Skuter wodny – wszystko co musisz wiedzieć o pływaniu na nim

Skuter wodny zdobywa coraz większą popularność. Jest prostszy w obsłudze niż żaglówka, szybszy i bardziej zwrotny niż jakakolwiek łódka, a do tego mniejszy niż one, dzięki czemu wpłynie w więcej miejsc. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zainteresowanych jest nim coraz więcej osób. Jeśli sam/a zastanawiasz się, czy warto zainwestować we własny skuter lub rozważasz wynajęcie go w wakacje, to zerknij poniżej, gdzie przygotowaliśmy dla Ciebie pigułkę wiedzy na ten temat.

Mężczyzna pływa na skuterze po jeziorze. W tle krzewy i drzewa.

Dowiesz się:

– czy uprawnienia na skuter są niezbędne,
– w jakich lokalizacjach warto pływać,
– jak się ubrać na skuter,
– jaką prędkość osiąga i ile paliwa pali skuter,
– o czym należy pamiętać podczas pływania skuterem,
– ile kosztuje wynajęcie i zakup skutera.

Uprawnienia na skuter wodny – czy trzeba je mieć?

Najczęściej zadawane pytania o skuter wodny – czy trzeba uprawnienia, aby z niego korzystać? Choć jest mniej wymagający niż żaglówka, to wciąż do bezpiecznego poruszania się niezbędne są konkretna wiedza i umiejętności. Aby je zdobyć, należy ukończyć kurs sternika motorowodnego i uzyskać patent. Bez tego nie ma możliwości samodzielnego pływania skuterem. Patent uprawnia do prowadzenia łodzi motorowej bez ograniczeń po wodach śródlądowych, a łodzi z kadłubem do 12 m, w strefie dziennej – po wodach morskich do 3,5 km od brzegu. Minimalny wiek, w którym można się zacząć starać o patent, to 14 lat. Równocześnie do 16 r.ż. nie wolno pływać skuterami o mocy silnika wyższej niż 60kW.

Jak wygląda sam kurs na sternika? Przede wszystkim należy zacząć od tego, że podzielony jest na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Podczas pierwszej z nich porusza się takie zagadnienia jak przepisy prawne, ratownictwo wodne, meteorologia czy sposoby nawigacji. Następnie należy opanować m.in. umiejętności manewrowania, wyprzedzania, cumowania, kierowania załogą, wydawania komend czy wykonywania prac bosmańskich. Na zakończenie kursu odbywa się egzamin, którego zdanie decyduje o przyznaniu patentu. Część teoretyczna trwa około 90 minut, a podczas niej należy udzielić odpowiedzi na 75 pytań zamkniętych. Uzyskanie minimum 65 punktów pozwala na zaliczenie testu. Czas trwania części praktycznej uzależniony jest natomiast od ilości uczestników kursu oraz egzaminatora.

Co ważne, szkolenia na sternika wodnego odbywają się w różnych trybach, dlatego bez problemu dasz radę dostosować je do swoich codziennych obowiązków i zajęć. Możesz wybrać opcję 2 lub 3-dniową, jeśli masz więcej czasu, bądź zdecydować się na jednodniowe szkolenie indywidualne, w którym udział weźmiesz tylko Ty. Szczegółowa oferta zależy już od konkretnego ośrodka szkoleniowego. 

Podsumowując więc pytania o skuter wodny: czy trzeba uprawnienia, aby nim sterować? Tak, jest to niezbędne, jednak sam kurs i egzamin nie trwają wiele czasu.

Gdzie można pływać skuterem wodnym? Lista lokalizacji!

Skutery wodne – gdzie można pływać? Na terenie Polski dostępnych jest wiele miejsc, w których możesz wybrać się na wodną przejażdżkę. Większość z nich występuje na północy Polski, jednak na południu również znajdziesz ciekawe lokalizacje, jak na przykład Wisła w okolicach Krakowa. W naszym kraju królują oczywiście Mazury, gdzie znajdziesz wiele większych i mniejszych jezior, idealnych do pływania skuterem wodnym. Zanim ostatecznie zaplanujesz swój urlop, warto jednak wejść na strony poszczególnych Regionów Zarządu Gospodarki Wodnej i przekonać się, które miejsca umożliwiają wodne szaleństwa.

Choć pływanie na skuterze wodnym to świetna sprawa, to tak jak już wspomnieliśmy: nie w każdym miejscu jest to dozwolone. Chodzi tu przede wszystkim o strefę ciszy, zakaz ruchu statków o napędzie mechanicznym oraz zakaz wytwarzania fal. Strefa ciszy to obszary, na których natężenie hałasu nie może przekraczać 45 dB. Nie wolno korzystać więc nie tylko ze skuterów, ale też quadów, motocykli czy głośnych samochodów. Dla porównania jeden skuter wodny emituje od 100 do aż 120 dB. Strefa ciszy obejmuje konkretne akweny wodne, a czasami również dodatkowe 500 m pasa dookoła linii brzegowej. Na stronie Mazury.info znajdziesz spis takich jezior, znajdujących się na terenie Mazur. Za złamanie zasad można otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Zakazy ruchu statków i wytwarzania fal występują najczęściej w kanałach, portach i rzekach, czyli miejscach, gdzie stoją zacumowane żaglówki lub pływają ludzie. Jeśli widzisz więc znak kolejno A-12 lub A-9, to o wodnych, skuterowych szaleństwach możesz niestety zapomnieć.

Dwie osoby pływają po jeziorze na skuterze wodnym.

Ubranie na skuter wodny – co na siebie włożyć?

Na pływanie na skuterze wodnym dobrze wybrać odpowiedni strój. Biorąc pod uwagę fakt, że jest to sport wodny, nie sprawdzą się sportowe dresy i koszulka. Zamiast tego wybierz strój do pływania, a na niego koniecznie nałóż kamizelkę ochronną oraz specjalną piankę w formie kombinezonu ochronnego. Jeśli podczas jazdy wpadniesz do wody, to kamizelka pomoże Ci bezpiecznie wypłynąć na powierzchnię, nawet gdy będziesz w szoku. Z kolei pianka będzie stanowić warstwę izolacyjną, która zapewni Ci ciepło. Nawet w gorące, parne dni, gdy mkniesz z prędkością 100 km/h i co chwilę opryskuje Cię woda, w pewnym momencie może się zrobić zimno. Lepiej tego nie ignorować, w końcu kto chciałby się rozchorować podczas własnych wakacji? Na koniec pozostaje kwestia butów. Pływanie na skuterze wodnym zazwyczaj odbywa się boso, jednak jeśli Ci to nie odpowiada, to na rynku znajdziesz wiele różnych typów obuwia, przeznaczonych do sportów wodnych.

Jaką prędkość maksymalną osiąga skuter wodny?

Jeśli chodzi o skuter wodny, prędkość zależy od konkretnego modelu. Większość z nich posiada silnik o pojemności od 700 do 1600 cm³, a to zapewnia mu moc nawet 300 KM. Najszybsze skutery płyną z prędkością około 60 węzłów, czyli nawet 130 km/h. Jeśli jesteś osobą początkującą i dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem, to zacznij jednak od nieco niższej mocy silnika i prędkości. 130 czy 150 KM pozwoli Ci w bezpiecznych warunkach poznać nowy sprzęt i oswoić się z pływaniem nim, a równocześnie mimo wszystko zapewni sporą dawkę adrenaliny i niezapomnianych wrażeń. 

Ile paliwa pali skuter wodny?

Tak jak w przypadku prędkości, tak samo w przypadku ilości spalanego paliwa dużo zależy od rodzaju modelu, a konkretnie silnika, jaki posiada skuter. Te umożliwiające szybszą jazdę i wyposażone na przykład w turbosprężarkę zużywają więcej paliwa niż te wolnossące, ale osiągające niższe prędkości. Kolejnym ważnym aspektem jest to, czy zamierzasz jeździć powoli, hobbystycznie, czy jednak wyczynowo i ekstremalnie. W pierwszym przypadku spalisz zdecydowanie mniej paliwa niż w drugim. Ogólnie jeśli chodzi o skuter wodny, paliwo spala się w tempie między 15 a 60 litrów na godzinę jazdy.

Pływanie skuterem wodny a bezpieczeństwo – o czym trzeba pamiętać?

Skuter wodny to nie zabawka. Osiąga bardzo duże prędkości w szybkim tempie, a dodatkowo pływa się nim po głębokich jeziorach. Choć jeżdżenie nim to świetna zabawa, to należy pamiętać, że upadek do wody z pędzącego skutera przypomina zderzenie z betonem i może być niebezpieczne. Dlatego konieczne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa: 

  1. Nie wolno sterować skuterem bez posiadania odpowiedniego patentu. 
  2. Kamizelka ochronna oraz specjalna pianka to wyposażenie bez którego nie powinno się wsiadać na skuter. 
  3. Przed wypłynięciem należy sprawdzić przepustnicę oraz system chłodzący.
  4. Do elementu ubrania lub nadgarstka należy przymocować tzw. zrywkę, która w razie upadku ze skutera wyłączy silnik.
  5. Podczas jazdy należy obserwować otoczenie, aby bezpiecznie ominąć  pozostałe pojazdy wodne oraz kąpiące się osoby.
  6. Skutery wodne nie posiadają hamulca, dlatego trzeba na bieżąco kontrolować prędkość jazdy. 
  7. W przypadku jazdy na skuterze jako pasażer należy słuchać się poleceń osoby kierującej.
Kobieta i mężczyzna pływają po jeziorze na skuterze wodnym. W tle drzewa, woda i niebo.

Koszt wynajęcia skutera wodnego

Cena wynajmu skutera wodnego zależy od miejsca oraz czasu jazdy. Przeciętnie za 15-minutową przejażdżkę dla 1-2 osób zapłacisz między 150-200 złotych. W cenę wliczone jest już paliwo, krótkie przeszkolenie, a także kamizelki ochronne. Dłuższe jazdy to już koszt około 450-500 złotych za godzinę. Warunki wynajmów całodniowych często ustalane są indywidualnie. Należy się liczyć z koniecznością uiszczenia kaucji w kwocie nawet 3-4 tysięcy złotych, a także ceną w wysokości około tysiąca złotych za dzień jazdy. Dużo zależy również od tego, czy zdecydujesz się na wynajem od osoby prywatnej, czy też od profesjonalnej wypożyczalni skuterów.

Ile kosztuje skuter wodny?

A może już wiesz, że skuter wodny to Twoja wielka pasja? Nie chcesz go kolejny raz wynajmować, a zamiast tego w końcu zainwestować we własny? W zależności od budżetu możesz kupić skuter używany lub nowy. Dużo zależy również od modelu, który sobie wymarzysz. Im nowszy, tym kwota bardziej rośnie. Jeśli decydujesz się na skuter z drugiej ręki, to znajdziesz go już w cenie 20 tysięcy złotych. Ceny nieużywanych rozpoczynają się natomiast od kwoty około 30 tysięcy złotych. W przypadku najnowszych, najlepiej wyposażonych skuterów należy przygotować się na wydatek ponad 100 tysięcy złotych. Tak jak już było wspomniane, im lepszy sprzęt, tym więcej za niego zapłacisz. Skuter wodny ma jednak dostarczać nie tylko dużej frajdy, ale także zapewniać bezpieczeństwo. Warto więc szczególnie w tym przypadku zainwestować w sprawdzone modele, które dadzą Ci pewność, że podczas jazdy nic Cię nie zawiedzie.

Chcesz spróbować jazdy na skuterze wodnym? Kup voucher na Wyjątkowy Prezent!

Twój bliski marzy o tym, aby spróbować jazdy na skuterze wodnym, a Ty chcesz spełnić jego marzenie? Z nami to jak najbardziej możliwe! Twojego bliskiego czeka mnóstwo świetnej zabawy w wielkim stylu. Dzięki temu, że przeżycie ważne jest aż 3 lata, bez problemu znajdzie czas na jego realizację. Co ważne, aby z niego skorzystać, nie trzeba posiadać patentu na sternika. W takim przypadku skuter poprowadzi doświadczony instruktor, który pokaże, na co stać ten sprzęt i zapewni wiele niezapomnianych wrażeń. Skuś się na wodną przygodę i poczuj wiatr we włosach. Pływanie na skuterze wodnym to wyjątkowe przeżycie, które pozostawi po sobie niesamowite wspomnienia.

Jazda skuterem wodnym – cena i wybrane oferty w różnych lokalizacjach!

  1. Skuter wodny Sopot
  2. Skuter wodny Hel 
  3. Skuter wodny Szczecin
  4. Skuter wodny Warszawa
  5. Skuter wodny Giżycko  

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top