Runmageddon – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Runmageddon to jeden z najpopularniejszych biegów w Polsce – pełen adrenaliny, wysiłku i błota! Na trasie na zawodników czeka mnóstwo przeszkód, których pokonanie stanowi niemałe wyzwanie. Jedną z najważniejszych rzeczy w runmageddonie jest współpraca, dzięki której zawodnicy z większą swobodą pokonują napotkane na trasie trudności. W biegu udział może wziąć praktycznie każdy. Należy jednak pamiętać o przygotowaniu, bez którego trudno będzie ukończyć zawody. Organizacją biegów zajmuje się Fundacja Runmageddon wraz z Extreme Events. Ideą imprezy jest pokonywanie własnych słabości i walka z wytrzymałością.

Runmageddon - zdjęcie od dołu pani biegnącej po polu. Świeci słońce, mnóstwo zieleni

Jak przygotować się do runmageddon?

Zastanawiasz się, jaki rodzaj treningu musisz wdrożyć, aby odpowiednio przygotować się do Runmageddonu? Zadbaj o urozmaicony okres przygotowawczy, dzięki któremu Runmageddon stanie się dużo łatwiejszy. Pamiętaj, aby szlifować zarówno umiejętności biegowe, jak i siłowe. Jednym z najważniejszych elementów Runmageddonu jest właśnie bieg, który stanowi zdecydowaną część rywalizacji. Zbuduj odpowiednią wytrzymałość, która pozwoli Ci na przebiegnięcie konkretnej trasy i dostosuj swoje możliwości do wymagań wyścigu. Pamiętaj, że poza biegiem najważniejsze są siła i zwinność. Warto więc w ramach treningu rozwinąć umiejętności siłowe, które pozwolą Ci na pokonanie nawet najbardziej wymagających przeszkód. Skup się na przykład na zwisaniu i podciąganiu się na drążku, które ułatwią wszelką wspinaczkę na trasie oraz odpowiednich ćwiczeniach, które wzmocnią Twoją siłę i co za tym idzie – pewność siebie.

Wpisz trening w swój plan tygodnia i złap odpowiedni rytm. Regularne przygotowania pozwolą Ci na uzyskanie odpowiednich umiejętności i wyeliminowanie błędów jeszcze przed startem. Masz lęk wysokości? Jeśli marzysz o pokonaniu trasy w Runmageddonie, to przygotuj się na walkę ze strachem. Sprawdź, jakie utrudnienia mogą czekać na Ciebie na trasie i spróbuj przekonać się, czy któreś z nich Cię nie przeraża. Dzięki temu zaczniesz pracować nad słabościami nieco wcześniej, a sam udział w Runmageddonie będzie ostatecznym sprawdzianem! Pamiętaj, aby nie lekceważyć zawodów i przygotować się do nich solidnie. Dostosuj trening do wyzwań, które czekają Cię w trakcie zmagań. Brak jakiegokolwiek przygotowania stwarza niebezpieczeństwo dla Twojego zdrowia i życia. Na trasie będziesz musiał wskoczyć do lodowatej wody, przejść po równoważni albo wspiąć się po linie. Niektórych z przeszkód nie pokonasz bez odpowiedniego treningu.

Zadbaj o swoją motywację i psychikę. Runmageddon potrafi być naprawdę morderczym biegiem, więc Twoje odpowiednie nastawienie może pomóc Ci pokonać nawet te przeszkody, które wydają się niemożliwe do przejścia. Przed Runmageddonem zadbaj o odpowiedni wypoczynek. Zresetuj myśli i się zrelaksuj. W czasie przygotowań zadbaj o odpowiednią dietę i dostarczaj swojemu organizmowi wartościowych składników. Nie bój się konsultacji z dietetykiem czy trenerem personalnym i podejdź do przygotowań w odpowiedzialny sposób.

Dla kogo runmageddon?

Runmageddon to bieg dla wszystkich, którzy uwielbiają adrenalinę. Trasa przygotowana przez organizatorów wymaga odpowiednich umiejętności, siły i wytrzymałości. Ekstremalne warunki sprawiają, że bieg ten stanowi prawdziwe wyzwanie! Runmageddon to wyścig organizowany w 5 różnych klasach. Odbywa się więc on w różnych miastach i o różnych porach roku. Nie jest imprezą cykliczną. Rodzaje tras uporządkowane są według stopnia trudności lub wieku. 

  1. Runmageddon Intro – to idealny wybór na pierwsze spotkanie z tego typu rywalizacją. Trasa wynosi 3 kilometry i znajduje się na niej 15 różnorodnych przeszkód. 
  2. Runmageddon Rekrut – trasa tej klasy biegu liczy dwa razy więcej kilometrów i przeszkód. Wysiłek podczas biegu Rekrut jest zdecydowanie większy, a sam udział w rywalizacji wymaga wielu umiejętności. 
  3. Runmageddon Classic – jeśli poradziłeś sobie na poprzednim poziomie, warto zainteresować się klasyczną trasą. Wynosi ona 12 kilometrów i liczy aż 50 przeszkód. 
  4. Runmageddon Hardcore – trasa wynosi 21 kilometrów i 70 przeszkód. To typowy dystans półmaratonu. Bieg trwa kilka godzin i wymaga intensywnych przygotowań. Hardcore to ostatni krok, po którego wykonaniu będziesz mógł odebrać  statuetkę i nosić tytuł Weterana Runmageddonu.
  5. Runmageddon Ultra – to 42 kilometry i aż 140 przeszkód. Bieg wymaga naprawdę ogromnej dawki wysiłku i nie jest on opcją dla każdego, nawet zaawansowanego zawodnika.  Wymaga on intensywnego i długiego okresu przygotowawczego. W tej klasie zawodnik, aby sprawnie pokonywać przeszkody, musi wykazać się odpowiednią techniką, kondycją, siłą, równowagą oraz wolą walki. 
  6. Runmageddon Kids – 1 km i 10 przeszkód.  Strefa KIDS zawsze znajduje się w specjalnie wydzielonej części miasteczka podczas każdej imprezy z cyklu Runmageddon. Dzieci startują w trzech kategoriach wiekowych: 4-5 lat, 6-8 lat, 9-11 lat.  Długość trasy jak i trudność przeszkód dostosowana jest do każdej z kategorii.
  7. Runmageddon w Formule Family – to 2 kilometry błotnej zabawy z co najmniej 15 przeszkodami. Drużyna musi składać się przynajmniej z 1 opiekuna oraz minimum jednego dziecka, w przedziale wiekowym 4-15 lat. Jeden opiekun może zabrać na trasę maksymalnie czworo dzieci. 

Za ukończenie każdego biegu uczestnicy otrzymują punkty (Intro – 1, Rekrut – 2, Classic – 3, Hardcore – 4, Ultra – 5). Punkty przyznawane są w ramach ligi Runmageddonu. 5 punktów pozwala na start w finale Ligi. Uczestnicy, którzy mają ukończone 16 lat, mogą zapisać się do biegów klasy Rekrut. Wymagane jest jednak podpisanie stosownej zgody przez rodzica w biurze zawodów. 

Runmageddon dla początkujących – jak się odpowiednio ubrać?

Runmageddon – jak się przygotować i niczego nie pominąć? Zastanawiasz się, jak ubrać się na zawody, aby nie utrudnić sobie zadania? Poza odpowiednim treningiem koniecznie trzeba wyposażyć się w sprzęt, który zabezpieczy Cię przed ewentualnymi kontuzjami. Jaki jest podstawowy atrybut uczestnika Runmageddonu? Dobre buty! W czasie rywalizacji potrzebne będą Ci buty biegowe (trailowe), które wyróżniają się twardym i odpowiednio wykonanym bieżnikiem. Bieżnik to część podeszwy, która znajduje się samym spodzie buta. Odpowiada on za dobrą przyczepność. Jego grubość i faktura powinna być dostosowana do terenu, w którym zamierzasz biegać. Bieżniki agresywne o głębokości 8 mm zapewniają przyczepność na błotnistym terenie, zarówno na podejściach, jak i zbiegach, a ich kształt zapewnia stabilność.
Zanim rozpoczniesz swoją przygodę z ekstremalnym bieganiem, skorzystaj z rady specjalistów i dobierz buty idealne do Twoich potrzeb. Ważne, aby Twoje buty były lekkie i szybko schły. Istotna jest również cholewka, która uniemożliwi chwianie się stopy na boki i zminimalizuje ryzyko kontuzji. Warto zadbać też o odpowiednią amortyzację buta, która przyda Ci się w trakcie zeskoków z przeszkód. Jeśli nie wiesz, czy Twoja przygoda z Runmageddonem nie skończy się na jednym starcie, zastanów się nad nieco tańszymi butami, ale nie zapominaj, że również muszą one spełniać określone funkcje. Wiedziałeś, że weterani Runmageddonów swoje buty często oklejają srebrną taśmą? Zapobiega to spadaniu obuwia podczas pokonywania przeszkód w wodzie i rozwiązywaniu się sznurówek.

O jaki element ubioru powinieneś jeszcze zadbać? Zdecydowanie w czasie biegu przydadzą Ci się rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie przed otarciami, poprawią chwyt i zapewnią większe bezpieczeństwo podczas pokonywania przeszkód. Sprawdzą się w tym przypadku zarówno proste gumowe modele, jak i rękawiczki robocze (np. ogrodowe).

Latem postaw na legginsy za kolana, wykonane z materiałów termoaktywnych, czyli odprowadzających pot. W czasie zimowych zawodów warto zdecydować się na dwie pary spodni. Jedne z nich powinny być termoaktywne, drugie natomiast nieco krótsze, ponieważ będą stanowić warstwę wierzchnią Twojego stroju. Koszulka, w której wystartujesz w czasie ciepłych dni, również powinna być wykonana z łatwo oddychających materiałów. Nie wybieraj bawełnianych koszulek, ponieważ materiał ten łatwo przesiąka wodą i długo się suszy. W zimę zdecyduj się na termiczną bieliznę z krótkim rękawem, która będzie stanowić warstwę ochronną.

Pamiętaj, aby unikać luźnych ubrań. Wszystkie elementy stroju powinny przylegać do Twojego ciała, abyś uniknął przypadkowego zaczepienia o wystającą przeszkodę. Najlepsze są stroje z termicznych materiałów o wysokiej elastyczności, które dopasowują się do kształtu ciała. Latem warto dodatkowo zabezpieczyć swoje kolana i łokcie, wyposażając się w ochraniacze. W czasie biegu może przydać się też czapka. Ważne, aby dobrze przylegała do głowy i chroniła odpowiednio przed wiatrem. Warto zainwestować również w oddychające skarpetki, które nie będą pochłaniać wody. W czasie biegu sprawdzi się też bandama, która podczas słonecznych dni może stanowić ochronę przed promieniami, a zimą pełnić funkcję szalika.

Runmageddon dla początkujących może wydawać się wyzwaniem trudnym do zrealizowania. Odpowiednie przygotowanie potrafi jednak zdziałać cuda. Warto więc przed startem dobrać ubrania i sprzęt, w których będziesz czuł się jak ryba w wodzie. Ułatwią one przygotowania oraz udział w zawodach! Pamiętaj, że przygotowanie do Runmageddonu wcale nie musi być takie trudne, ale wymaga cierpliwości.

Gdzie zapisać się na runmageddon?

Na Runmageddon możesz zapisać się poprzez formularz na stronie internetowej. Do udziału w runmageddonie upoważnia Cię również voucher, w którego skład wchodzą udział w biegu wraz z pakietem startowym i medalem na mecie zawodów.

Każdy z uczestników Runmageddonu otrzymuje tzw. pakiet startowy i końcowy. W skład pakietu startowego wchodzą między innymi koszulka i izotonik. W zależności od klasy biegu pakiety startowe mogą się nieco różnić. Na mecie zawodnik otrzymuje natomiast bandanę i medal, a często również napój taki jak piwo czy wino. Uczestnicy biegu mogą liczyć także na profesjonalną opiekę medyczną. Warto pamiętać, że udział w Runmageddonie wiąże się z pokryciem pewnych kosztów. Opłaty za biegi wahają się między kilkadziesiąt do kilkuset złotych.

Runmageddon dla początkujących to przygoda, dzięki której mogą podjąć walkę ze swoimi słabościami, poznać fantastycznych ludzi i zakochać się w aktywności fizycznej. Być może Runmageddon stanie się czymś więcej niż tylko jednorazową przygodą?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.