Kto to jest barber, czym się zajmuje i jakie usługi świadczy?

Broda towarzyszy mężczyznom od lat. Od wikingów i królów, aż do czasów współczesnych, w których jest ona stosunkowo modna. Naturalnym zatem faktem jest, że pojawili się specjaliści, którzy doskonale potrafią zadbać o męski zarost. Można skrótowo powiedzieć, że barber to męski odpowiednik fryzjera – nie zrobi być może “trwałej”, ale za to doskonale zadba o brodę i włosy mężczyzny, jednocześnie zapewniając miłą konwersację – niczym barman – od fizyki kwantowej, aż po politykę. Kto to jest barber, czym dokładnie się zajmuje, jakie usługi i świadczy oraz dlaczego tak właściwie warto się do niego wybrać?

Barber: strzyżenie włosów maszynką w salonie barberskim.

Barber – czym się zajmuje?

Poetycko mówiąc, barber to artysta, który zadba o męski zarost i włosy oraz ich odpowiednią pielęgnację. Jednak zgłębiając się w odpowiedź na pytanie, kto to jest barber, należy zastanowić się, skąd właściwie wziął się zawód barbera. Popularny golibroda dużo przystępniej odpowiada na pytanie, co to jest barber – człowiek od golenia brody. Zawód ten, według badań, wykonywano już 3500 p.n.e. (takie założenie poczynili naukowcy, odkrywając wśród egipskich reliktów brzytwę). Ogólnie golibrodzi, czyli dzisiejsi barberzy, cieszyli się niezwykłym szacunkiem. Jako pierwsi takie usługi wykonywali kapłani i medycy. Warto zauważyć, że broda odgrywała znaczącą rolę w wielu cywilizacjach, gdzie wykorzystywana była do rozróżniania ról w społeczeństwie.

Dobrym przykładem na rolę barbera w dawnych czasach jest Starożytna Grecja, gdzie mężczyźni mieli brody, a ich włosy i paznokcie były nie tylko przycinane, ale także odpowiednio stylizowane. To pokazuje, że odpowiedź na pytanie, kto to jest barber, sięga tysięcy lat wstecz. Oczywiście – dzisiejszy barber to zupełnie inna historia. Tak więc, odpowiadając na pytanie kto to jest barber, odpowiadamy: profesjonalista, zajmujący się pielęgnacją męskiego zarostu i włosów. 

Barber czy Fryzjer – na czym polega różnica?

Barber czy fryzjer – jaka jest różnica? To pytanie często pojawia się w głowie mężczyzn, którzy nie potrafią znaleźć na nie jednoznacznej i wyjaśniającej odpowiedzi. Odpowiedź jest banalnie prosta – barber zajmuje się brodą i włosami, często proponując szklaneczkę czegoś mocniejszego dla rozluźnienia atmosfery i rozmawiając na przeróżne tematy. Z kolei fryzjer specjalizuje się w dbaniu o włosy. Barberzy posiadają szeroką wiedzę także o włosach, dlatego męski fryzjer nieco zanika i tworzy się podział na: kobieta – fryzjer, mężczyzna – barber. Wzięło się to głównie stąd, że gdy wybieramy się, by zadbać o włosy, chcielibyśmy jednocześnie „załatwić” brodę, a barber nie tylko zadba właśnie o stylizację fryzury, ale także świetnie zajmie się brodą – jest to zatem zwyczajna oszczędność czasu. Co ciekawe, wielu mężczyzn niejako „przywiązuje się” do barberów, często nadkładając drogi, by spotkać się i porozmawiać ze swoim ulubionym barberem, jednocześnie pielęgnując włosy i brodę.

Dobrym przykładem barbera, dbającego o ciało (włosy i brodę) oraz duszę jest Boske Barber w Krakowie oraz Boske Barber w Rzeszowie. W obu salonach pracują utalentowani profesjonaliści, którzy nie tylko doskonale zadbają o męski zarost i fryzurę, ale także chętnie doradzą, jaką stylizację wybrać.

Jakie zabiegi możemy wykonać korzystając z usług barbera?

Usługi barbera często zamykają się w dwóch słowach: włosy i broda. Jednak same dwa słowa niewiele mówią. Jeśli chcemy poznać odpowiedzieć na pytanie, co to jest barber, to musimy spojrzeć na usługi, które owi barberzy proponują. Wśród nich oczywiście znajduje się strzyżenie włosów i pielęgnacja brody, ale to oczywiście nie wszystko, co czeka nas podczas wizyty w salonie barberskim. Najpopularniejszym zabiegiem u barbera jest tzw. “combo”, czyli strzyżenie włosów i pielęgnacja brody. Jeśli zaś chodzi o włosy, to oprócz strzyżenia i stylizacji, możemy również wybrać mycie, nałożenie gorącego ręcznika, masaż głowy, odsiwianie, delikatny masaż karku, a nawet hair tatoo, czyli wykonanie odpowiedniego i wymarzonego wzoru na naszych włosach. Jeśli idzie o brodę, to oprócz strzyżenia (brzytwą lub maszynką), możemy sobie zapewnić jej odsiwianie, specjalną maskę czy zapewnienie przyjemnego zapachu. To oczywiście nie wszystkie usługi, które wykonują barberzy.

Pamiętajmy, że barberzy często proponują szklaneczkę czegoś mocniejszego (warto nie przyjeżdżać do barbera samochodem) albo kawę, które jeszcze bardziej umilają wspólnie spędzany czas. Chwila na napicie się i rozmowę jest równie ważna, co sama usługa, co też jest powodem, który sprawia, że mężczyźni rzadko zmieniają swoje przyzwyczajenia, a co za tym idzie – samego barbera. 

To także warto pamiętać, odpowiadając na pytanie: kto to jest barber – jego usługi obejmują nie tylko brodę i włosów, ale częściowo także zaczyna on pełnić podobną funkcję do utartego już barmana – czyli osoby, która chętnie porozmawia, doradzi i wysłucha. 

Ile kosztuje taka usługa?

Ile kosztuje barber? Jak zawsze… to zależy. Ceny usług barberów są naprawdę różne, jednak popularne “combo”, czyli strzyżenie włosów i pielęgnacja brody to koszt około 100 złotych. Oczywiście sama cena nie tylko zależna jest od usług, które wybierzemy, ale także od samego miasta i lokalizacji salonu barberskiego na jego mapie. Oczywiście im większy bądź mniejszy zakres usług, tym odpowiednio drożej lub taniej. 
W znakomitej większości przypadków “combo” jest idealną usługą, odpowiadającą na podstawowe potrzeby mężczyzn, a 100 zł jest kwotą, wokół której oscyluje taka przyjemność. 
Warto zwrócić uwagę, że dobry barber to… wzięty barber, dlatego na wizytę w salonie należy umówić się ze stosunkowo odpowiednim wyprzedzeniem.

Podsumowując, wizyta u barbera to nie tylko profesjonalne dbanie o włosy i brodę, ale także mile spędzony czas i prawdziwa przyjemność. Barber pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych sprawach i obowiązkach, jednocześnie zapewniając przyjemny relaks i odprężenie. Zakres ich usług jest naprawdę duży, a ceny, szczególnie dla osób, które korzystają z ich usług raz na jakiś czas, są naprawdę uczciwe i przystępne. Wizyta u barbera może także okazać się wspaniałym prezentem dla mężczyzny, otwierającym przed nim wrota do pielęgnacji włosów i brody. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.