Co to jest drift – jak wykonać drift i jechać bokiem?

Drift to mocno ekscytująca i widowiskowa technika jazdy, która zdobyła popularność na całym świecie. Sama nauka driftu wymaga czasu, odpowiedniego auta oraz miejsca do trenowania. Co to jest drift? Jak nauczyć się driftować? Co powinieneś wiedzieć, przed rozpoczęciem nauki driftowania? Zobacz, czego należy się spodziewać po tej technice jazdy, co musisz wiedzieć i jak właściwie wykonywać drifty!

Drift: czarne auto driftuje bokiem na asfaltowym torze, zostawiając za sobą chmurę dymu. Widok z góry.

Co to jest drift?

Najprościej rzecz ujmując drifting to technika jazdy samochodem, polegająca na wprowadzeniu auta w kontrolowany poślizg, podtrzymywaniu go i umiejętnym kontrolowaniu auta w tym czasie. Najlepiej, gdy poślizg utrzymywany jest na możliwie najdłuższym odcinku, a cała jazda jest płynna. Samochód powinien „płynąć” bokiem, z możliwie największym wychyleniem, a kierowca przez cały czas musi kontrolować trasę, po której auto się porusza. Wybierz Drifting Subaru i przekonaj się, jakie emocje towarzyszą takiemu stylowi jazdy.

Drift wywodzi się z Japonii, gdzie zaczęto go praktykować w latach 60-tych XX wieku. Początkowo kontrolowany poślizg był sposobem na szybkie pokonywanie górskich tras, często bardzo krętych i ciasnych. Ta widowiskowa technika niemal natychmiast znalazła wielu zwolenników i fanów, przez co naturalnie zaczęła się rozwijać. Drift szybko przeniesiono na tory samochodowe, gdzie zaczęto organizować zawody i turnieje.

Obecnie drift jest popularny na całym świecie – w samej Japonii powstałą pierwsza profesjonalna liga driftingowa – D1, która posiada również edycje w Wielkiej Brytanii (znana obecnie jako European Drift Championship), USA, Malezji i Australii. Do Polski drifting „zawitał” w latach 90-tych XX wieku. Oczywiście jest to data nieco umowna, bowiem podczas rajdów ciasne zakręty, szczególnie te na odcinkach o nawierzchni szutrowej, od zawsze pokonywane były długim, płynnym ślizgiem, co daje oczywiste odniesienie do driftu. Drifty szturmem podbiły cały świat, a samo driftowanie jest popularną zabawą w niemal każdym zakątku świata.

Drift – jak zacząć?

Drift samochodem wymaga precyzji i prawidłowego podejścia do tematu. Przede wszystkim driftowanie wymaga odpowiedniego samochodu – lekkiego auta z napędem na tylne koła. Takie pojazdy wykazują nadsterowność i stosunkowo łatwo wprowadzić je w poślizg, który można kontrolować. Oczywiście driftuje się również samochodami, w których napędzane są wszystkie osie (np. Subaru Impreza STI), ale wymaga to większej praktyki. Największe możliwości to właśnie tylnonapędowe pojazdy, w których nie wymagana jest nie wiadomo jak duża moc napędowa pod maską. W Japonii kultowym autem na początek przygody z driftem była Toyota AE86, w której znajdował się silnik o pojemności 1,6 litra i mocy 130 KM. Masa własna 970 kg sprawiała, że było to doskonałe auto i jednocześnie baza do budowania własnego driftowozu. W internecie z łatwością można znaleźć auta do 10,000 złotych, które idealnie sprawdzą się właśnie do driftu. W Europie dominują marki niemieckie – najczęściej BMW i Ople. Drift samochodem budzi ogromne emocje, dlatego jest to popularna rozrywka na całym świecie.

Druga sprawa, nieco trudniejsza, to odpowiednie miejsce do driftu. Idealnym rozwiązaniem jest dostęp do jednego z zamkniętych torów.

W Polsce znajduje się kilka odpowiednich torów kartingowych, trenować można również na zamkniętych lotniskach, które z racji swoich rozmiarów idealnie nadają się do nauki driftu. Jak zrobić drift? Zobacz nasze podpowiedzi poniżej.

Jak wykonać drift?

Przede wszystkim pamiętaj, żeby driftować w miejscu, w którym nie stwarzasz żadnego zagrożenia! Jak wykonać drift? Najprostsza odpowiedź na to pytanie to: odpowiednia prędkość samochodu, wciśnięcie hamulca przy jednoczesnym zaciągnięciu hamulca ręcznego. Samochód zacznie się obracać, a Twoim zadaniem będzie wyczucie odpowiedniej prędkości na wejście w zakręt. Wprowadzenie tylnych kół w poślizg oznacza, że musisz zapanować nad samochodem podczas driftu – czeka Cię kontrowanie kierownicą i panowanie nad pedałem gazu. Kontrowanie oznacza, że musisz wykonywać obrót kierownicą w stronę przeciwną do tej, w którą porusza się samochód. Takie działanie umożliwia panowanie nad autem. Wciskanie pedału gazu w odpowiednim stopniu pozwala opanować kąt poślizgu – mocniejszy poślizg wymaga większej ilości gazu, a łatwiejsze panowanie nad autem to z kolei mniej gazu. Połączenie kontrowania i operowania gazem pozwoli na wykonywanie udanych driftów.

Drift – jak się nauczyć?

Oczywiście nauka driftu wymaga przede wszystkim czasu. To właśnie on, w połączeniu z odpowiednim samochodem i warunkami do trenowania, pozwoli uczynić z Ciebie driftowego mistrza. Jeśli chcesz zobaczyć, jak driftuje prawdziwy mistrz, wybierz się na Drift Taxi, podczas którego będziesz pasażerem, a profesjonalista zabierze Cię w niezwykłą, driftową podróż. Pamiętaj, że drift i driftowanie, jak każda nauka potrzebuje czasu, dlatego nie przejmuj się niepowodzeniami. Po odpowiednim treningu z pewnością zrozumiesz, jak wykonywać drift i z czym dokładnie wiąże się driftowanie!

Drift i inne ciekawe prezenty motoryzacyjne znajdziesz na stronie Wyjątkowego Prezentu, w zakładce Za Kierownicą.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top