Dzień Babci i Dziadka – historia i obchody tego święta

Jest taka osoba, która zawsze służy radą, a na każdy problem ma sprawdzoną receptę – często w postaci jedzenia. Mowa oczywiście o Babci! O ile wszyscy wiedzą, że jej święto przypada na 21 stycznia, to nie wszyscy zdają sobie sprawę, że historia Dnia Babci jest raczej niecodzienna. W tym artykule poznasz dokładną genezę tego święta i dowiesz się, dlaczego babcie są tak wyjątkowe. Nie można również zapomnieć o dziadkach, którzy swoje święto zaczęli obchodzić znacznie później. Zobacz, jak kształtowały się te święta na świecie, a jak w Polsce. Co wspólnego z tym wszystkim miał Mieczysław Fogg? Przekonaj się, czytając o tym absolutnie wyjątkowym i pięknym święcie!

Uśmiechnięta babcia z córką lub wnuczką

Historia Dnia Babci i Dziadka

Historia Dnia Babci i Dziadka, wbrew pozorom, nie jest szczególnie długa. Wszystko zaczęło się całkiem niedawno, bo dopiero w 1964 roku – to właśnie wtedy redakcja czasopisma „Kobieta i Życie” wpadła na wspaniały pomysł – uhonorowania babć. Tygodnik zamieścił życzenia okraszone rysunkiem modelowej babci, czyli starszej kobiety o siwych włosach. Oczywiście nie mogło zabraknąć włóczki oaz drutów do dziergania! Inicjatywa niestety nie zawojowała społeczeństwa, za to trafiła na kontynuatorów. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” dokładnie rok później wykonała ukłon w stronę naprawdę nietypowej babci.

Należy zaznaczyć, że obchody święta odbywały się w 1965, ale były one bardzo nieśmiałe i gdyby nie Pani Mieczysława Ćwiklińska, to kto wie, czy Dzień Babci byłby obchodzony do dziś. Pani Ćwiklińska była legendą przedwojennego kina, a także genialną aktorką teatralną, operową i operetkową. 21 stycznia 1965 roku, słynna aktorka dawał gościnny występ w Poznaniu. Sztuka „Drzewa umierają stojąc” została nagrodzona owacjami na stojąco, a sama aktorka, grająca w przedstawieniu postać Babci, otrzymała tort z napisem „Dla Babci” oraz ogromny bukiet kwiatów… z okazji Dnia Babci. Ciekawostką jest fakt, że sama aktorka obchodziła tego dnia swoje 85 urodziny.

Mieczysława Ćwiklińska - pierwsza babcia obchodząca Dzień Babci

Historia tortu szybko zyskała na popularności, a waz z plotkami narastało zainteresowanie Dniem Babci. Rok później święto było nagłośnione przez inne redakcje, między innymi przez warszawski „Ekspres Wieczorny”. Reszta jest już historią – wydarzenia nabrały tempa i niedługo później cała Polska świętowała 21 stycznia wyjątkowy Dzień Babci. Co ciekawe, pierwsze obchody Dnia Dziadka rozpoczęły się znacznie później, bo dopiero w 1981 – 17 lat po pierwszych, jeszcze nieoficjalnych obchodach dnia seniorek. I co jeszcze ciekawsze, obchody tego święta rozpoczęły się od… konkursu, który organizowany był przez Telewizję Polską. Dotyczył on terminu, w którym miał być obchodzony Dzień Dziadka. Początkowo miało być to 30 maja, w dniu urodzin Mieczysława Fogga, ale taki termin się nie przyjął, więc zaczęto obchodzić święto zaraz po Dniu Babci. Prawdopodobnie dlatego, żeby dziadkom nie było przykro 🙂

Uśmiechnięci dziadkowie przy stoliku w restauracji piją białe wino

Na szczęście zarówno Dziadkowie, jak i Babcie są już traktowani jednakowo! Dziadkowie odchodzą jednak od stereotypowego wizerunku. Seniorzy coraz częściej przeżywają drugą młodość na emeryturze. Pielęgnują swoje hobby, poświęcają czas na kontakty z bliskimi i często wspierają młodszych swoim doświadczeniem. Nikogo nie dziwi już Babcia i Dziadek trenujący Nordic Walking lub odbywający dalekie podróże. Życiem można się przecież cieszyć niezależnie od wieku. Pamiętajcie o tym wybierając tegoroczny Prezent na Dzień Babci i Dziadka. Kto wie, może zakorzenicie w nich nową pasję albo pomożecie spełnić wyjątkowe marzenia? Istnieje wiele sposób na „uhonorowanie” seniorów, sprawienie im radości oraz zaskoczenie. Zobacz, jak celebruje się to święto w innych krajach!

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dziadka – historia święta w USA

Dzień Babci i Dziadka – historia święta to tak naprawdę kilka historii, jednakże ta w USA jest najszerzej opisywana, więc doczekała się osobnego paragrafu. Należy pamiętać, że świętowanie inaczej wygląda w innych krajach, gdzie Dzień Babci i Dzień Dziadka są często łączone w jedno święto. W ten sposób można organizować wspólne uroczystości i celebrować tę uroczystość „za jednym razem”. Święto wszystkich dziadków ma dość niezwykłą historię w Stanach Zjednoczonych. Tamtejsza gospodyni domowa, z Caperton w Zachodniej Wirginii, Marianne McQuade, próbowała przekonać społeczeństwo, że dzień poświęcony w całości osobom starszym jest bardzo potrzebny. Gospodyni apelowała o wprowadzenie święta, chcąc zwrócić uwagę na los osób starszych mieszkających w domach pomocy społecznej i ich samotność oraz potrzebną im pomoc, o którą ciężko przecież było im prosić. Początkowo udało jej się wprowadzić święto w swoim rodzinnym stanie, gdzie Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest od 1973 roku. W 1978 roku prezydent Jimmy Carter ogłosił je świętem narodowym. W Stanach Zjednoczonych Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę po Święcie Pracy, które z kolei obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września. Dzień Babci i Dziadka w Stanach Zjednoczonych jest więc świętem mobilnym. W tym dniu pojawia się oficjalna piosenka Johna Pryora – „Grandmother’s Song”, a symbolem tego dnia są niezapominajki.
Uroczystości odbywają się w szkołach, kościołach i domach pomocy społecznej. Święto obchodzone jest również w rodzinnym gronie przy ognisku lub grillu. Czyli każdy celebruje ten dzień tak, jak lubi. Samo świętowanie ma na celu uświadomienie dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom i zachęcić wnuki do pomocy najstarszemu członkowi rodziny, przypominając, że kiedyś sami mogą potrzebować pomocy.

Obchody Dnia Babci i Dziadka w innych krajach

W Bułgarii obchodzony jest tylko Dzień Babci. Święto zwane „Babin den” przypada na 8 stycznia, według kalendarza juliańskiego. Obecnie, według kalendarza gregoriańskiego, święto babć w Bułgarii jest w tym samym dniu, co w Polsce – 21 stycznia. We Francji od 1987 roku Dzień Babci obchodzony jest w pierwszą niedzielę marca, a Dzień Babci i Dziadka w pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą festiwalu jest marka Le Café Grand’Mère, ale mimo komercyjnego pochodzenia dzień ten zyskał dużą popularność, a Francuzi od ćwierć wieku chętnie go świętują.

Włoskie święto dziadków, czyli La Festa dei nonni, przypada na 2 października i zostało wprowadzone w 2005 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo – jest to również święto Świętego Anioła Stróża w Kościele Katolickim, co w oczywisty sposób nawiązuje do roli dziadków i tego jak postrzegamy ich nie tylko jako dzieci, ale także jako osoby starsze.

Japonia to kraj, który wyróżnia się podejściem do osób starszych. Co prawda w tym kraju nie obchodzi się Dnia Babci ani Dnia Dziadka, ale Japończycy świętują Dzień Szacunku dla Starszych od 1966 roku. Święto to obchodzone jest 15 września. Dziadkowie są najbardziej szanowani przez młodych ludzi, dla których starsi są autorytetem życiowym i obyczajowym, często służącym dobrymi radami, które wynikają z długoletniego doświadczenia. Można to zauważyć nawet w filmach czy serialach.
W Wielkiej Brytanii pierwsza niedziela października to Narodowy Dzień Dziadków. Z kolei w Australii Dzień Dziadków obchodzony jest w pierwszą niedzielę listopada od 2010 roku. Estonia zaś po raz pierwszy obchodziła Dzień Babci i Dziadka w 2010 roku – ustalono go na drugą niedzielę września.

Już wiesz, jak wygląda historia Dnia Babci i Dziadka, skąd dokładnie się wzięła i dlaczego w Polsce „zamieszany” był w to Mieczysław Fogg. Przekonaj się, jakie prezenty warto wybrać na obchody Święta Babci i Dziadka, zapewniając im mnóstwo uśmiechu i radości, tak jak oni zapewniają go Tobie przez cały rok.

Znajdź najlepsze prezenty na Dzień Babci i Dziadka i podaruj im niezapomniane wspomnienia. Jeśli chcesz, możesz podarować im wspólny podarunek, jeśli nie znajdź oryginalny prezent na Dzień Babci 21 stycznia, ale nie zapomnij też o drugiej osobie i wybierz fajny prezent na Dzień Dziadka 22 stycznia. Pamiętaj jednak, że najważniejsze, co możesz podarować swoim dziadkom, to… czas, który spędzisz wspólnie z nimi. Najdroższy prezent na nic się zda, jeśli nie znajdziesz chwili na spędzenie czasu z seniorami. Spacer, kawa, obiad w restauracji, wspólne wyjście do kina czy do SPA… jest tak wiele możliwości na przyjemne spędzanie czasu, dlatego też spraw, żeby tegoroczne obchody dnia babci i dziadka był absolutnie wyjątkowe. W końcu na to zasłużyli, prawda?

Scroll to Top