Dobre maniery, czyli savoir-vivre dla dzieci – jak i kiedy go uczyć?

Aby wpoić dzieciom podstawowe zasady savoir-vivre’u, często wystarczy dawać im dobry przykład przez własne zachowanie. Podczas nauczania dzieci dobrych manier rozmawiajmy z nimi jak z dorosłymi. Warto dać pociechom trochę luzu i nie karcić ich za każdy popełniony błąd.

Do najbardziej znanych zasad dobrego wychowania dla dzieci można zaliczyć np. zakaz siorbania, garbienia się przy stole czy złośliwego krytykowania innych domowników. Rodzicom nauczającym swoje dzieci bez wątpienia potrzebna będzie cierpliwość i dużo dobrej woli.

Na czym polega nauka savoir-vivre’u dla dzieci?

Nauczanie dziecka dobrych manier jest zajęciem, do którego rodzic będzie potrzebował determinacji, cierpliwości i wyrozumiałości wobec malucha. Lekcje savoir-vivre’u dla dzieci warto wdrożyć już od najmłodszych lat. Dzięki temu zasady dobrego zachowania staną się dla dzieci czymś naturalnym. W pierwszej kolejności można zwrócić uwagę na naukę zwrotów grzecznościowych, takich jak: „dzień dobry”, „przepraszam”, „dziękuję”, „do widzenia”, „proszę” itp. Dzieci przyswajają wiedzę bardzo szybko. Pamiętajmy jednak, że ich głównym źródłem inspiracji są dorośli, z którymi przebywają – rodzice, dziadkowie i inni opiekunowie. Nie wystarczy nauczyć malucha kilku wspomnianych zwrotów. Voucher do teatru lub kina również nie załatwi sprawy. Tu niezbędna jest praca na co dzień.

Praktyka czyni mistrza

W nauce savoir-vivre’u dla dzieci najważniejsza jest praktyka. Z maluchem należy stale utrwalać to, czego już się nauczył. W końcu uzna te zachowania za naturalne i zacznie je stosować na co dzień. Z biegiem czasu trafi przecież do szkoły lub grupy rówieśniczej. Tam także będzie doświadczał różnych zachowań ze strony nauczycielek czy innych dzieci. Istotne jest, by w miarę wcześnie nauczyć dziecko, aby nie siadało do stołu z brudnymi rękami, nie bujało się na krześle, nie siorbało i nie oblizywało sztućców. Nauka dobrych manier dla dzieci może początkowo spotkać się z ich sprzeciwem. Wówczas należy wytłumaczyć dziecku spokojnym tonem głosu, dlaczego powinno zachowywać się tak, a nie inaczej.

Czego unikać podczas nauki dobrych manier dla dzieci?

W nauczaniu dobrych manier łatwo przekroczyć pewne granice, za którymi zaczyna się zachowanie ocierające się o znęcanie. Jeżeli naszą ambicją jest, by maluch wcześnie wiedział, na czym polega savoir-vivre w restauracji, w szkole, w domu itp., to nie zawstydzajmy go przez publiczne pouczanie przy użyciu kąśliwych uwag. Jeżeli pociecha faktycznie zachowała się nieodpowiednio, powiedzmy jej to na osobności, np. w drugim pokoju. Dobre maniery dla dzieci są czymś, czego uczą się wraz z dorastaniem. Nie należy więc stale pouczać pociech ani tym bardziej porównywać z innymi dziećmi. Maluch przesadnie karcony może po pewnym czasie zacząć reagować strachem na każdą próbę zwrócenia mu uwagi.

Dziecko potrzebuje przede wszystkim motywacji i zachęty do działania. Dzięki temu jest po prostu szczęśliwsze. Jedna z zasad dobrego wychowania dla dzieci polega na tym, by chwalić podopiecznego, gdy zrobi coś dobrego ‒ np. pożyczy komuś zabawkę. Najlepszą nagrodą będzie dla niego pozytywna reakcja ze strony ojca lub matki, bo nic tak nie cieszy malucha, jak zachwyt rodzica. Oczywiście Lody Tajskie też mogą być 🙂 Gdy zauważa on, że pomaganie innym jest czymś, co sprawia przyjemność nie tylko jemu, ale i jego bliskim, to automatycznie pojawi się w nim chęć do tego typu działań. W efekcie zrozumie, że zachowania kulturalne są po prostu czymś dobrym i wartościowym. Dobrych manier, czyli savoir-vivre’u dla dzieci uczmy tak, by maluch miał swobodę działania, nie czuł się przymuszony i nie próbował „kupować” w ten sposób miłości rodzica.

Zasady zachowania przy stole dla dzieci

Savoir-vivre przy stole to zbiór pierwszych zasad dobrego zachowania, których rodzice uczą swoje dzieci. Oprócz uniwersalnych nakazów, takich jak wspomniany już zakaz siorbania, czy siadania do stołu z brudnymi rękami, rodzina zwykle ustala własne reguły zachowania przy stole. Kolejna ważna zasada savoir-vivre’u przy stole dla dzieci dotyczy stroju, w jakim siadamy do wspólnego posiłku. Niektórzy rodzice uważają, że nie powinno się mieć na sobie np. stroju kąpielowego, innym z kolei nie przeszkadza taki luźny styl.

Dobre maniery przy stole dla dzieci mogą wydawać się im próbą ograniczania ich wolności. Warto wówczas spokojnie wytłumaczyć, dlaczego przy stole należy zachowywać się w taki, a nie inny sposób. Wbrew pozorom z dzieckiem można czasem rozmawiać jak z dorosłym. Pamiętajmy jednak, że dzieci uczą się nieco inaczej niż dorośli, gdyż korzystają przede wszystkim z intuicji. Dzięki temu zauważają zarówno słowa, jak i gesty, które później naśladują. Z tego względu warto zadbać o to, by przebywały w możliwie jak najlepszym środowisku.