Foodpairing, czyli sztuka łączenia aromatów

Marakuje i ostrygi, kawa i czosnek, banan i pietruszka. To tylko niektóre z nietypowych połączeń smakowych, których kompatybilność potwierdziła… nauka. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą foodpairingu, czyli innowacyjnej metody gotowania, która podbiła świat gastronomii. Dowiedz się, jak mistrzowie kuchni tworzą dania idealne, których skład zaskakuje i jak wykorzystać foodpairing w domu!

Foodpairing - talerz z wykwintynym jedzeniem, z tyłu kieliszek czerwonego wina, obok sztućce, w tle koszyk z pieczywem.
Foodpairing to sztuka łączenia jedzenia

Co to jest foopairing?

Foodpairing to, mówiąc krótko, naukowo potwierdzona metoda łączenia składników, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, lecz w rezultacie zachwycają bogactwem aromatów. Na pewno znane Ci są takie smakowe fuzje, jak czekolada z chilli lub solony karmel. I choć dzisiaj są szeroko spopularyzowane, to kiedyś byłyby nie do pomyślenia. To połączenia odkryte właśnie dzięki foodpairingowi. Tę rewolucję kulinarną rozpoczął Heston Blumenthal, słynny szef kuchni restauracji “The Fat Duck”, który zauważył, że sól morska wzbogaca smak czekolady. Eksperymentując z różnymi słonymi składnikami i słodyczami znalazł połączenie idealne – białą czekoladę i czarny kawior. Zafascynowany swoim odkryciem, zwrócił się do naukowca Francoisa Benziego, by za pomocą nauki wytłumaczył ten fascynujący fenomen. To wtedy odkryto, że produkty o podobnych związkach chemicznych zawartych w zapachu, idealnie do siebie pasują. Zatem, to nie smak, lecz zapach stanowi podstawę satysfakcjonującego dla podniebienia połączenia składników.

Jak łączyć jedzenie?

W foodpairingu najważniejsze jest łączenie produktów, które zawierają w sobie podobne cząsteczki związków chemicznych. Jednakże, dla przeciętnego człowieka nie mówi to za wiele. Dlatego warto skorzystać z ekspertyzy naukowców i doświadczonych szefów kuchni i wypróbować opracowane już połączenia. Spokojnie, korzystając z takich gotowych rozwiązań i tak wprowadzisz powiew świeżości do swojej kuchni! Na początek spróbuj skomponować danie, które będzie w sobie zawierało imbir i fetę lub kurczaka i czekoladę. Możesz również wypróbować zmieszanie pomidora i jabłka, lub mięty i musztardy. By odkryć nowe, zaskakujące kombinacje warto udać się na Kolację Degustacyjną z Foodpairingiem i zobaczyć, jakie smaki potrafią wykreować profesjonaliści.

Foodpairing a alkohol

Metody opracowane przez mistrzów foodpairingu świetnie sprawdzają się w świecie alkoholi. Czy to przy komponowaniu niezwykłych koktajli, czy przy dobieraniu odpowiednich trunków do serwowanych dań. Jeśli masz już dosyć pospolitych drinków serwowanych w każdym barze, może warto zaszaleć i pójść na Degustację Koktajli, które zostały przygotowane według tajnik foodpairingu? Warto również dowiedzieć się, jakie alkohole komplementują smak potraw, które przyrządzasz. Zapewne słyszałeś o tym, że mięso powinno podawać się z czerwonym winem, a ryby z białym. Jednakże zgodność smaków i pełnię satysfakcji z posiłku nie jest tak prosto osiągnąć. By uzyskać perfekcyjne połączenie trzeba znać choć podstawy foodpairingu. Dobrym pomysłem na początek przygody z tą techniką są Warsztaty Wine&Food Pairing, na których dowiesz się, jak dopasować odpowiedni typ wina do serwowanego jedzenia. Później możesz poszerzać swoją wiedzę o to, jak dobrać piwo do posiłku, czy o to, co będzie do niego lepiej pasowało – koniak, whisky, a może rum?
Fascynujących smaków i zaskakujących połączeń do odkrycia jest mnóstwo! Powodzenia i smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.