Degustacja Whisky

Whisky to trunek, którego historia sięga XVII wieku. Jednak  iryjscy mnisi pędzili napój znany jako aqua vitae (gaelicka nazwa uisge beatha) już w VII wieku. Była to mikstura uzyskiwana poprzez destylację produktów fermentacji owoców i używana wyłącznie do celów leczniczych. Od XVII wieku zaczęto używać skróconej formy uiskie, zaś od około 1715 roku nazwa ta przybrała postać whiskie.

 

Whisky powstaje w procesie podwójnej destylacji zacieru ze słodu jęczmiennego, którego minimalny okres dojrzewania w drewnianych beczkach wynosi 3 lata. Warto zaznaczyć, iż w beczkach tych wcześniej leżakowały już inne trunki takie jak Bourbon lub Sherry, co ma niemały wpływ na unikalny smak każdej whisky.

img_5019

Aby nazwać go „szkocką” musi zawierać przynajmniej 40 procent alkoholu oraz dojrzewać w beczce co najmniej 3 lata. Szkockie, Irlandzkie, Single Malt, Blended, a może Burbon? Odmian tego napoju jest bardzo wiele i zależą od czasu dojrzewania, jak i kraju pochodzenia i sposobie wytwarzania. Whisky produkowana jest w wielu regionach świata za pomocą nieco odmiennych metod. Ze względu na kraj pochodzenia whisky podzielić możemy na: szkockie, amerykańskie, irlandzkie i japońskie. Ale alkohol ten kojarzony jest głównie z krajami anglojęzycznymi. Doskonałym sposobem na przekonanie się, co tak urzeka Szkotów i Amerykanów w tym bursztynowym napoju jest Degustacja Whisky, która odbywa się w wielu miastach na terenie całej Polski.

img_5073

Podczas tej atrakcji można dowiedzieć się między innymi jak rozpoznawać podstawowe nuty smakowe oraz w jaki sposób cieszyć się bukietem single malt. Okazuje się, że whisky o jaśniejszej barwie niczym nie ustępuje tej o ciemniejszym zabarwieniu! Doświadczony koneser whisky przekazuje wskazówki, w jaki sposób dobrać alkohol do indywidualnych preferencji. Podczas takiego kursu można dowiedzieć się jak profesjonalnie degustować ten trunek i jak odkrywać jego aromaty. Wszystko to odbywa się w kameralnej atmosferze, wśród ludzi których łączy wspólna pasja – zamiłowanie do whisky.

img_5003

Prezent ten cieszy się dużą popularnością wśród Panów jak i Pań. Ciekawy sposób na spędzenie jesiennego popołudnia.  To przeżycie z pewnością pozwoli Wam czerpać jeszcze więcej radości z picia Waszego ulubionego trunku.