Najpopularniejsze przysłowia na Nowy Rok

Nowy Rok to zawsze chwile pełne nadziei, planów i nowych możliwości. To także doskonała okazja do refleksji nad naszym życiem oraz szukania inspiracji na przyszłość. Właśnie dlatego przygotowaliśmy różne cytaty i przysłowia na Nowy Rok, które mogą stać się doskonałymi towarzyszami w nadchodzącym czasie. Te krótkie, ale mądre słowa często pomagają zrozumieć życiowe prawdy i dają motywację do działania – tym samym mogą uczynić najbliższe miesiące jeszcze bardziej wyjątkowymi!

Młoda dziewczyna uśmiecha się i trzyma w wyciągniętych rękach zimne ognie.

Świeckie powiedzenia na Nowy Rok 

Przysłowia związane z Nowym Rokiem najczęściej odnoszą się do pogody. Nic w tym dziwnego – sto czy dwieście lat temu była jeszcze ważniejszym elementem życia człowieka niż obecnie, zwłaszcza na terenach wiejskich. To od niej zależało, czy uprawy będą owocne, a tym samym na ile dostatnie życie będzie wiodła dana rodzina przez następne miesiące i jak trudna do przetrwania będzie dla niej kolejna zima. Przygotowane przez nas poniżej powiedzenia na Nowy Rok to więc w większości zapowiedzi konkretnej pogody, co miało jeszcze kilkadziesiąt lat temu pomóc przygotować się na ewentualne trudności w zbiorach.

– Gdy Nowy Rok mglisty – zjedzą kapustę glisty.

– Gdy styczeń jasny i biały, w lecie bywają upały.

– Nowy Rok nastaje, każdemu ochoty dodaje.

– Co Nowy Rok nakaże, to wrzesień pokaże.

– Kiedy styczeń mokry trzyma, zwykle bywa długa zima.

– Kiedy w styczniu lato, w lecie zimno za to.

– Z Nowym Rokiem nowym krokiem.

– Gdy w styczniu mrozy i śniegi, będą stodoły po brzegi, gdy styczeń mrozów nie daje, prowadzi nieurodzaje.

Religijne przysłowia na Nowy Rok

Przysłowia o Nowym Roku nawiązują również często do religii katolickiej, która od wielu lat była szczególnie obecna w życiu osób zamieszkujących tereny Europy. W tym przypadku zwykle konkretne święta i daty mają zapowiadać pogodę, której należy spodziewać się w najbliższym czasie. I tak na przykład święto Jana od Krzyża przypada na 14 grudnia, w przypadku Trzech Króli chodzi o 6 stycznia, z kolei dzień św. Katarzyny ustalono na 25 listopada. Takie przysłowia na Nowy Rok mają też przypominać o obecności Boga w życiu i umacniać wiarę.

– Taką pogodę Nowy Rok przynosi, jaka na Jana od Krzyża się głosi.

– Gdy Trzech Króli mrozem trzyma będzie jeszcze długa zima.

– Jak się Katarzyna głosi, tak się Nowy Rok nosi.

– Na święty Sylwester mroźno, zapowiedź na zimę groźną.

– Jaką pogodę Nowy Rok oznaczy, taką i w sierpniu Pan Bóg uraczy.

– Na Trzech Króli słońce świeci wiosna do nas pędem leci.

– Gdy w Eugeniego lód albo woda taka i lipcowa pokaże się pogoda.

– Urodzaje da rola, gdy deszcz leje w Karola.

– Gdy Makary pogodny cały styczeń chłodny.

– Gdy słońce przygrzewa na Jana Dobrego spodziewać się można lata pogodnego.

– Jaką pogodę Nowy Rok oznaczy, taką i w sierpniu Pan Bóg uraczy.

Mądre cytaty na Nowy Rok

Słowa pisarzy, filozofów, polityków czy biznesmenów od zawsze bywały dla ludzi inspiracją i natchnieniem do działania. Mądre cytaty na Nowy Rok to więc też coś, czego nie mogło zabraknąć i z tej okazji. Poniżej zebraliśmy różne ciekawe myśli, które choć nie zawsze odnoszą się bezpośrednio do 1 stycznia, to zdecydowanie mogą zachęcić do spełniania swoich marzeń, próbowania nowych rzeczy czy wprowadzać pozytywnie w kolejne miesiące. Oto mądre cytaty na Nowy Rok:

„Piękno czasu polega na tym, że nie możesz go zmarnować z wyprzedzeniem. Kolejny rok, kolejny dzień, kolejna godzina czekają na ciebie, tak doskonałe, tak nienaruszone, jakbyś nigdy nie zmarnował ani nie nadużył ani jednej chwili swojego życia. Jeśli tylko chcesz, możesz odwrócić kartkę w każdej godzinie” – Arnold Bennett

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj” – Mark Twain

„Nowy rok grzebie stare marzenia, nadzieje i aspiracje, a powołuje do życia nowe” – Vikas Swarup, „Siedem prób”

„Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić – jeśli mamy odwagę je realizować” – Walt Disney

„A teraz powitajmy Nowy Rok pełen rzeczy, których dotąd nie było” – R. M. Rilke

„Nigdy nie jest za późno, aby być tym, kim możesz być” – George Eliot 

„Musisz być zmianą, którą chcesz widzieć w świecie” – MK Gandhi

„Nigdy się nie poddawaj, gdyż zwykle właśnie w trudnych chwilach los się na lepsze odwraca” – Harriet Beecher Stowe

„Nie myśl, że nie ma drugiej szansy. Życie zawsze daje ci drugą szansę… Nazywa się jutro”  – Nicholas Sparks

„Nigdy nie będziesz się nudzić, gdy spróbujesz czegoś nowego. Naprawdę nie ma ograniczeń co do tego, co możesz zrobić” – Dr. Seuss

Przysłowia związane z Nowym Rokiem oraz cytaty warto umieszczać w książkach, kalendarzach czy w formie dedykacji, gdy planujesz podarować swoim bliskim prezent na sylwestra. Dzięki temu możesz natchnąć pozytywną energią zarówno siebie, jak i innych. A jeśli znasz inne ciekawe powiedzenia, koniecznie podziel się nimi z nami komentarzu! 

Scroll to Top