Spływ pontonem ‒ świetna zabawa dla każdego. Jak się przygotować?

Spływ pontonem to świetna zabawa i niezapomniany czas dla całych rodzin. Można skorzystać z krótkich, kilku kilometrowych tras lub takich, które trwają nawet 5 godzin. Dla najbardziej zaawansowanych poleca się z kolei rafting, czyli najbardziej ekstremalny spływ rwącym potokiem bądź górską rzeką.

Spływ pontonem jest jedną z najczęściej wybieranych rodzinnych atrakcji. Kilkugodzinne trasy są świetną zabawą i okazją do poznania pięknych krajobrazów. Gdzie warto się wybrać na spływ pontonem?

Jak się przygotować do spływu pontonem?

Spływ Pontonowy to jedna z form rekreacji polegająca na przemieszczaniu się po obszarze wodnym zgodnie z kierunkiem prądu. W trakcie spływu uczestnicy mogą przyjrzeć się przyrodzie z całkiem innej perspektywy. To świetna zabawa, z której może skorzystać cała rodzina, czyli nie tylko dorośli, ale również dzieci. Istnieją różne długości i trasy spływu pontonem. W trakcie spływu należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad.

Bezpieczeństwo nad wodą zapewni kapok ratunkowy, w który powinno być ubrane nie tylko dziecko, ale również jego opiekun. Ze względu na zmienne warunki pogodowe, firmy oferujące spływy pontonem proponują zabrać ze sobą cieplejszą odzież nawet w upalny dzień. Warto mieć przy sobie kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne. W trakcie spływu pontonem jesteśmy narażeni na oparzenia słoneczne, dlatego warto zabrać maści i kremy z wysokim filtrem ochronnym. Warto też zaopatrzyć się w krem na ukąszenia i środki opatrunkowe. Wszelkie dokumenty i środki medyczne najlepiej umieścić w wodoszczelnym worku lub niewielkim plecaku. W czasie spływu pontonem nie poleca się spożywania alkoholu, który to powoduje spowolnienie naszej reakcji, a w niektórych przypadkach ma wpływ na zwiększoną agresję. Zamiast alkoholu na spływ pontonem warto zabrać małą wodę, która nie będzie przeszkadzała innym uczestnikom spływu.

Spływ pontonowy ‒ gdzie warto się wybrać?

Będąc w województwie małopolskim, warto skorzystać ze spływu Dunajcem. Spływy pontonowe po Dunajcu to jedne z najpopularniejszych spływów, które wybierają rodziny z dziećmi. Najczęściej obierana trasa prowadzi od Jurkowa do Zakliczyna. Jest to całkowicie łagodna i spokojna trasa dla osób, które potrzebują relaksu i odpoczynku pośród pięknych terenów. Warto z niej skorzystać nawet wtedy, gdy nigdy nie mieliśmy do czynienia z tego typu sportami wodnymi. Ta dziesięciokilometrowa trasa trwa od 2 do 2,5 godzin i gwarantuje wspaniałe i niezapomniane widoki. Oprócz spływów pontonem, popularną formą rozrywki na tej trasie jest spływ kajakowy. Drugą popularną trasą w małopolskim jest ta prowadząca od Jurkowa do Isepu. Jest dwukrotnie dłuższa od poprzedniej i trwa blisko…5 godzin! Jest zatem dłuższa, ale też ciekawsza, dlatego korzystają z niej osoby mające doświadczenie z pontonem lub kajakiem.

Ze spływu pontonem warto też skorzystać, będąc w Bieszczadach. Spływ doliną rzeki San to świetny pomysł na wycieczkę dla całej rodziny, firm, kolonii albo zielonych szkół. W tym przypadku trasy są znacznie krótsze i mogą wynosić nawet 4,7 km. Istnieje też możliwość skorzystania ze spływu nocnego, które kończy się rozpaleniem ogniska. Ze spływów nocnych w Bieszczadach mogą korzystać również dzieci powyżej 10. roku życia pod opieką osoby upoważnionej.

Ciekawą i często wybieraną trasę pontonową ma też województwo dolnośląskie. Mowa oczywiście o Przełomie Bardzkim położonym około 80 km od Wrocławia, z którego mogą korzystać dorośli i dzieci powyżej 3. roku życia. Spływ z dzieckiem w Bardzie jest bezpieczny ze względu na niewielką głębokość wody, a także wyjątkowo rekreacyjny i edukacyjny. W trakcie spływu Przełomem Bardzkim można bowiem zobaczyć muflony, sarny, czaple i perkozy.

Co to jest rafting? Stopnie trudności spływu

Innym rodzajem spływu pontonowego jest Rafting, czyli bardziej zaawansowana i ekstremalna forma spływu. Decydując się na rafting, niezbędna jest umiejętność pływania, a także dobra kondycja zdrowotna. W trakcie tej atrakcji warto zaopatrzyć się w kurtkę przeciwdeszczową, wiązane buty, a także skarpety neoprenowe. Przyda się również pagaj, kask ochronny i kamizelka asekuracyjna. Rafting uprawia się w nietypowych warunkach, a najczęściej obierane trasy to rzeki na Dolnym Śląsku. Każda z tras cechuje się innym stopniem trudności. Jeśli uczestnikom raftingu zależy na trasie o dużym stopniu trudności, to warto wybrać Bystrzycę Dusznicką. Z kolei dla największych śmiałków poleca się rzekę Kamienna.

Zgodnie ze skalą trudności spływu, ta o najspokojniejszym nurcie to ZWC i jest polecana osobom początkującym, a nawet rodzinom z dziećmi. Kolejne to WW I WW II, które są przeznaczone dla osób, które spróbowały już raftingu. Następnym poziomem raftingu jest WW III, który cechuje się szybszym nurtem. Dla osób zaawansowanych, które miały doświadczenie z raftingiem i posiadają odpowiednią kondycję fizyczną, poleca się WW IV. Dla profesjonalistów zarezerwowany jest poziom WW V, z kolei dla ekspertów WW VI. Ostatni poziom raftingu jest wysoce ekstremalny, a przepłynięcie takimi trasami jest możliwe tylko dla najbardziej doświadczonych.