Dlaczego prezenty w formie przeżyć są warte polecenia?

Dawanie prezentów to zwyczaj, który pozwala nam pokazać, że zależy nam na danej osobie i jej dobrym samopoczuciu. Czasem jednak z trudem przychodzi nam wybranie odpowiedniego podarunku.W takiej sytuacji warto rozważyć podarowanie przeżycia.

 

Podarek tego rodzaju ma wiele zalet. Jedna z nich wyłania się, gdy jako pracodawca szukamy upominków dla pracowników. W takim przypadku najlepiej sprawdzą się Gift Cardy lub Pakiety Przeżyć. W tym wypadku obdarowana osoba nie otrzymuje w prezencie konkretnego doświadczenia, lecz pewną sumę, którą może wymienić na wybrane przez siebie przeżycie. W przypadku Pakietu, wybór jest ograniczony, ale forma prezentu jest znacznie bardziej spersonalizowana. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w pewnym sensie wręczamy pracownikom spersonalizowane prezenty jednocześnie nie musząc poświęcać czasu na szukanie dla każdego odpowiedniego podarunku. Danie wyboru obddarowanej osobie ma duże znaczenie: w przypadku prezentów ślubnych aż 56% ankietowanych wolałoby samemu wybrać sobie podarunek.

 

Badania pokazują także, że 54% Polaków chce zaskoczyć obdarowanego swoim prezentem. Dużo łatwiej jest osiągnąć efekt zaskoczenia, jeżeli damy komuś nie tradycyjny podarek w formie fizycznej, a właśnie voucher na przeżycie. Co więcej, 72% ankietowanych pozytywnie odniosło się do pomysłu otrzymania prezentu, który byłby niematerialny i pozwalałby na przeżycie niezapomnianych wrażeń. Prócz statystyk za prezentami w formie przeżyć przemawiają także względy praktyczne. Jeśli zdarzy nam się zapomnieć o kupieniu podarunku, to mogą nas uratować szybkie zakupy przez Internet i wydruk vouchera w papierowej formie. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że taki prezent może pozostać z nami na całe życie jako wspomnienie. Oczywiście, nie każdy voucher gwarantuje ekstremalne emocje, jednak jeśli podarujemy, ale każde przeżycie zostanie na zawsze z osobą obdarowaną.

 

iStock_000006441596Medium

Prezenty w formie przeżyć zdają się być szczególnie dobrym pomysłem, kiedy chcemy obdarować kobietę. Okazuje się, że około 47% osób płci pięknej woli dostać prezent w formie przeżycia w porównaniu do około 46% preferujących podarunki w tradycyjnej formie. Inne statystyki także pokazują, że warto zdecydować się na prezent-przeżycie. Okazuje się, że 78% kobiet uważa, że tego rodzaju podarki są na czasie, zaś 60% mężczyzn chciałoby taki prezent otrzymać.

 

Kolejną zaletą prezentów-przeżyć jest fakt, że bardzo łatwo jest dopasować taki podarunek do osoby, którą chcemy obdarować. Wystarczy, że znamy charakter człowieka, któremu planujemy dać prezent. Jeżeli wiemy, czy dana osoba poszukuje silnych emocji, czy raczej wyciszenia, nie będziemy się długo zastanawiać nad odpowiednim podarunkiem. W pierwszym przypadku możemy wybrać na przykład skok na bungee, w drugim zaś z pewnością sprawdzi się masaż relaksacyjny.

 

Kolejnym pozytywnym aspektem podarunków w formie przeżyć jest fakt, że nie są one po prostu prezentami. Często są to sposoby na spełnienie marzeń. Wiele przeżyć, o których marzymy, wymaga dużych nakładów finansowych lub przygotowań. Przykładowo dzięki voucherowi na jazdę Ferrari, możemy przejechać się tym sportowym samochodem bez konieczności kupowania go. Omijają nas zmartwienia z ubezpieczeniem, przeglądami, miejscem parkingowym – pozostają jedynie emocje płynące z jazdy. Jeszcze jedna przewaga prezentów w alternatywnej formie nad ich tradycyjnymi odpowiednikami wynika z faktu, że są one wciąż stosunkowo mało popularne. Dzięki temu, dając komuś taki podarunek możemy być prawie pewni, że nie wręczymy mu czegoś, co już posiada.

 

Może też okazać się, że wręczone przez nas przeżycie będzie mieć dużo większy wpływ na życie obdarowanej osoby niż przypuszczaliśmy na początku. W przypadku takich podarunków, jak strzelanie z broni palnej czy zajęcia na kole garncarskim może się okazać, że przypadkowo zapoczątkowaliśmy nowe hobby, dzięki któremu obdarowana przez nas osoba znalazła nowy sposób na dobrą zabawę. Jednak pasja to często nie tylko relaks, lecz także coś, co pozwala na utrzymywanie dobrej kondycji. Wśród prezentów w formie przeżyć znajduje się m.in. lekcje tenisa lub squasha. Oznacza to, że możemy nie tylko przyczynić się do znalezienia przez daną osobę nowego hobby, lecz także sprawić, że jej tryb życia stanie się zdrowszy. Pozytywnie na zdrowie drugiej osoby można wpłynąć także podarowując komuś żyjącemu wyjątkowo intensywnie chwilę relaksu. Jeżeli wręczymy jej voucher na masaż, być może skłoni ją to do zrobienia sobie krótkiej przerwy w ciągłym pędzie. Inną zaletą tego typu prezentów jest wiedza, której mogą dostarczyć. Oczywiście, ktoś mógłby uznać, że przecież każdą informację można zdobyć po prostu otwierając encyklopedię albo wpisując pytanie w wyszukiwarce internetowej. W jaki sposób jednak dowiemy się, które rodzaje piwa lub wina przypadną nam do gustu? W tym wypadku słowa nie wystarczą, konieczne jest doświadczenie, które można uzyskać dzięki degustacji.

 

W przypadku wręczenia komuś tradycyjnego prezentu może okazać się, że nie trafiliśmy w gust osoby, którą obdarowaliśmy. Zdarza się to najczęściej, gdy dajemy upominek komuś, kto nie należy do grona naszej najbliższej rodziny lub przyjaciół. Czasami osoba, która dostanie taki upominek, może chcieć go zwrócić w miejscu, gdzie został zakupiony. Oczywiście, obdarowany zwykle nie wie, gdzie kupiono otrzymany przez niego podarek. Co więcej, nikt nie dodaje do wręczanego podarunku paragonu. W przypadku otrzymania vouchera na przeżycie, którym nie jest się zainteresowanym, obdarowany znajduje się w lepszej sytuacji. Firmy sprzedające prezenty w formie przeżyć oferują ich wymianę. Oznacza to, że ktoś niezadowolony z otrzymanego podarku może po prostu wejść na stronę internetową i zdecydować się na inny prezent.

 

???????????????????????????????????

 

Prezenty mające formę materialną mogą sprawić dużo radości osobie, która je dostaje. Warto jednak co jakiś czas urozmaicić prezenty, które dajemy bliskim. Podarunki w formie przeżyć świetnie się do tego nadają i z tego powodu z pewnością warto ich spróbować.

 

Michał Borowski, ekspert z firmy WyjątkowyPrezent.pl