Historia świąt Bożego Narodzenia – jak przekazać ją najmłodszym?

Historia Bożego Narodzenia zachwyca i wzrusza. Związana z nią symbolika sprawia, że to święto jest tak niezwykłe i pełne magii. Bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje są kultywowane w wielu domach. Czy jednak wiesz wszystko na temat historii tego święta?

Historia Świąt Bożego Narodzenia a symbolika

Historia Bożego Narodzenia jest przekazywana w Polsce z pokolenia na pokolenie, podobnie jak tradycja i zwyczaje, które są z nią ściśle związane. Świętowanie rozpoczyna się od wieczerzy wigilijnej (łac. vigilia, czyli czuwanie, oczekiwanie), do której zasiada się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy. Gwiazda miała bowiem stanowić znak zwiastujący nadejście króla, który zaprowadził trzech mędrców do Betlejem. Co ciekawe, także lampki na choince są związane z tą symboliką, a umieszczanie pod drzewkiem prezentów to nawiązanie do darów ofiarowanych Dzieciątku.

Tradycje świątecznego stołu

Dwanaście potraw na świątecznym stole to z kolei symbol dwunastu apostołów. Zwyczaj mówi, że osoba, która spróbuje wszystkich dań, zapewni sobie pomyślność w nadchodzącym roku. Kolację wigilijną rozpoczyna dzielenie się opłatkiem z bliskimi, stanowiące znak przebaczania sobie win i pojednania. Symbolem żłóbka, w którym leżał Jezus, jest umieszczone pod obrusem sianko. Z kolei wolne miejsce dla niespodziewanego gościa to często wyraz pamięci o tych, którzy odeszli albo z jakichś przyczyn nie mogli przybyć na wieczerzę.

Tradycją, która w piękny sposób opowiada historię Bożego Narodzenia, jest wspólne kolędowanie. Z kolei zwyczaj chodzenia na pasterkę mieli zapoczątkować pasterze, którzy jako pierwsi oddali pokłon Dzieciątku mającemu zbawić świat.

Historia Bożego Narodzenia dla dzieci

Historii Bożego Narodzenia dzieci uczą się w szkole, na lekcjach religii. Maluchy doskonale wiedzą, że Józef i Maryja bardzo się kochali, a owocem ich miłości było dziecko, któremu nadano imię Jezus. Miało ono stać się Zbawicielem świata i uwolnić ludzi od wszelkiego zła. Dzieciątko urodziło się w żłóbku w Betlejem, a prowadzeni przez światło anioła pasterze jako pierwsi przyszli zobaczyć Syna Bożego. Na powitanie Jezusa Chrystusa przybyli także trzej mędrcy: Kacper, Melchior i Baltazar. Kiedy zobaczyli oni gwiazdę na niebie, jaśniejszą niż pozostałe, wiedzieli, że to znak, iż narodził się nowy król. Wskazała im ona drogę do pałacu Heroda. Jak się jednak okazało, władca nie wiedział nic na temat narodzin Zbawiciela. Mędrcy udali się więc w dalszą drogę, aż do Betlejem, gdzie w stajni odnaleźli Józefa, Maryję i Dzieciątko. Przynieśli ze sobą cenne dary – mirrę, kadzidło i złoto. W nocy Bóg przemówił do mędrców i przestrzegł ich, by ci nie informowali Heroda o Zbawicielu, bo zły król każe zabić Jezusa. Kacper, Melchior i Baltazar posłuchali rady, dzięki czemu Dzieciątko pozostało bezpieczne ze swymi rodzicami.

Filmy świąteczne jako źródło wiedzy o tradycji

Historia narodzin Jezusa dla dzieci jest też często przedstawiana w książkach. Przyjazne najmłodszym rysunki przemawiają do ich umysłów i wyobraźni, a tym samym pozwalają lepiej zrozumieć urok tego wyjątkowego święta. Dlatego właśnie w okresie Gwiazdki w telewizji można zobaczyć wiele animowanych filmów dla dzieci, przedstawiających historię Bożego Narodzenia. Bajka religijna pokazująca, jak przyszedł na świat Zbawiciel, jest dla najmłodszych cenną lekcją. Rozrywkę w czasie świąt zapewnią filmy, takie jak „Opowieść wigilijna”, „Artur ratuje Gwiazdkę”, „Jack Frost”, „Ekspres polarny”, „Grinch: Świąt nie będzie” czy „Pada Shrek”.

Pomysły na prezent dla dzieci na święta Bożego Narodzenia

Jako rodzic zapewne na długo przed Gwiazdką zastanawiasz się, co dać na święta swoim pociechom. Duże prezenty pod choinką prezentują się doskonale, jednak nie zawsze materialne podarunki są najlepszym wyborem trafiającym w gusta najmłodszych. Może lepiej dać im w prezencie wyjątkowe przeżycia? Najtrafniejszym upominkiem są niecodzienne doświadczenia, które dzieci zapamiętają na długo. Wiele osób w przypadku takich okazji jak Boże Narodzenie daje w prezencie maluchom nie tylko sklepowe produkty, lecz także dary niematerialne, często dużo cenniejsze od zabawek czy innych przedmiotów.

W każdym dziecku drzemie instynkt odkrywcy i poszukiwacza przygód, dlatego, zamiast tracić czas na szukanie idealnych produktów w sklepach, podaruj dziecku moc wrażeń. Może to być np. wejściówka do parku trampolin, wizyta w escape roomie, całodzienne szaleństwo w aquaparku lub warsztaty, na których najmłodsi mogą samodzielnie zrobić słodycze. Małym miłośnikom ekstremalnych wrażeń z pewnością spodoba się zabawa na ściance wspinaczkowej, gokarty, jazda minimonster truckiem lub paintball dla najmłodszych, na który mogą wybrać się z przyjaciółmi. Jeśli pociecha jest fanem sportu, prawdopodobnie ucieszyć ją kurs karate lub jazdy konnej. Dla melomana nie lada niespodzianką może być nauka gry na instrumencie albo lekcja śpiewu.