Dzień Babci – historia prawdziwa!

Jest taka osoba, która zawsze służy radą, a na każdy problem ma sprawdzoną receptę – często w postaci jedzenia. Mowa oczywiście o Babci! O ile wszyscy wiedzą, że jej święto przypada na 21 stycznia, to nie wszyscy zdają sobie sprawę, że historia Dnia Babci jest raczej niecodzienna.

&nbsp:

iStock_000004332063Large

&nbsp:

Wszystko zaczęło się całkiem niedawno, bo dopiero w 1964 roku – to właśnie wtedy, redakcja czasopisma „Kobieta i Życie” powstał pomysłu uhonorowania babć. Tygodnik zamieścił życzenia okraszone rysunkiem modelowej babci, czyli starszej kobiety o siwych włosach. oczywiście nie mogło zabraknąć włóczki oaz drutów do dziergania! Inicjatywa niestety nie zawojowała społeczeństwa, za to trafiła na kontynuatorów. Redakcja „Ekspresu Poznańskiego” dokładnie rok później wykonała ukłon w stronę naprawdę nietypowej babci.

 

Należy zaznaczyć, że obchody święta odbywały się 1965, ale były one bardzo nieśmiałe i gdyby nie Pani Mieczysława Ćwiklińska, to kto wie, czy Dzień Babci byłby obchodzony do dziś. Pani Ćwiklińska była legendą przedwojennego kina, a także genialną aktorką teatralną, operową i operetkową. 21 stycznia 1965 roku, słynna aktorka dawał gościnny występ w Poznaniu. Sztuka „Drzewa umierają stojąc” została nagrodzona owacjami na stojąco a sama aktorka, grająca w przedstawieniu postać Babci, otrzymała tort z napisem „Dla Babci” oraz ogromny bukiet kwiatów… z okazji Dnia Babci. Ciekawostką jest fakt, że sama aktorka obchodziła tego dnia swoje 85 urodziny.

&nbsp:

Mieczysława_Ćwiklińska_1937

&nbsp:

Historia tortu szybko zyskała na popularności, a waz z plotkami narastało zainteresowanie Dniem Babci. Rok później święto było nagłośnione przez inne redakcje, między innymi przez warszawski „Ekspres Wieczorny”. Reszta jest już historią – wydarzenia nabrały tempa, i niedługo później cała Polska świętowała 21 stycznia. Co ciekawe, pierwsze obchody dnia Dziadka rozpoczęły się znacznie później, bo dopiero w 1981 – 17 lat po pierwszych, jeszcze nieoficjalnych obchodach dnia seniorek.

&nbsp:

Senior Couple - Wine and Conversation

&nbsp:

Na szczęście zarówno Dziadkowie, jak i Babcie są już traktowani jednakowo! Dziadkowie odchodzą jednak od stereotypowego wizerunku. Seniorzy coraz częściej przeżywają drugą młodość na emeryturze. Pielęgnują swoje hobby, poświęcają czas na kontakty z bliskimi i często wspierają młodszych swoim doświadczeniem. Nikogo nie dziwi już Babcia i Dziadek trenujący Nordic Walking lub odbywający dalekie podróże. Życiem można się przecież cieszyć niezależnie od wieku. Pamiętajcie o tym wybierając tegoroczny prezent dla babci oraz podarunek dla dziadka. Kto wie, może zakorzenicie w nich nową pasję?