Walk in The Sky czyli przygoda pełna adrenaliny!

Walk in The Sky to atrakcja, która rozbudza wyobraźnię i może przyprawić o zawrót głowy. Jak przygotować się na zejście z 40 metrów? Jak przełamać strach? Skąd wziął się pomysł na spacer po pionowej ścianie budynku? Czy osoby niepełnosprawne mogą korzystać z zabawy? Czy to naprawdę jest takie straszne? Poznaj odpowiedzi na nurtujące pytania. Łukasz, instruktor prowadzący Walk in The Sky, odpowiada!

Walk in The Sky - shcodzi sobie człowieczek po ścianie
Walk in The Sky – emocje na wyciągnięcie ręki!

Zejście po pionowej ścianie budynku budzi wiele emocji. Jak przechowuje się liny? Jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa? Jakie szkolenia przechodzą instruktorzy? Poznaj ciekawostki i odpowiedzi na wszystkie pytania. Dowiedz się co czyni Walk in The Sky wyjątkowym przeżyciem! 

Walk in The Sky…jak to działa?

Walk In The Sky pozwala na schodzenie po pionowej ścianie, twarzą do dołu. Daje nam to iluzję chodzenia po ścianie niczym po chodniku. Podczas schodzenia nie widać zbyt wielu punktów odniesienia, a przede wszystkim nie widać pełnego zestawu zabezpieczającego, co również dodaje smaczku całemu przeżyciu – opowiada nam Łukasz, instruktor Walk in The Sky.

Jak wygląda asekuracja?

Osoba schodząca jest zawsze asekurowana podwójnym systemem zabezpieczeń (liny, karabinki itp.). Od chwili podpięcia do zestawu zabezpieczającego, do momentu wylądowania na ziemi, osoba schodząca jest stale pod opieką i kontrolą dwóch instruktorów, znajdujących się na rampie wyjściowej oraz jednego znajdującego się na ziemi.

Jak powstał pomysł na taką atrakcję?

WITS rozpoczął swoją działalność w roku 2017, w Warszawie, na jednym z biurowców, mieszczących się w dzielnicy Wola. Po roku uruchomiona została druga lokalizacja, tym razem w Łodzi. Wysokości obu budynków to ok. 40 m, co na korzystających z atrakcji, robi piorunujące wrażenie. Niemal typowym stwierdzeniem, jest ”z dołu wydawało się, że jest niżej”.
Wszystko zaczęło się od myśli “czego jeszcze nie ma, a co wyrwie ludzi ze skarpet?” Poszukaliśmy poza granicami Polski i znaleźliśmy coś, co po lekkim dopracowaniu technicznym oraz bhp, okazało się strzałem w dziesiątkę – zdradza kulisy powstania atrakcji Łukasz.

Najlepsza anegdota? Było ich tyle, że nie sposób wszystkich opowiedzieć – mówi Łukasz. Utkwiła mi jednak sytuacja pana, który korzystał z Walk in The Sky, z okazji swojego wieczoru kawalerskiego. Skomentował atrakcję tymi słowami: „Panowie, zlałem się w portki, ale było zajebiście!” – śmieje się instruktor.

Walk in The Sky, a osoby niepełnosprawne

Pytanie o osoby niepełnosprawne pada bardzo często – opowiada Łukasz. Walk In The Sky  dopuszcza udział osób niepełnosprawnych. Wykluczeniem są jedynie przebyte operacje na kręgosłupie, w których pozostawiono mocowania itp. Oczywiście takie osoby również mogą skorzystać z atrakcji, tylko, że na własną odpowiedzialność – dodaje.
Nie ma więc przeszkód by osoby niepełnosprawne spełniały swoje ekstremalne marzenia! 

Jak się przygotować do takich atrakcji?

Jak przed każdym emocjonującym przeżyciem, zwłaszcza tym natury ruchliwej, warto ubrać się komfortowo, sportowo, jednak Walk In The Sky w zasadzie dopuszcza niemal każdy rodzaj odzienia. Wyjątkiem jest obuwie,  gdzie nie dopuszczalne są buty na obcasie (możliwe uszkodzenie elewacji lub banera po którym odbywa się zejście).
Jeśli chodzi o dietę to nie warto się przejadać, ani opijać (rzecz jasna niedopuszczalne jest spożywanie alkoholu przed podjęciem wyzwania), gdyż z pełnym żołądkiem mogą się dziać różne rzeczy w trakcie zejścia. Na pusto też nie warto, gdyż historia zna już różne sytuacje…- uśmiecha się nasz instruktor. Najlepiej zjeść normalnie.

Kwestie bezpieczeństwa podczas zejścia

Czy sprzęt/ i liny muszą być specjalnie przechowywane?

Tak, zarówno liny, taśmy stanowiskowe jak i uprzęże należy przechowywać w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Prawidłowy sposób przechowywania sprzętu przedłuża ich żywotność, a co za tym idzie – poprawia bezpieczeństwo naszych klientów podczas eventu.
Ponadto cały nasz sprzęt eventowy poddawany jest corocznemu przeglądowi technicznemu.

Kto tworzy Walk In The Sky?

Atrakcję tworzą oraz koordynują ludzie z pasją. Są to osoby odpowiedzialne i gotowe podjąć ryzyko w świecie biznesu, aby dzielić się swoimi zainteresowaniami z osobami, które są spoza świata przeżyć.

Dlaczego dzieci nie powinny brać w tym udziału, od którego roku życia  jest to dozwolone i dlaczego?

Walk In The Sky dostępny jest dla osób powyżej 16-go roku życia. Jest to spowodowane zarówno dopasowaniem sprzętu (kask, uprząż) jak i samym zachowaniem tychże osób. Choć nie ukrywam, iż nieraz jestem przekonany, że z dzieckiem prościej by się było dogadać, aniżeli z bardziej dojrzałym i świadomym swoich czynów, dorosłym.

Jakie zabezpieczenia są wykorzystywane, co czyni atrakcję bezpieczną?

Do realizacji eventów używamy jedynie sprawdzonego, markowego i atestowanego sprzętu alpinistycznego. Do obsługi zatrudniamy jedynie kompetentne osoby, czujące emocje klientów oraz interesujące się rozwojem projektu – odpowiada nam Łukasz.

Szkolenia i rozwój instruktorów

Jakie szkolenia przechodzą instruktorzy, żeby móc pracować przy takich atrakcjach?

Nasi instruktorzy to głównie pasjonaci, pracujący w branży sportów ektremalnych od lat, ponadto wielu z nas to pracownicy wysokościowi, którzy poza swoją codzienną pracą chcą się realizować w projektach pobocznych. Większość z nas posiada uprawnienia do prac na wysokości, badania wysokościowe, zdarzają się również jednostki posiadające uprawnienia PZA czy instruktorów wspinaczki.

Jakie atesty ma sprzęt wykorzystywany przy zejściach i skokach?

Nasz sprzęt spełnia wyżyłowane normy dopuszczające sprzęt do prac na wysokości, takie jak EN813 (indywidualny sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości.), EN358 (indywidualny sprzęt ochronny, ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości) , EN361 (środki ochrony indywidualne,j chroniące przed upadkiem z wysokości.), EN362 (karabinki), EN354 i EN795-B (pętle stanowiskowe).

Jakie są organizacje i inne instytucje, które nadają uprawnienia i szkolą takich instruktorów?

PZA oraz prywatne instytucje, nadające uprawnienia, dopuszczające nas do prac na wysokości.
Należy jednak pamiętać, iż według obecnego prawa, w Polsce można pracować na wysokości, posiadając jedynie badania wysokościowe, dopuszczające do pracy powyżej 3 metrów. Reszta to indywidualny wybór osób świadczących prace wysokościowe.

Walk In The Sky a osoby z lękiem wysokości

Dlaczego boimy się wysokości, czy to jest naturalne? Jak reagują ludzie na wysokość?

Lęk przed spadaniem to jeden z naszych naturalnych lęków, ostrzegającym nas przed zagrożeniem. Jego pokonywanie dla niektórych będzie łatwiejsze, zaś dla drugich nierealne. Nie ma co z tym walczyć, nie wszystko jest dla wszystkich.
Jednym z czynników obrazującym to, kto i jak boi się wysokości, jest moment stanięcia na rampie Walk In The Sky. Kiedy osoba spojrzy w dół, wtedy wszystko staje się jasne. 99% osób walczy mniej lub bardziej ze sobą i pokonuje ten lęk, tylko niewielki ułamek śmiałków wycofuje się w tym momencie.

Czy są jakieś ograniczenia w wymyślaniu kolejnych ekstremalnych przeżyć, np. długość liny, wysokość skoku, prędkość spadania, przeciążenia, waga osoby biorącej udział?

Na szczęście jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Potem następują te bardziej przyziemne, czyli dostępność odpowiednich obiektów (budynki, słupy, klify itp.). Cała reszta to wymysł autora. Ani wysokość, ani waga klienta, ani prędkość, nie stanowią odgórnego ograniczenia. Są natomiast czynnikami ustalającymi co i dla kogo chcemy stworzyć.

O zagadnieniach, dotyczących Walk in The Sky, opowiedział nam Łukasz. Wieloletni instruktor prowadzący WITS, doświadczony alpinista i wielki entuzajstą tej atrakcji.
Z ofertą, dotyczącą zejścia po ścianie budynku, możecie zapoznać się TUTAJ.