Dekoracje świąteczne na stół i okno – krok po kroku

Dekoracje bożonarodzeniowe można wykonać samodzielnie. W tym celu warto wykorzystać naturalne szyszki, jodłę oraz ręcznie robione ozdoby. Pozwoli to na stworzenie w domu wyjątkowego, świątecznego klimatu. Zobacz także, jakie prezenty świąteczne możesz podarować bliskim.

Domowe dekoracje świąteczne mogą być także wykonane z papieru albo nawet na szkle. Coraz powszechniejsze są również dekoracje schodów lub na zewnątrz domu. Dzięki nim możemy czerpać jeszcze większą radość z okresu świątecznego.

Święta – czas prezentów i dekoracji…?

W kulturze polskiej radość ze świąt wyraża się najczęściej poprzez odpowiednie ich celebrowanie. Służy temu m.in. odpowiednie udekorowanie domów, przygotowywanie tradycyjnych potraw, spotkania rodzinne, a także wręczanie bliskim podarunków. W tym przypadku prezent na mikołajki lub prezent na święta ma szczególne znaczenie. Ludzie poprzez upominki wyrażają emocje, dziękują innym za wspólne życie, a nawet przepraszają za popełnione błędy. Mówiąc najogólniej, sygnalizują w ten sposób, że doceniają obecność drugiej osoby i są jej za to wdzięczni.

Istotne są także dekoracje na święta. Dlaczego? Po pierwsze, podnoszą walory wizualne domu w czasie Bożego Narodzenia. Po drugie, wprowadzają wyjątkowy nastrój, odpowiedni do celebrowania ważnego wydarzenia. Ozdoby świąteczne, jeśli zostały wykonane własnoręcznie przez domowników, przywołują także emocje i miłe wspomnienia.

Dekoracje i gdzie warto je wykonać na Boże Narodzenie?

Dekoracje bożonarodzeniowe to bardzo szeroka kategoria. Zalicza się do nich wszelkie elementy zdobiące dom i jego otoczenie w okresie świątecznym. Ozdoby na Boże Narodzenie to różne lampki choinkowe, choinki, stroiki z gałęzi drzew iglastych oraz jemioły.

Obecnie tworzone dekoracje są bardzo różne. Można je sklasyfikować ze względu na przynajmniej kilka kryteriów::

 • z uwagi na miejsce ich eksponowania: ozdoby świąteczne domu, dekoracje na zewnątrz i na balkon, na okna w przedszkolu, dekoracje bożonarodzeniowe na drzwi,
 • z uwagi na materiał, z jakiego zostały wykonane: ozdoby świąteczne w szkle, z papieru, naturalne dekoracje na święta.

Oczywiście ozdoby bożonarodzeniowe różnią się ze względu na sposób i koszty ich wykonania. Najczęściej dzieli się je na tanie dekoracje świąteczne (np. zawieszenie w domu gałęzi drzew iglastych) i te droższe (np. gotowe zestawy gadżetów do dekorowania domów na święta kupowane w sklepach typu home decor). Wyróżnia się także proste dekoracje świąteczne (można je wykonać w mniej niż 2 godziny, np. ustawienie wazonów z gałęziami iglaków lub rozprowadzenie po domu światełek) i skomplikowane dekoracje świąteczne (wykonuje się je nawet kilka tygodni, np. długie, ręcznie robione łańcuchy z koronek).

Proste dekoracje świąteczne – krok po kroku

Proste ozdoby bożonarodzeniowe, takie jak stroik świąteczny na stół albo dekoracja z szyszek, można zrobić samodzielnie. Do ich przygotowania potrzebne będą następujące elementy:

 • kilka gałązek drzew iglastych, np. jodły,
 • kilka szyszek średniej wielkości,
 • 2 bombki,
 • srebrna farba w sprayu z brokatem,
 • średniej wielkości miska metalowa, patera albo duży, płaski talerz.

W przygotowanym naczyniu rozkładamy równomiernie gałązki jodły. Na środku gałęzi kładziemy szyszki oraz banki. Następnie z odległości 15 cm delikatnie rozpylamy farbę w sprayu. Można w ten sposób zafarbować gałązki na bokach naczynia lub powierzchnię szyszek. Tym sposobem uzyskamy bardzo ładny, świąteczny stroik, który stanie się doskonałą i funkcjonalną dekoracją domu. Można w łatwy sposób przenieść tę ozdobę i ustawić w dowolnym, innym miejscu.

Nowoczesne dekoracje świąteczne – jakie są?

Obecnie ozdoby świąteczne przyjmują różną postać. W katalogach dotyczących dekorowania domów i mieszkań można znaleźć wiele niekonwencjonalnych propozycji, takich jak np.:

 • wykonanie na ścianie salonu konturu choinki np. ze słomy lub gałęzi,
 • postawienie choinki z odciętymi gałęziami na odcinku 1 m od powierzchni podłogi,
 • ułożenie dekoracyjnego stroika z gałęzi drzewa iglastego, suszonych roślin i owoców w szklanym, dużym słoiku (tzw. świąteczny las w szkle),
 • ozdabianie budynków światłami ledowymi,
 • ażurowe dekoracje świąteczne,
 • choinki przystrojone elementami o jednolitych barwach, np. biało-złotymi,
 • Wykorzystanie roślin egzotycznych, np. eukaliptusa.

Dekorowanie domów na czas świąt jest w Polsce tradycją znaną od bardzo dawna, jednak na przestrzeni lat trendy w tej dziedzinie znacznie się zmieniły. Co to oznacza? Obecnie ozdoby bożonarodzeniowe tworzy się nie tylko do domów. Powszechne są również dekoracje świąteczne na schody (barierki ozdobione lampkami, gałązkami jodły) lub zewnętrzne. Coraz częściej odchodzimy od tradycyjnych dekoracji, np. zdobienia domu jemiołą, gwiazdą betlejemską, gałęziami jodły. Chętniej sięgamy po eukaliptusy, bluszcze lub ażurowe dekoracje świąteczne. Zaczynamy też lubić minimalizm – zamiast wielkiej choinki mieniącej się licznymi kolorami wybieramy małe drzewka, np. biało-złote.