętem w ścisłym centrum miasta niż w małym klubie z mniej profesjonalnym wyposażeniem. W popularnych klubach fitness i siłowniach dla chętnych przygotowano jednak specjalne karnety, w ramach których skorzystać można również z konsultacji właśnie z trenerem personalnym. Ceny takich pakietów wahają się zazwyczaj między 50–100 złotych. Oprócz tego warto zapoznać się z ofertą klubów tzw. lowcost, które udostępniają swój sprzęt, ale nie gwarantują współpracy z trenerem. O to należy wtedy zadbać osobiście, a cena takiego treningu uzależniona jest już od indywidualnego cennika każdej osoby. Możesz się również zastanawiać, ile kosztuje trener personalny online. Ćwiczenie w dobrze znanym sobie otoczeniu może wydawać się niezwykle komfortowe i przyjemne. Pamiętaj jednak, że to wymaga znalezienia kogoś, kto będzie umiał efektywnie taki trening poprowadzić, a nie jest to proste zadanie. Jeśli się jednak na to zdecydujesz, należy liczyć się w kwotami oscylującymi zazwyczaj dookoła 100 zł za jedno spotkanie. 

Jak wybrać dobrego trenera personalnego?

Wybór trenera to bardzo ważna kwestia. Będziesz spędzać z nim dużo czasu i wdrażać w życie zaproponowane przez niego zmiany. Co istotne, ten zawód w Polsce nie jest regulowany prawnie. Co to w praktyce oznacza? To że każdy może tytułować się mianem trenera. Nie jest wymagane ukończenie konkretnej szkoły, kierunku studiów czy kursów – w skrócie: nie trzeba posiadać żadnych określonych kompetencji, aby wykonywać tę pracę. Niestety skutkuje to tym, że możesz napotkać na osobę, która nie traktuje poważnie swoich obowiązków, a tym samym bardziej Ci szkodzi niż pomaga. Jak zwiększyć więc swoje szanse na znalezienie dobrego trenera personalnego? 

  • Zwróć uwagę na opinie innych. Rekomendacji i poleceń możesz szukać wszędzie: na stronach internetowych trenerów, w zakładce z opiniami w wyszukiwarkach internetowych, na portalach społecznościowych czy prosząc o opinie swoich znajomych. Pamiętaj jednak, że to, co odpowiada jednemu, nie musi odpowiadać Tobie. Daj sobie czas i przestrzeń na poszukiwania odpowiedniej osoby. Niekoniecznie może Ci się udać ją znaleźć już za pierwszym razem. 
  • Ustal, jaki masz budżet. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, to, ile kosztuje trener personalny, zależy od różnych czynników. U jednej osoby koszt wspólnego treningu może wynosić 70 zł, a u innej już 200 lub 300 złotych. Ważne, aby wziąć pod uwagę wszystkie swoje comiesięczne wydatki i ustalić, ile gotów jesteś przeznaczyć na ten cel. 
  • Weź pod uwagę, gdzie mieszkasz. Posiadasz samochód i nie przeszkadza Ci dojeżdżanie na drugi koniec miasta? A może trudno Ci znaleźć czas dla siebie, dlatego miejsce treningów musi znajdować się maksymalnie kilka minut drogi od Twojego domu? Zwróć uwagę, czy dotarcie na miejsce treningów nie będzie sprawiało Ci dużo trudności lub zajmowało zbyt wiele czasu. Kiedy dopadnie Cię moment rezygnacji czy niechęci, będziesz mieć mniej wymówek, żeby opuścić trening.
  • Sprawdź kompetencje oraz styl pracy trenera. Odpowiednia osoba będzie umiała udokumentować swoją wiedzę i w profesjonalny sposób odpowiedzieć na wszelkie pytania. Ważne jest też, abyście się po prostu dogadywali. Nie ma sensu ćwiczyć pod okiem osoby bardzo wymagającej i surowej, podczas gdy zdecydowanie lepiej pracuje Ci się z  kimś, kto dużo się śmieje i żartuje.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając trenera personalnego?

Trener trenerowi nierówny, a dla każdej osoby mogą być ważne inne jego cechy. Mimo to jest kilka wyznaczników, które pozwolą Ci stwierdzić, czy masz do czynienia z profesjonalistą. Przede wszystkim taki ktoś:

  • ma wiedzę i jest gotów nią się z Tobą dzielić. Nie zbywa Cię półsłówkami, kiedy pytasz o sens wykonywanego ćwiczenia. Potrafi Ci wytłumaczyć, które partie mięśniowe akurat pracują i jakie powinno dać to rezultaty. Jest w stanie też stwierdzić, czy robisz wszystko w poprawny sposób i skorygować ewentualne błędy. Dobrze, aby posiadał również wiedzę z zakresu dietetyki i umiał pomóc Ci wprowadzić zdrowsze nawyki żywieniowe.
  • angażuje się w wasze spotkania. Podczas zajęć skupia się na Tobie i nie daje Ci „chwili dla siebie”, żeby samemu móc na przykład zadzwonić przez telefon. Odpowiada na wszystkie pytania i aktywnie słucha Twoich uwag. Umie Cię zmotywować do działania i zależy mu, abyś faktycznie uzyskiwał/a zaplanowane efekty. 
  • lubi swoją pracę. To ważne, bo dzięki temu atmosfera na zajęciach będzie przyjemniejsza. Prawdziwy pasjonata to osoba, która chce zarazić Cię swoimi zainteresowaniami. Będzie jej również zależało, aby samej nieustannie się rozwijać, dlatego chętnie weźmie udział w dodatkowych kursach i szkoleniach. 
  • jest konsekwentny i dobrze zorganizowany. Przedstawi Ci konkretny plan działania i będzie kontrolować, czy odpowiednio go realizujecie. Nie zmieni swojego pomysłu po kilku spotkaniach na zupełnie inny i zadba o to, żeby czas podczas każdego treningu został efektywnie wykorzystany. 
  • jest kreatywny i elastyczny. Trening, podczas którego cały czas wykonujesz te same ćwiczenia, może zanudzić na śmierć i zdemotywować do dalszej pracy. Dobry trener umie w taki sposób zaplanować spotkanie, abyś nie odczuł/a nudy i z zaangażowaniem wykonywał/a ćwiczenia. Ważne również, aby nie bał się modyfikować planu treningowego w zależności od Twoich potrzeb i możliwości. 
  • zrobił na Tobie dobre wrażenie i dogadujecie się. Po prostu musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lubisz lub możesz polubić tę osobę.

Zostań Trenerem Personalnym!

Ile kosztuje trener personalny miesięcznie?

Jeśli chcesz z pomocą trenera poprawić swoją sylwetkę czy przygotować się do sportowego wydarzenia, wiadomo, że musisz nawiązać długofalową współpracę. To z kolei daje Ci możliwość uzyskania korzystnych zniżek i ostatecznego obniżenia kosztów. Większość osób oferuje możliwość skorzystania z pakietów, w ramach których opłacasz kilkoro zajęć z góry, jednak po korzystniejszej cenie niż gdyby robić to osobno. To, ile kosztuje trener personalny na miesiąc, będzie więc zależało od tego, na ile zajęć się zdecydujesz. Przykładowo za jedno spotkanie zapłacisz 150 zł, za cztery już nieco ponad 500 zł, a za dwanaście – niecałe 1250 zł. Dla porównania: bez pakietu ta opcja wyniosłaby Cię aż 1800 złotych. Warto więc rozmawiać z trenerami, pytać o warunki współpracy i możliwe zniżki, a kiedy już znajdziesz tę odpowiednią osobę, z góry opłacać nawet i kilkanaście treningów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top