Leworęczni, dziś Wasze święto!

Leworęczni wszystkich krajów łączcie się! Nie pozwólcie dłużej, aby sztućce na stole lub projektanci ubrań, którzy dostosowują układ guzików i zapinek tylko dla praworęcznych Was dyskryminowali! Dziś Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych, więc dumnie wyciągnijcie przed siebie lewą dłoń! 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych pierwszy raz na świecie był obchodzony 13 sierpnia 1992 roku. Dwa lata wcześniej powstała brytyjska organizacja The Left-Handers Club, której członkowie wpadli na pomysł zapoczątkowania tych niezwykłych obchodów. Co roku osoby leworęczne organizują w ekskluzywnej, londyńskiej dzielnicy Soho swój zlot. W tej też dzielnicy przy Brewer Street 57 przez wiele lat działał sklep dla leworęcznych, w którym można było kupić przedmioty codziennego użytku – od nożyczek po otwieracz do puszek i klawiaturę do komputera, aby ułatwić życie tym, którzy różnią się nieco od większości populacji.
Do Polski idea święta dotarła w 2006 roku i, chociaż została dobrze przyjęta, mamy nadzieję, że stanie się jeszcze bardziej popularna.
Na szczęście minął już czas, gdy nauczycielki w szkołach biły linijką po rękach te dzieci, które nie pasowały do praworęcznej większości. Coraz rzadziej też możemy usłyszeć obraźliwe słowo mańkut. Podejście do leworęczności powoli się zmienia, już nie określamy jej jako zaburzenia. Czym więc właściwie jest? Na pewno nie wadą – to po prostu dowód, zresztą nie jedyny, a tylko najbardziej rzucający się w oczy, na to, że u osoby leworęcznej dominuje prawa półkula mózgu. Jest więc jedynie drogą, jaką wybrał organizm, ale nie chorobą czy zaburzeniami w rozwoju. Leworęczni są największą mniejszością na świecie – stanowią 10% całej populacji na Ziemi. Jest to zapewne powód, dla którego reszta społeczeństwa zmówiła się, że trzeba ich naprawiać, przestawić na prawą stronę. Nic bardziej błędnego! Zostawmy naszych kochanych mańkutów w spokoju, bo mają się świetnie, a ich mózgi pracują bez zarzutu.

brain

A teraz garść, lewa oczywiście, ciekawostek. Jeśli jesteście leworęczni to jest spore prawdopodobieństwo, że mamy w momencie Waszych narodzin były po czterdziestce – rodząca czterdziestolatka ma o 130% więcej szans na leworęcznego bobasa niż dwudziestoletnia kobieta. Wśród której płci jest Was więcej? Panowie wygrywają w tej konkurencji – ciekawostka w ciekawostce, jedna czwarta astronautów z programu Apollo była kosmicznymi mańkutami. Znacie przykłady leworęcznych celebrytów i postaci historycznych? Jest ich mnóstwo: Jimmy Hendrix, Pablo Picasso, Leonardo da Vinci, Barack Obama i kolejny wielki wódz Napoleon Bonaparte.

image (4)

Zdjęcia pochodzą z :

http://commons.wikimedia.org

http://morguefile.com/