Lot motoparalotnią czy motolotnią? Co wybrać?

Motolotnia i motoparalotnia to rodzaj konstrukcji ze skrzydłem. Umiejętnie sterowana umożliwia wzniesienie się w powietrze i podziwianie widoków z lotu ptaka. Voucher na wyjątkowy lot można zamówić w Internecie i podarować bliskiej osobie w prezencie z okazji np. urodzin, rocznicy, zaręczyn czy wieczoru kawalerskiego.

lot paralotnią

Aby dokładnie zrozumieć, czym różni się motolotnia od motoparalotni, warto znać różnicę między lotnią a paralotnią. Każda z wymienionych wyżej powietrznych konstrukcji wykorzystujących siłę wiatru i posiadających skrzydło ma charakterystyczne cechy. Każda z nich umożliwia też przeżycie wyjątkowej i niezapomnianej przygody w powietrzu.

Lotnia, paralotnia, motolotnia i motoparalotnia – co to jest?

Lotnia jest rodzajem aerodyny, czyli powietrznego statku, który utrzymuje się w powietrzu dzięki sile nośnej. To lekka konstrukcja w kształcie trójkąta skierowanego wierzchołkiem do przodu. Skrzydło jest wykonane z równie lekkiego poszycia i przymocowane do statku specjalną uprzężą w kształcie kokonu. Start lotni odbywa się zazwyczaj przy użyciu nóg pilota, który rozpędza się na wzniesieniu. Statek może również wzbić się w powietrze za pomocą wyciągarki albo holowania ultralekkiego samolotu. W sprzyjających warunkach pogodowych lot lotnią trwa od kilku do kilkunastu minut.

Paralotnia to rodzaj szybującego spadochronu. Głównym elementem statku powietrznego jest ogromne skrzydło. Paralotnia jednoosobowa posiada płat nośny o powierzchni od 20 do 30 m², a dwuosobowa – nawet do 40 m². Do skrzydła paralotni umocowana jest specjalna uprząż z deską. Przy jej pomocy, poprzez balans ciała (i linki przymocowane do krawędzi skrzydła) steruje się obiektem. Jest wyposażona także w pojemnik na zapasowy spadochron oraz protektor, który ma ochronić pilota w razie upadku. Skrzydło z uprzężą łączą ekstremalnie wytrzymałe taśmy nośne oraz linki.

Paraplan, czyli motoparalotnia, to rodzaj klasycznej paralotni, która dodatkowo wyposażona jest w silnik napędzający. Pilot nie ma specjalnej uprzęży, zamiast tego siedzi w charakterystycznym dwuosobowym trójkołowym wózku. Specjalna konstrukcja statku i napęd umożliwiają startowanie nawet z płaskiego terenu, a nie jak w przypadku paralotni – ze wzniesienia.

Motolotnia to z kolei połączenie silnika i lotni. Powierzchnia skrzydła jest nieco większa w porównaniu do wersji bez silnika. Specjalny motor maszyny mocuje się do wózka na kółkach, dzięki czemu lot motolotnią może odbyć się bez wcześniejszego rozpędzania się pilota.

Lot widokowy – dlaczego warto skorzystać?

Loty motoparalotnią i motolotnią, podobnie jak i innymi statkami powietrznymi, odbywają się zawsze w towarzystwie doświadczonego pilota, dlatego są w pełni bezpieczne i komfortowe. Ponadto, unoszenie się w powietrzu na wysokość kilkuset metrów to niepowtarzalna okazja na podziwianie widoków z zupełnie nowej, nieznanej wcześniej perspektywy. Co więcej, firmy zajmujące się profesjonalną organizacją lotów widokowych bardzo często w swojej ofercie mają możliwość uwiecznienia całego wydarzenia na filmie lub zdjęciach. Loty motoparalotnią to również oryginalny i wyjątkowy pomysł na prezent dla bliskiej osoby, który z pewnością ucieszy każdego miłośnika nie tylko lotniarstwa, lecz także ekstremalnych przeżyć. Z przelotu może skorzystać każdy, kto ukończył 16. rok życia, pod warunkiem, że dostarczy pisemną zgodę rodziców bądź prawnego opiekuna.

Podniebna przygoda to niezapomniana przygoda dla każdego miłośnika niecodziennych przeżyć. Dodatkowo loty odbywają się na terenie całej Polski, w takich miastach, jak: Szczecin, Radom, Giżycko, Gorzów Wielkopolski, Warszawa, Kielce, Gliwice, Konopnica, Kraków, Żywiec, Laszki. Za zgodą instruktora na pokład statku powietrznego można zabrać ze sobą kamerę albo aparat fotograficzny.

Motoparalotnia czy motolotnia?

Klasyczny model motolotni wznosi się w powietrze z prędkością 3–5 m/s, co umożliwia osiągnięcie wysokości 100 m w około 25 s od startu! Widokowe loty turystyczne motolotnią odbywają się najczęściej 350–500 m nad powierzchnią. Z kolei motoparalotnia wzbija się z reguły na maksymalną wysokość około 200 m, dlatego lepiej sprawdzi się u osób, które nie czują się komfortowo na bardzo dużych wysokościach, a chciałyby spróbować lotu z instruktorem.

W obydwu przypadkach lot jest bezpieczny. Pasażer zapinany jest w specjalne pasy bezpieczeństwa i otrzymuje ochronny kask, a w przypadku awarii silnika, zarówno lot motolotni, jak i motoparalotni może być kontynuowany bez napędu.