Normobaria a hiperbaria – co to jest, na czym polega i jakie są różnice?

Normobaria i hiperbaria to zabiegi, które coraz częściej pojawiają się w ofertach salonów urody lub placówkach medycznych. Co ciekawe, na tego typu zabiegi zgłasza się coraz więcej chętnych, którzy zrelaksowani, pełni zdrowia i wigoru powracają, by skorzystać z nich powtórnie. Co jest więc tak niezwykłego w tego tych zabiegach? To nic innego jak tlenoterapia, która ma nieocenione właściwości dla zdrowia. Jej zdrowotny i odmładzający wpływ jest zdecydowanie większy – a już na pewno bezpieczniejszy – niż najlepiej wykonanych operacji odmładzających. Terapia tlenem to coś nowego, z czego koniecznie powinieneś skorzystać. Który jednak z zabiegów wybrać – normobarię czy hiperbarię?

Normobaria a hiperbaria - na zdjęciu komora normobaryczna - fotel, łóżko, narzędzia do podawania tlenu

Mimo że oba zabiegi – to jest normobaria oraz hiperbaria – są rodzajem terapii tlenowej, to jednak istnieją między nimi istotne różnice, które powinieneś poznać, zanim zdecydujesz się na skorzystanie z któregoś z nich. Odbywają się one – odpowiednio – w komorze normobarycznej lub hiperbarycznej. W każdej z nich pacjent poddawany jest podwyższonemu ciśnieniu barycznemu oraz zwiększonemu stężeniu tlenu. Nie ma co ukrywać, że zabieg w obu komorach jest zbawienny dla zdrowia, samopoczucia i urody, jednak który z nich wybrać? Wskazujemy różnice pomiędzy normobarią a hiperbarią.

Hiperbaria – co to jest i na czym polega?

Hiperbaria tlenowa – w skrócie HBOT – jest metodą leczenia, do której używa się tlenu hiperbarycznego. Oznacza to, że w komorze pacjent oddycha gazem o stężeniu 100%, podczas gdy ciśnienie podwyższone jest do 1300-1500 hPa w komorach elastycznych lub 2500-3500 hPa w komorach sztywnych. Podczas zabiegu do płuc pacjenta dociera od 150 do 350% tlenu. Taka dawka ma niesamowity wpływ na całe ciało – zarówno jego wnętrze, jak i skórę.

Jak wygląda komora hiperbaryczna? Jest to hermetyczne pomieszczenie, wykonane ze stali, akrylu lub tworzywa sztucznego. Oprócz tego komora może być jedno-, dwu-, a nawet kilkuosobowa, dlatego zabiegowi mogą poddać się pary, przyjaciele, a nawet rodziny w jednym czasie – to doskonałe rozwiązanie dla osób, które czują się niepewnie w ciasnych, zamkniętych pomieszczeniach.

Oczywiście takie pomieszczenia są w pełni bezpieczne, wyposażone w systemy bezpieczeństwa oraz komunikacji z lekarzem. Dlatego mimo ewentualnego dyskomfortu związanego z rozmiarem pomieszczenia, pacjenci mogą poczuć się w pełni spokojnie, a w razie ewentualnych niedogodności mogą to natychmiastowo zgłosić swój niepokój, a zabieg zostanie przerwany. Poza tym podczas zabiegu przez cały czas monitorowane są podstawowe parametry życiowe pacjentów, którzy, w razie potrzeby, mogą zostać podłączeni do pompy infuzyjnej bądź respiratora. Pełne bezpieczeństwo, a każde ryzyko jest w pełni wyeliminowane – możesz więc być w pełni spokojnym!

Komora hiperbaryczna – na co pomaga?

Wiadomo, że działanie tlenu jest nieocenione dla funkcjonowania całego organizmu. Podczas zabiegu w komorze hiperbarycznej, oprócz oczywistego dotlenienia komórek, zachodzi również zwiększone wydzielanie serotoniny oraz przepływu energii. Za sprawą zwiększonego ciśnienia w pomieszczeniu, tlen dociera do wszystkich tkanek, nawet w przypadku zaburzonego krążenia krwi. Jakie więc działanie ma hiperbaria?

 • Wzrost poziomu fibroblastów, odpowiedzialnych za elastyczność, jędrność i sprężystość skóry;

 • Przyspieszenie produkcji kolagenu i elastyny, które zmniejszają widoczność blizn;

 • Zmniejszenie obrzęków;

 • Przyspiesza rozwój nowych naczyń krwionośnych;

 • Przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne;

 • Skraca czas regeneracji organizmu po zabiegach, zwiększonym wysiłku fizycznym itp.;

 • Spowalnia proces starzenia skóry oraz komórek;

 • Wpływa na wzrost wydolności fizycznej;

 • Wzmacnia kości, a także wspomaga regenerację po urazach;

 • Dostarcza składniki odżywcze do komórek.

Hiperbaria – przeciwwskazania do zabiegu

Wiadomo, że każdy zabieg – nawet ten najzdrowszy na świecie – nie może być stosowany na każdym. Zabieg w komorze hiperbarycznej trwa od 90 do 120 minut, ponieważ taki czas jest bezpieczny dla organizmu i eliminuje ryzyko powstania skutków ubocznych – takich jak zapalenie płuc, podrażnienie pęcherzyków płucnych, tchawicy i krtani, obrzęku błony śluzowej, a także urazu ucha środkowego i bólów głowy. Oprócz tego nie należy wykonywać zabiegów w komorze hiperbarycznej w przypadku:

 • Chemioterapii;

 • Odmy opłucnowej;

 • Gorączki lub ostrej infekcji dróg oddechowych;

 • Klaustrofobii;

 • Ciąży;

 • Rozedmy płuc.

Normobaria – co to jest i na czym polega?

Normobaria – podobnie jak hiperbaria – jest rodzajem terapii tlenowej, przeprowadzanym w specjalnym pomieszczeniu, czyli komorze normobarycznej. Warto też wspomnieć, że jej ojcem jest nasz rodak, czyli lekarz polskiego pochodzenia – doktor Jan Pokrywka. Jego koncepcja polegała na zmodyfikowaniu warunków komory hiperbarycznej w taki sposób, aby można w niej było przebywać przez dowolną ilość czasu – bez żadnych ograniczeń.

W odróżnieniu od komory hiperbarycznej, w pomieszczeniu normobarycznym ciśnienie jest stałe i wynosi 1500 hPa. Poza tym pacjent nie jest poddawany tylko i wyłącznie zwiększonemu stężeniu tlenu, ale także innych gazów – dwutlenku węgla w ilości 1,5-3%, wodoru 0,3-0,5% oraz tlenu 35-40%. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, to dwutlenek węgla sprzyja procesowi transportu tlenu z krwi do komórek, natomiast wodór neutralizuje wodne rodniki, zmniejszając stany zapalne i powstrzymując proces starzenia.

Dowodem nieocenionego działania komory normobarycznej jest fakt, że jej twórca – doktor Jan Pokrywka – od 2013 roku mieszka w domu, w którym panują identyczne warunki, jak w opracowanej przez niego komorze. Dzięki temu może cieszyć się niesłabnącym zdrowiem i doskonałym wyglądem – jego aparycja zdecydowanie zaprzecza realnemu wiekowi. To chyba najlepsza reklama zabiegów normobarycznych!

Normobaria – na co pomaga? Przeciwwskazania do zabiegu

Z uwagi na bardziej naturalne stężenie tlenu i obecność innych gazów, twierdzi się, że normobaria jest metodą bezpieczniejszą niż hiperbaria, jednocześnie zapewniając wszelkie pozytywne efekty. Dochodzi w niej do znacznego dotlenienia komórek i tkanek, co daje niesamowite rezultaty. Do zalet zabiegów normobarycznych zalicza się:

 • Usprawnienie funkcji kognitywnych, czyli takich, które umożliwiają odbieranie, przetwarzanie i wykorzystywanie informacji z otoczenia;

 • Zwiększenie wydolności podczas wysiłku fizycznego;

 • Redukcja stresu oksydacyjnego, czyli zaburzonej równowagi pomiędzy produktami ubocznymi przemiany metabolicznej;

 • Działanie przeciwzapalne;

 • Przyspieszanie redukcji masy ciała oraz zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie;

 • Przyspieszenie regeneracji po wysiłku fizycznym;

 • Poprawa funkcji poznawczych;

 • Wzrost melatoniny, a przy tym poprawa jakości snu;

 • Nawet siedmiokrotne zwiększenie komórek macierzystych, posiadających umiejętność zastępowania tych uszkodzonych oraz przejmowania ich funkcji.

Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do korzystania z zabiegów normobarycznych. Zaliczają się do nich:

 • Choroby zakaźne;

 • Infekcje dróg oddechowych;

 • Klaustrofobia;

 • Uszkodzenie błony bębenkowej lub zapalenie ucha;

 • Zapalenie zatok;

 • Nadmierne wyczerpanie organizmu.

Normobaria a hiperbaria – różnice

Nie podlega żadnej dyskusji, że zarówno komora hiperbaryczna jak i normobaryczna przynoszą nieocenione korzyści dla zdrowia. Dotlenienie komórek i tkanek w organizmie przynosi wspaniałe rezultaty dla zdrowia, samopoczucia, urody, a nawet wydłużenia życia – stąd też rosnąca popularność obu zabiegów. Mimo że oba zabiegi są niesamowicie podobne, to jednak występują między nimi istotne różnice. Należą do nich:

 • Warunki wykonywania zabiegów: w przypadku komory hiperbarycznej zwiększone zostaje jedynie ciśnienie oraz stężenie tlenu, podczas gdy w komorze normobarycznej zwiększeniu ulega również poziom wodoru oraz dwutlenku węgla;

 • Poziom ciśnienia oraz stężenie tlenu: w komorze hiperbarycznej – jak sama nazwa wskazuje – zarówno poziom ciśnienia, jak i tlenu jest bardzo wysoki. Pacjent wdycha gaz o stężeniu 100%. Natomiast w przypadku komory normobarycznej poziom ciśnienia i tlenu jest niższy, zbliżony do naturalnych warunków egzystowania człowieka – stężenie tlenu to 35-40%;

 • Bezpieczeństwo podczas zabiegu: z uwagi na maksymalną ilość tlenu i znacząco zwiększone ciśnienie, komora normobaryczna jest metodą bezpieczniejszą i całkowicie nieinwazyjną. Komora hiperbaryczna, o ile jest niewłaściwie stosowana, może wywołać wiele niepożądanych reakcji;

 • Czas trwania zabiegu: w komorze hiperbarycznej pacjent może przebywać maksymalnie dwie godziny, natomiast w pomieszczeniu normobarycznym można przebywać bez ograniczeń czasowych – czego dowodem jest jej twórca doktor Jan Pokrywka, który od niemal dziesięciu lat mieszka w domu, którego warunki są identyczne jak w tego typu komorze. Oprócz tego po zabiegu hiperbarycznym wymagana jest co najmniej 24-godzinna przerwa;

 • Komfort pacjenta podczas terapii: komory hiperbaryczne są zdecydowanie ciaśniejsze i nieprzystosowane dla osób cierpiących na klaustrofobię. Pomieszczenia normobaryczne natomiast są dużo bardziej komfortowe, a cały zabieg przebiega w dużo bardziej komfortowych warunkach – w pomieszczeniu znajdują się fotele, książki i czasopisma, a nawet dostęp do sieci Wi-Fi.

Zarówno zabieg hiperbaryczny, jak i normobaryczny doskonale wpływa na zdrowie, samopoczucie, wydolność organizmu i urodę. Z uwagi na doskonałe natlenienie komórek i tkanek organizmu mówi się, że może także wydłużać życie. I choć obie formy terapii polegają na tym samym, to jednak istnieją istotne różnice, które powinieneś poznać, zanim zdecydujesz się na jeden z zabiegów. Z uwagi na wysoki poziom tlenu i ciśnienia, komora hiperbaryczna stosowana jest przede wszystkim w przypadku dużego obciążenia organizmu lub ewidentnych problemów z przepływem tlenu między komórkami. Komora normobaryczna jest zdecydowanie bardziej neutralna – co wskazuje jej nazwa – i może być stosowana bez ograniczeń. Zdecyduj więc sam, który z zabiegów będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni – każdy z nich znajdziesz na Wyjątkowy Prezent, w zakładce Tlenoterapia. Odkryj sam, jak rewitalizujące jest to przeżycie.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top