Urodziny Harleya

Biegnijcie do kwiaciarni po wielki bukiet kwiatów, dziś urodziny obchodzi wyjątkowy staruszek. Słyszycie ten zaczepny ryk silnika z oddali? Nie zapomnijcie złożyć życzeń Harleyowi Davidsonovi. 28 sierpnia 2014 roku stuknęło mu 111 lat.

harley

Znacie jakiegoś harleyowca, a może macie własny motocykl? Jesteście fanami filmu „Easy Rider” i serialu „Synowie anarchii”? Poznajcie więc historię tego najbardziej niezwykłego z motocykli.
Wszystko zaczęło się od czwórki przyjaciół – Williama Harleya i trzech braci Arthura, Williama oraz Waltera Davidsonów – którzy na początku XX wieku w szopie za domem przymocowali cztery silniki do ramy rowerowej.

800px-Harley-Davidson_Company

Były to niepozorne początki firmy mającej ponad stuletnią historię i obracającej milionami dolarów. w 1904 powstało pierwszych 8 maszyn, a spółka czwórki kolegów zyskała status przedsiębiorstwa.

1907_Harley_Davidson

Bardzo ważną datą w historii marki jest 1936 rok – wtedy zaczęto produkować motocykle z silnikiem Knucklehead, a każdy kolejny był ewolucją tego modelu. Porównując ilość wypuszczanych z taśmy maszyn – w 1904 r. 8, w 1936 r. 11 000 – widać tempo rozwoju firmy.Kolejnym wydarzeniem, które znacząco wpłynęły na historię Harleya była II Wojna Światowa. U.S. Army przystąpiło do przeprowadzenia rygorystycznych testów maszyn przedsiębiorstw Indian, największy konkurent naszego solenizanta,  i Harley-Davidson. Stawką w tej rywalizacji było bardzo opłacalne finansowo dostarczanie maszyn dla armii. Czy musimy mówić Wam kto wygrał? W marcu 1940 r. U.S.Army zamówiła 745 motocykli Harley-Davidson WL z dolnozaworowym silnikiem o pojemności 45 cali sześciennych

Lata 80 także były wyjątkową dekadą. Powstał wówczas model nazwany później Królem Autostrad: turystyczny Tour Glide FLT z elastycznie zawieszonym silnikiem o pojemności 80 cali sześciennych i z łańcuchem napędowym zamkniętym szczelnie w obudowie wypełnionej olejem. W 1983 r. założono też Harley Owners Group – największy na świecie klub sponsorowany przez producenta motocykli, od lat 90 działający w Europie i posiadający sporą sekcję żeńską, bo w końcu panie też jeżdżą!

Jeśli jeszcze nie jesteście harleyowcami to najwyższa pora. Przekonajcie się, co to znaczy zostać królem autostrad! Wynajmijcie motocykl na kilka dni, a gwarantujemy Wam, że nie będziecie chcieli go oddać. Zachęceni?

1024px-HarleyDavidson_Heritage_Softail

Zdjęcia pochodzą z:

http://commons.wikimedia.org/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna