Ślub cywilny i kościelny w plenerze. Wymagane formalności

Na ślub poza kościołem lub Urzędem Stanu Cywilnego decyduje się coraz większa liczba osób. Tradycja z zachodu staje się coraz bardziej popularna w Polsce, jednak należy mieć świadomość o pewnych komplikacjach związanych z organizacją takich zaślubin. O czym nie możemy zapomnieć?

Ślub plenerowy to niecodzienne, ale coraz chętniej wybierane rozwiązanie również w Polsce. Należy pamiętać o tym, że nasza wymarzona ceremonia nie zawsze może dojść do skutku. Jak zaplanować ślub w plenerze?

Ślub cywilny i kościelny w plenerze. Niezbędne formalności

Ślub w plenerze wygląda bajkowo, a poza tym może się odbywać w naszym, prywatnym ogrodzie. Należy mieć świadomość, że taka przyjemność jest skomplikowana i wymaga spełnienia podstawowych zasad. Zgodnie z art. 85 Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 r., kierownik urzędu stanu cywilnego nie może odmówić przyjęcia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński z dwóch powodów. Ślub cywilny może odbywać się w plenerze, jeśli zapewnimy zgromadzonym najwyższe bezpieczeństwo oraz wtedy, gdy dane miejsce nie zakłóci powagi sytuacji. Zanim jednak Urząd Stanu Cywilnego wyrazi zgodę na ślub w plenerze, należy złożyć odpowiednie podanie, które następnie rozpatrzy zarząd. Należy mieć świadomość, że ślub cywilny jest kosztowny, ponieważ oprócz standardowej opłaty za sporządzenie aktu małżeństwa, dodatkowym kosztem jest przeprowadzenie przez urzędnika ceremonii zaślubin. Według wspomnianej już ustawy opłata za zawarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego nie może przekraczać 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłoszonego przez Prezesa GUS-u.

Ślub w plenerze z księdzem, zgodnie z kodeksem prawa kanonicznego jest niestety o wiele bardziej skomplikowany. Zgodnie z powyższym aktem prawnym, małżeństwo powinno odbywać się w parafii, którą jedno z narzeczonych zamieszkuje. Małżeństwo ma zostać zawarte w kościele parafialnym, a za zgodą biskupa lub proboszcza ‒ w innym kościele lub kaplicy. Istnieją wyjątki, kiedy miejscowy ordynariusz może zezwolić na ślub w innym niż wyżej wymienionym miejscu. W związku z tym istnieje nadzieja, że ślub w plenerze z księdzem się odbędzie, ale zdarza się to nieczęsto. W tym przypadku istotny jest powód, dla którego ślub ma się odbyć nie w kościele lub kaplicy, a w plenerze. Jeśli istnieje ryzyko, że nasz wymarzony ślub kościelny w plenerze się nie odbędzie, to warto zdecydować się chociażby na ten cywilny lub samo wesele.

O czym pamiętać, planując ślub i wesele w plenerze?

Jeżeli ślub w plenerze dojdzie do skutku, to kolejnym etapem jest zaplanowanie tego, jak ta uroczystość ma wyglądać. W przypadku ceremonii cywilnej kierownikowi USC lub jego zastępcy należy zagwarantować dojazd do miejsca zaślubin, stół, krzesło, a także zadaszenie. Niezbędnym elementem uroczystości w plenerze jest godło Polski, które musi znajdować się w widocznym miejscu. Do pozostałych, nie mniej istotnych spraw należy zapewnienie dachu nad głową gościom weselnym, bo jak wiadomo, warunki pogodowe w Polsce bywają różne. Równie istotnym elementem takiego ślubu są krzesła i stół, które należy właściwie umiejscowić, zapewnić ich stabilność oraz odpowiednią ilość.

Samodzielna organizacja ślubu w plenerze zapewnia dużą dowolność i zabawę z dekoracjami, dodatkami i atrakcjami dla dorosłych oraz dzieci. W zależności od preferowanego stylu ślub i wesele plenerowe może mieć charakter klasyczny, ale również boho, retro lub vintage. Niezależnie od kwestii wizualnych, należy pamiętać o zapewnieniu gościom odpowiednich warunków do zabawy. Namiot na ślub w plenerze powinien zabezpieczać przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i zapewniać najwyższy komfort zgromadzonym. Niezbędne będzie wygospodarowanie miejsca do tańczenia, dlatego duży i wygodny namiot to podstawa.

Jakie miejsce wybrać?

Ślub i wesele w plenerze daje możliwość wyboru miejsca najbardziej odpowiadającego naszym wymaganiom. Może to być stary zamek, piękny pałac, las, klimatyczny dworek, a nawet… nasz ogród! Jednak nie każde zaślubiny wyglądają tak samo. Niektórzy decydują się na huczne przyjęcie, inni eleganckie, ale kameralne świętowanie, a kolejni… wyłącznie swoją obecność! Weekend we Dwoje w niecodziennych warunkach to świetne rozwiązanie na organizację nietypowego ślubu. Taką przygodę warto wcześniej dokładnie zaplanować, ponieważ spontaniczne zaślubiny są możliwe wyłącznie w Las Vegas! W przypadku ślubu tylko we dwoje zakochani mogą sporo zaoszczędzić, skupiają się wyłącznie na sobie, a ponadto unikają zbędnego zamieszania i długotrwałych przygotowań. Jedną z możliwości na zawarcie małżeństwa wyłącznie w obecności partnera (oraz mistrza ceremonii) jest ślub humanistyczny. Jest to coraz częściej wybierana forma zawarcia małżeństwa, która niestety nie posiada mocy prawnej. Z tego względu zakochani bardzo często decydują się na drugi, tuż po humanistycznym, ślub cywilny, na którym pojawia się zwykle większa liczba osób. Ze względu na brak dużych wymagań względem lokalizacji, ślub humanistyczny jest coraz popularniejszą formą zaślubin.