O świadomym podróżowaniu

Na stole leży mapa Europy. Na niej telefon z wyświetloną mapą Europy, aparat fotograficzny, niebieski długopis oraz zegarek na rękę.

Wiosna na dobre zagościła już wokół nas, a lato zbliża się wielkimi krokami. Krótko mówiąc: wszystko dookoła kusi, by wybrać się na wycieczkę do lasu, odwiedzić nadmorskie plaże czy ponownie odkryć piękno górskich szlaków. My sami uwielbiamy podróżowanie i spędzanie czasu na łonie przyrody, dlatego też z tak wielką chęcią ciągle rozbudowujemy dla Was naszą ofertę z Wypadami za Miasto. Odwiedzając jednak kolejne zakątki naszej planety i podziwiając naturę, nie można zapominać o tzw. świadomym podróżowaniu. Czym jest, w jaki sposób się przejawia i dlaczego zwłaszcza dziś jest tak ważne?

Poznaj zasady świadomego podróżowania

Przede wszystkim jeszcze nigdy wcześniej podróżowanie nie odbywało się na taką skalę jak obecnie. Rozbudowa sieci kolejowych, duża dostępność samochodów i popularność linii lotniczych sprawiły, że niemal nie ma miejsc, których nie można odwiedzić. Z jednej strony to dobrze. Z drugiej – niesie za sobą dużą odpowiedzialność. Z podróżą bowiem wiążą się nie tylko te najbardziej oczywiste problemy, jak produkowanie śmieci, duże zanieczyszczenie powietrza przez spaliny pojazdów czy nadmierny hałas. To też kwestia poszanowania lokalnej kultury, troski o dzikie zwierzęta i odpowiedzialnego korzystania z atrakcji. 

Aby pomóc Wam jeszcze lepiej zrozumieć temat, przygotowaliśmy kilka zasad, do których warto stosować się w trakcie podróży – dzięki temu nie tylko świetnie spędzicie czas, ale też zadbacie o swoje otoczenie:

1) Zwróćcie uwagę na swoje śmieci – nie chodzi tu tylko o wrzucanie ich do śmietnika czy noszenie ze sobą worka na śmieci. Pamiętajcie, że pozostawiając resztki żywności w koszu blisko lasów, sprawiacie, że zainteresuje się nim lokalna zwierzyna. Z czasem zwierzęta zaczną oswajać się z obecnością człowieka w tych miejscach, a tym samym podchodzić coraz bliżej miast, co nie jest korzystne dla ekosystemu.

2) Uważajcie na to, jakie treści udostępniacie w sieci – pewne miejsca są tak piękne i klimatyczne głównie ze względu na to, że dociera do nich niewiele osób. Już teraz możemy spotkać się z niszczeniem części z nich z powodu gwałtownego napływu turystów, chcących odwzorować zdjęcie wcześniej zobaczone na Instagramie czy Facebooku. Dodatkowo do internetu ma dostęp wiele różnych ludzi – w tym kłusownicy, którzy chętnie skorzystają z dodanej przez Was lokalizacji, by odnaleźć na przykład żerowiska zwierząt uwiecznionych na Waszych fotografiach.

Mężczyzna stoi tyłem na skale i patrzy w dal. W prawej dłoni ma aparat fotograficzny. Ubrany jest w jeansy i niebieską koszulę. W tle góry, lasy, trawy i doliny.

3) Odpowiedzialnie korzystajcie z lokalnych atrakcji – wiele z nas, podróżując po świecie, bardzo chce zobaczyć na żywo dzikie zwierzęta. A osoby zajmujące się branżą turystyczną doskonale o tym wiedzą. Właśnie dlatego powstają na przykład lokalne delfinaria lub „sierocińce” dla słoni. Problem w tym, że delfiny w niewoli (nawet pod najlepszą opieką) żyją krócej niż na wolności, a słonie, by w pełni słuchały człowieka, są bite przez wiele lat. Jeśli natomiast otrzymujecie gwarancję zaobserwowania jakiegoś zwierzęcia to dlatego, że jest w danym miejscu stale dokarmiane przez miejscową ludność, co zaburza jego funkcjonowanie w ekosystemie.

4) Szanujcie miejscową ludność i kulturę – często, gdy coś nam się spodoba, bezrefleksyjnie wyciągamy telefon i robimy temu zdjęcie. Warto jednak pamiętać, że po drugiej stronie aparatu stoi żywy człowiek, który może sobie tego nie życzyć, a nie zwróci Wam uwagi wyłącznie dlatego, że boi się utraty zarobku. Dodatkowo, wybierając się w jakieś miejsce, warto wcześniej poznać kulturę czy zwyczaje miejscowej ludności. Nawet jeśli się z nimi nie zgadzacie, należy je uszanować. 

5) Nie dokarmiajcie dzikich zwierząt – choć sporo się o tym mówi, wciąż można spotkać osoby dokarmiające dzikie ptaki, lisy, dziki czy w bardziej egzotycznych krajach – małpy. Konsekwencją takich działań jest to, że zwierzęta uzależniają się od człowieka oraz tracą umiejętność samodzielnego zapewnienia sobie pokarmu. Choć wiele osób ma dobre intencje, to takie praktyki w rzeczywistości zagrażają przetrwaniu zwierząt.

Ulica w Azji. W lewym dolnym rogu widać samochód, po prawej ciągną się sklepy. Widać ludzi na ulicy, drzewa na uboczu i motory.

Podróżowanie po świecie to niezwykle piękna sprawa. Zdobywamy nowe doświadczenia, poznajemy inne od naszej kultury, ciekawych ludzi, uczymy się interesujących rzeczy, a przy tym też lepiej poznajemy samych siebie. Tak jak wszystko jednak, tak i to trzeba robić z głową. Świadome podróżowanie to ważna kwestia, bo dzięki niej nie utrwalamy szkodliwych praktyk i wpływamy na godniejsze i bezpieczniejsze życie zarówno ludzi, jak i zwierząt. Świat potrafi być naprawdę piękny i zaskakujący, ale pozostanie taki tylko wtedy, gdy wspólnie i właściwie o niego zadbamy.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top