Gdzie urządzić wesele w Polsce? Najciekawsze rozwiązania

Wesele to jedna z najważniejszych uroczystości w życiu przyszłych małżonków. Można je zorganizować w ogrodzie, domu weselnym czy też restauracji. Jak zorganizować najmodniejsze rustykalne wesele? Co warto wziąć pod uwagę, a z czego zrezygnować? Poznaj inspirujące pomysły!

Jest wiele miejsc, w których można zorganizować wesele. Uroczystość może odbywać się w domu weselnym czy restauracji, ale również odremontowanej stodole lub przydomowym ogrodzie. Gdzie zrobić wesele i zapaść w pamięć gościom?

Gdzie zorganizować wesele? Propozycje

Uroczystość weselna może odbywać się w miejscu rodzinnym, ale też miejscowości, która urzekła nas scenografią i klimatem. Dawniej organizowano wesele w remizach lub na Rodzinnych Ogródkach Działkowych, co wiązało się przede wszystkim z dużą oszczędnością finansową. Obecnie większość par decyduje się na wesele w plenerze, domach weselnych, restauracjach, a nawet zabytkowych dworkach. Dobrym rozwiązaniem na wyprawienie uroczystości weselnej jest własny dom lub ogród, o ile zmieścimy tam wszystkich zaproszonych gości. Jest wiele miejsc, w których można zorganizować ten najważniejszy w życiu narzeczonych dzień. Wybór miejsca zależy głównie od gustu zakochanych oraz trendów. Coraz większa liczba osób decyduje się na uroczystość w odrestaurowanej stodole albo innej zabudowie sielskiej. Dekoracje w stylu rustykalnym i boho zapewniają niesamowity i niezapomniany klimat wesela oraz sprawiają, że goście długo o nim nie zapomną.

Dom weselny i restauracja – najpopularniejsza opcja dla par

Wesele klasyczne odbywa się najczęściej zgodnie z tradycją w okolicach kościoła, w miejscu obecnego zamieszkania lub w pobliżu domu rodzinnego. Organizacja wesela w domach weselnych lub pobliskiej restauracji będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, których przerasta sama wizja organizacji tego dnia. W porównaniu do wesela w plenerze restauracja lub sala jest dostosowana do tego typu uroczystości, dlatego na barkach narzeczonych nie ciąży skomplikowana organizacja miejsc siedzących, parkietu do tańca czy poszukiwanie cateringu. Wesele w restauracji lub domu weselnym wcale nie musi być nudne i standardowe. Ten dzień należy do przyszłych małżonków, dlatego warto się postarać o przystrojenie sali weselnej według własnego uznania. Koszt wesela w restauracji będzie bez wątpienia niższy niż ten w sali bankietowej. Na ostateczny koszt wpływa m.in. lokalizacja obiektu, a także rodzaj zamówionych potraw. Podobnie jak goście wcześniej wybierają prezent ślubny, tak para młoda, powinna wcześniej wybrać miejsce, w którym odbędzie się tak ważna uroczystość.

Wesele rustykalne – gdzie najlepiej je zorganizować?

Styl rustykalny to sielanka, naturalne barwy, dużo drewna i przydymionych pasteli. Od pewnego czasu pojawia się w domach, hotelach, a także restauracjach. Styl rustykalny sprawia, że wnętrze jest przyjemne, bardzo przytulne oraz stylowe. Coraz większa liczba osób decyduje się także na organizowanie wesela w stylu rustykalnym. Idealnym miejscem na wesele w tym stylu będzie stara stodoła, ogródek, restauracja z ogrodem, pensjonaty, a także plaża. Idealne tło do wesela rustykalnego zapewni dużo zieleni, a więc polany, drzewa oraz stawy. Niezbędne będą drobiazgi w postaci starych figurek, zegarów, starych lub postarzanych mebli, a także białych firan, zasłon i lampek. Jak przybrać stoły weselne na tę wyjątkową uroczystość? Wystarczą lniane lub klasyczne obrusy w kolorach ziemi, serwetki wykonane na szydełku, które zastąpią podkładki, a także wstążki do przewiązania sztućców. Na stołach warto ustawić suszony wrzos, świece, drewniane podkładki na kubki, latarenki, a także stroiki z naturalnych składników. Ogród, szopa lub stodoła, w której ma się odbyć rustykalne wesele, powinno być oświetlone lampkami z żółtym, ciepłym światłem. Nie należy również zapomnieć o miejscu do wykonywania zdjęć pamiątkowych. Takie miejsce można wykonać samodzielnie, poprzez połączenie kilku gałęzi na wzór dużych drzwi. Bramkę wykonaną z patyków można oświetlić lampkami, ożywić kwiatami i przystroić wstęgami. W pobliżu miejsca uroczystości powinno się pojawić dużo latarenek, kwiatów, mebli pełniących funkcję ozdoby, lustro zastępujące fotobudkę, a także drobiazgi z drewna. Niezbędna jest konsekwencja, dlatego każdy szczegół powinien być dokładnie dopracowany.

Gdzie zorganizować wesele na dużą liczbę gości?

Wesele na dużą liczbę osób można zorganizować w hotelach, zabytkowych pałacach, domach weselnych, ale też ogrodach. Warunkiem jest oczywiście zapewnienie gościom wystarczająco dużej ilości miejsca do spożywania posiłków i zabawy. Zapraszając dużą liczbę gości, warto pomyśleć o miejscu noclegowym oraz dużym parkingu dla aut osobowych i autobusów. Jedną z największych atrakcji wesela w zabytkowych pałacach lub dworkach jest ich wyjątkowy wystrój, który sprawia, że jedyną, niezbędną dekoracją będą kwiaty. Niesamowite wnętrza, duża przestrzeń i piękne tereny wokół pałacu lub dworku to największe zalety takiego rozwiązania, które docenią nowożeńcy oraz zgromadzeni goście. Doskonałą opcją będzie również wynajęcie sali w domu weselnym albo restauracji z hotelem, które nie tylko umożliwią gościom nocleg, ale również posiadają zwykle ogród i dużo atrakcji dla dzieci.