Spacer po Winnicach. Poznaj winnice w Polsce

Szumiące w tle drzewa, świeże powietrze i spacer pośród winorośli. Brzmi niezwykle, prawda? Zwiedzanie winnic to coraz bardziej popularna rozrywka w Polsce. Zawiera w sobie wszystko, co najlepsze — piękne widoki, dawkę nowej, interesującej wiedzy, miło spędzony czas i pyszne wino. Winnice w Polsce mają wiele do zaoferowania i warto się o tym przekonać na własne oczy (i kubki smakowe!). Przedstawiamy zestawienie najciekawszych winnic w Polsce, które musisz odwiedzić jeszcze w tym roku!

Winnice w Polsce - kiście winogron

Enoturystyka — co to jest?

Enoturystyka to sposób podróżowania skrojony specjalnie dla fanów winnych trunków. Jest to po prostu turystyka winiarska. Polega ona na zwiedzaniu winnic i regionów winiarskich oraz poznawaniu kultury i tajników uprawy winorośli. Jest to coraz szybciej rozwijająca się gałąź turystyki w Polsce. Nic dziwnego — polskie wino od wielu lat staje się coraz bardziej pożądanym produktem na stołach (i w kieliszkach) europejczyków. W związku z tym rośnie również oferta enoturystyczna. Coraz więcej winnic w Polsce oferuje zwiedzanie, zazwyczaj połączone z degustacją lokalnie wytwarzanego wina, krótką lekcją winiarstwa, a często również z możliwością noclegu. Taka wycieczka do winnej oazy to świetna rozrywka, odpoczynek na łonie natury, możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zainteresowań oraz okazja do skosztowania pysznych, niedostępnych nigdzie gdzie indziej win.

Najciekawsze winnice w Polsce

Choć wszystkie winnice w Polsce zachwycają swoją oryginalnością to wybraliśmy kilka najciekawszych, które wyróżniają się lokalizacją, pięknem przyrody, zaangażowaniem i pasją właścicieli, oferowanymi atrakcjami i oczywiście, przepysznym winem. Tak, żeby ułatwić Ci poszukiwania i odpuścić dogłębne studiowanie winiarskiej mapy Polski. Oto one:

1.Winnica Dwórzno

Listę rozpoczynamy niezwykłym miejscem, które nazywane jest „mazowiecką Toskanią”. Winnica Dwórzno położona jest zaledwie 40 km od Warszawy, co sprawia, że to idealny kierunek do obrania na szybki wypad ze stolicy i przeniesienie się do magicznego świata winiarstwa. To jedna z największych winnic w Polsce. Oprócz oddanego i pełnego pasji zespołu założycieli, nad jakością wina czuwa również Piotr Stopczyński — jeden z najlepszych enologów w całej Polsce. Zwiedzanie rozpoczyna się spacerem po winnicy, podczas którego zachłyśniesz się czystym, wiejskim powietrzem i zachwycisz malowniczymi widokami pola winorośli. Następnie następuje zwiedzania przetwórni, w której dowiesz się wszystkiego o produkcji wina — od dnia zebrania winogron, do butelkowania. Spacer kończy degustacja wytworzonego tutaj wina. Co ciekawe, winnica prowadzi również warsztaty z podstaw winiarstwa, w których trakcie można samemu stworzyć unikalną butelkę wina. To wszystko sprawia, że wizyta w Winnicy Dwórzno będzie niezapomniana!

2. Dwór Sanna

Dwór Sanna to wyjątkowe miejsce na turystycznej mapie Polski. To rodzinna winnica, połączona z hotelem, SPA, restauracją, ekologiczną farmą i stadniną koni. Ich misją jest życie zgodne z naturą. Położona w najbardziej nasłonecznionym regionie w Polsce — Roztoczu – ma idealne warunki do uprawy winorośli. Pomimo, że ich działalność jest całkiem szeroka, to w środku wszystkiego znajduje się miłość do wina. Uprawa winorośli w wykonaniu Dworu Sanna jest całkowicie naturalna i ekologiczna. Przykładają dużą wagę do dbania o środowisko i wystrzegają się chemikaliów. Dwór Sanna to idealne miejsce na odpoczynek, połączony z kosztowaniem pysznych win. Oferują zwiedzanie winnicy, połączone z pogawędką o produkcji wina, zachowywaniu naturalności i oczywiście — degustacje. Lokalnie produkowane wino podawane jest z deską serów, wytwarzanych z mleka prosto od hodowanych przez właścicieli owiec. To miejsce, które wręcz wymaga spędzenia w nim całego weekendu. Hotel położony jest w starym dworku szlacheckim i zachwyca pięknymi wnętrzami. Po zwiedzaniu winnicy i pysznej kolacji w restauracji można rozkoszować się tutaj zabiegami SPA takimi jak, chociażby Kąpiel Winiarza. Brzmi niezwykle kusząco, nieprawdaż?

3. Winnica 55-100

Winnica 55-100 to magiczne miejsce założone przez dwóch miłośników wina — Tomasza i Doriana. Położone jest na Dolnym Śląsku, czyli regionie z najdłuższymi tradycjami winiarskimi w kraju. Wzgórza Trzebnickie, na których znajduje się winnica, zapewniają idealne warunki do uprawy winorośli, chociażby przez najdłuższy okres wegetacyjny w Polsce. Inspiracją do założenia Winnicy 55-100 były podróże. Założyciele podążali za winnych zapachem i poprzez poznawanie smaków, zapachów i aromatów, zapoznawali się z kulturą danego miejsca. Teraz chcą to doświadczenie przekazać innym. Wierzą, że wino nie jest żadnym ekskluzywnym, wykwintnym trunkiem, a darem ziemi, który ma w sobie zaklęte emocje, przeżycia, wspomnienia. Zajmują się uprawą ekologiczną i naturalną, wszystkie ich wina są wegańskie. Co ciekawe, oprócz zwiedzania winnicy i degustacji pysznych win, można również wypróbować któregoś z dżemów przyrządzonych z owoców z sadu, leżącego na terenie winnicy. To miejsce inspiruje do smakowych podróży.

 

Spacer po winnicy to świetny sposób na spędzenie czasu w gronie najbliższych. Idealnie nada się na popołudniową rozrywkę z przyjaciółmi, jak i romantyczny wyjazd we dwoje. Poznanie tajników winiarstwa, zachłyśnięcie się pięknem natury i smakowanie niezwykłych win to przepis na dzień idealny. Która z opisanych winnic najbardziej przykuła Twoją uwagę?

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top