Boże Narodzenie – tradycje i zwyczaje, o których warto pamiętać

Święta Bożego Narodzenia to czas radości, rodzinnych spotkań i wyjątkowej atmosfery. Temu niecodziennemu wydarzeniu należy nadać odpowiednią oprawę. Szczególnie ważne są zwyczaje i tradycje Bożego Narodzenia, w kultywowanie których warto zaangażować całą rodzinę.

Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce są obchodzone od pokoleń. Warto o nich pamiętać, ponieważ to one nadają wyjątkowego charakteru świętom. Najważniejsze z nich dotyczą Wigilii oraz odpowiedniego przygotowania do niej. Oprócz zwyczaju wręczania prezentów świąteczne tradycje obejmują m.in. ubieranie choinki, śpiewanie kolęd czy przyrządzanie określonych potraw.

Świąteczne tradycje wręczania prezentów

Wigilijne tradycje najczęściej kojarzą się z wzajemnym wręczaniem sobie upominków. Zwyczaj ten cieszy zwłaszcza dzieci, które niecierpliwie wyczekują nowych zabawek, gier, książek czy gadżetów. W rzeczywistości, drobne podarunki sprawią też radość wszystkim dorosłym, bez względu na to, w jakim są wieku. W ich przypadku, prezenty na święta warto nieco urozmaicić. Zamiast sztampowych rozwiązań, można postawić na upominek w formie nowego przeżycia czy doświadczenia, które na długi czas zapisze się w pamięci obdarowanej osoby.

Jaki prezent sprawdzi się na Boże Narodzenie?

Wśród ciekawych podarunków, które można wręczyć w ramach świątecznej tradycji, warto wymienić różnego typu vouchery, m.in. na wizytę w salonie SPA, spektakl teatralny, romantyczną kolację dla dwojga, degustację różnych dań i napojów (np. wina lub whisky) czy lekcję nauki gry na instrumencie. Osobom, które lubią ekstremalne przeżycia, spodoba się także chociażby możliwość przejażdżki pojazdem typu monster truck czy niezapomniany Lot Balonem. Wybierając świąteczny prezent, należy jednak pamiętać, aby dostosować jego charakter do preferencji i oczekiwań konkretnej osoby.

Tradycje Bożego Narodzenia dotyczące przygotowania do świąt

Wybór odpowiedniego prezentu to jednak nie wszystko. Tradycje świąteczne w Polsce są w dużej mierze związane z innymi przygotowaniami do Wigilii i Bożego Narodzenia. Ich ważny element stanowi ubieranie choinki. Zwyczaj ten jest bardzo lubiany zwłaszcza przez dzieci, które mogą się wówczas wykazać dużą kreatywnością. Warto więc zaangażować najmłodszych w samodzielne przygotowywanie ozdób na świąteczne drzewko. Można wykonać je, np. z bibuły, krepiny, modeliny czy kolorowego lub błyszczącego papieru. To wspaniała zabawa, która sprawi mnóstwo radości każdemu dziecku.

Tradycyjny stół wigilijny

Tradycje świąt Bożego Narodzenia dotyczą także udekorowania stołu, przy którym usiądzie cała rodzina. Najlepiej, aby ozdoby, jak np. serwetki, stroiki czy świeczki, miały odpowiednie barwy. Warto postawić na takie kolory, jak zielony (symbol nadziei) i czerwony (symbol krwi Chrystusa) oraz, ewentualnie, złote akcenty. Obrus powinien być natomiast biały. Zgodnie z polską tradycją wigilijną, należy położyć pod nim siano, które symbolizuje skromność oraz nawiązuje do żłóbka, w którym urodził się Jezus. Układając na stole zastawę, nie można też zapomnieć o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa.

Święta Bożego Narodzenia – tradycje związane z potrawami

Tradycje Bożego Narodzenia w Polsce odwołują się także do przygotowywania potraw, które zostaną podane na wigilijnej kolacji. Zgodnie ze zwyczajem, musi być ich 12 – liczba ta nawiązuje do 12 apostołów oraz 12 miesięcy w roku. Podczas wieczerzy, należy spróbować ich wszystkich. Co ważne, świąteczne dania powinny być przyrządzane z darów sadu, pola, ogrodu, wody i lasu. Na wigilijnym stole królują więc grzyby, kapusta, ryby (zwłaszcza karp), owoce (np. w formie kompotu), a także wypieki (np. ciasto z makiem).

Jakie znaczenie ma Gwiazda Betlejemska?

Gdy wszystko jest już przygotowane, można powoli myśleć o rozpoczęciu wigilijnego wieczoru. Zgodnie ze zwyczajem, do kolacji należy jednak zasiąść dopiero po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki, symbolizującej Gwiazdę Betlejemską, która pomogła Trzem Królom w dotarciu do miejsca narodzin Chrystusa. Wypatrują jej najczęściej dzieci.

Inne, popularne tradycje świąt Bożego Narodzenia

Ponieważ polskie tradycje świąteczne są nierozerwalnie związane z religią katolicką, przed kolacją warto się pomodlić. Ważne jest również podzielenie się opłatkiem, który stanowi symbol pojednania. Podczas tego aktu, należy złożyć sobie szczere życzenia, które mają być wyrazem miłości, sympatii i oddania bliskim.

Łuska karpia na szczęście

Po zjedzeniu kolacji warto natomiast schować do portfela łuskę karpia. Zgodnie z przesądami, noszenie jej przez cały kolejny rok przy sobie ma w rezultacie zapewnić bogactwo i dostatek. Choć jest to starodawna, świąteczna tradycja, w wielu domach kultywowana jest do dziś i uważa się ją za ważny element kultury.

Bożonarodzeniowe tradycje związane są też ze śpiewaniem pieśni o charakterze religijnym, czyli kolęd. Warto pamiętać o nich nie tylko w trakcie kolacji, ale przez cały okres świąt, ponieważ doskonale podkreślają one radosny charakter tego wydarzenia.