Rocznice ślubu – nazwy. Propozycje prezentów

Ślub to dla wielu najważniejszy dzień w życiu, dlatego świętowanie jego rocznicy zasługuje na wyjątkową oprawę. Nazwy poszczególnych rocznic ślubu wymyślono w pierwszej połowie XX wieku. Stanowią wskazówkę mającą pomóc w wyborze odpowiedniego prezentu.

Para wznosząca toast czerwonym winem przy stoliku, rozświetlonym świecami.

Pierwsza rocznica ślubu jest papierowa. Inspiracją dla tej nazwy jest delikatny, podatny na zniszczenie papier. Każdą kolejną rocznicę symbolizuje trwalszy materiał. Najbardziej hucznie świętuje się okrągłe rocznice – m.in. srebrne (25. rocznica) czy rubinowe gody (40. rocznica).

Kto wymyślił nazwy rocznic ślubu?

Dzień ślubu należy do najważniejszych w życiu, dlatego warto zapamiętać tę datę. Mimo że lata mijają, świętowanie zawarcia związku małżeńskiego powinno być okazją do tego, by okazać ukochanej osobie, jak jest ważna. To bardzo istotne, by przynajmniej raz w roku przypomnieć sobie uczucia, które towarzyszyły składaniu przysięgi. Prezent na rocznicę może nawiązywać do jej nazwy, która powinna stanowić inspirację, wskazówkę, ale można też ją potraktować z przymrużeniem oka. Pomysłodawczynią części nazw była Emily Post, amerykańska autorka specjalizująca się w etykiecie towarzyskiej. Nazwy pierwszej, piątej, dziesiątej, piętnastej, dwudziestej, dwudziestej piątej, pięćdziesiątej oraz siedemdziesiątej piątej rocznicy ślubu po raz pierwszy pojawiły się w 1922 roku w książce zatytułowanej „Etiquette”. Dokładnie 15 lat później Związek Jubilerów Amerykańskich pokusił się o nazwanie kolejnych rocznic ślubu. Bez trudu można się domyślić, że nazwy poszczególnych rocznic są odzwierciedleniem trwałości związku. Na początku jest on wątły, z czasem staje się trwalszy i jednocześnie bardziej drogocenny.

5 pierwszych rocznic ślubu

1. rocznica ślubu – papierowa

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że papier należy do najbardziej nietrwałych materiałów. Wystarczy niewiele wysiłku, aby go zniszczyć. Z drugiej strony z papieru tworzy się księgi, których puste karty czekają na zapisanie. Papierowa rocznica ślubu to okazja, aby podarować drugiej połówce papierowy voucher na romantyczną kolację lub weekend w urokliwym hotelu za miastem.

2. rocznica ślubu – bawełniana

W przeciwieństwie do papieru, bawełny nie można tak łatwo zniszczyć, co świadczy o trwalszej miłości małżonków. Poza tym jest ona zdecydowanie przyjemniejsza w dotyku. Tak samo jest z małżeństwem, po 2 latach po ślubie zakochani ludzie są zdecydowanie pewniejsi w byciu razem, lepiej się znają. Bawełniana rocznica ślubu to okazja, aby podarować ukochanej osobie voucher na zakupy ze stylistą, w końcu nowa, bawełniana odzież przyda się w każdej szafie.

3. rocznica ślubu – skórzana

Skóra to mocny, naturalny materiał, który ma szansę przetrwać lata, jeśli się o niego dba. Po trzech latach od ślubu dla małżonków bycie razem jest czymś naturalnym, w małżeństwie czują się jak w „drugiej skórze”. Prezentem, który pasuje do tej rocznicy, jest voucher na pobyt w SPA, zabiegi pielęgnacyjne, upiększające skórę ciała lub twarzy.

4. rocznica ślubu – kwiatowa

Po czterech latach małżeństwa związek ma szansę na rozkwit i stały rozwój. Porównanie związku z takim stażem do kwiatów jest jak najbardziej uzasadnione. Z tej okazji można podarować współmałżonkowi voucher na masaż relaksacyjny, który jest delikatny niczym płatki róż.

5. rocznica ślubu – drewniana

Drewno to solidny materiał, służy do budowania domów, trzeba włożyć wiele wysiłku w jego zniszczenie. Po pięciu latach małżonkowie tworzą jedność, rodzinę, są dla siebie domem. Drewniana rocznica ślubu jest okazją, aby podarować ukochanej lub ukochanemu voucher na weekend w domku pośród drzew.

Kolejne rocznice ślubu

Pozostałe rocznice ślubu nie są mniej ważne niż pięć pierwszych. Po drewnianej przychodzi pora na cukrową. Po 6 latach od dnia ślubu można dać drugiej połówce karnet na masaż czekoladowy. Z kolei 7. rocznica, wełniana, kojarzona jest z przytulnym materiałem zapewniającym bezpieczeństwo. Idealnym prezentem będzie zatem ciepły sweter, który przyda się w trakcie rodzinnego wyjazdu do Zakopanego. Na 8. rocznicę (brązową) można udać się razem do pijalni czekolady, natomiast na 9. (glinianą) na kurs ceramiki. Dziesiąta rocznica ślubu jest cynowa. To materiał, z którego w przeszłości produkowano garnki, w związku z tym po dekadzie małżeństwa można wspólnie wziąć udział w kursie lub pokazie gotowania.

Pozostałe rocznice ślubu noszą następujące nazwy:

11. rocznica ślubu – stalowa

12. rocznica ślubu – jedwabna lub płócienna

13. rocznica ślubu – koronkowa

14. rocznica ślubu – kości słoniowej

15. rocznica ślubu – kryształowe gody

20. rocznica ślubu – porcelanowe gody

25. rocznica ślubu – srebrne gody

30. rocznica ślubu – perłowe gody

35. rocznica ślubu – koralowe gody

40. rocznica ślubu – rubinowe gody

45. rocznica ślubu – szafirowe gody

50. rocznica ślubu – złote gody

55. rocznica ślubu – szmaragdowe gody

60. rocznica ślubu – diamentowe gody

65. rocznica ślubu – żelazne gody

70. rocznica ślubu – kamienne gody

75. rocznica ślubu – brylantowe gody

80. rocznica ślubu – dębowe gody.