Komu są polecane gokarty i jak się przygotować do jazdy?

Gokarty to doskonały pomysł na rozrywkę dla osób czujących się za kierownicą jak ryba w wodzie. W dodatku sportowe emocje, jakie towarzyszą jeździe na gokartach, zapewniają solidną dawkę adrenaliny i sprawiają, że chce się wracać po więcej.

Ryk silnika, zawrotna prędkość i niewielki pojazd, którym należy opanować sztukę jazdy po licznych zakrętach – wszystkie te czynniki sprawiają, że wyścigi na torze w bolidach należą do wyjątkowych doświadczeń. Nie tylko dostarczających wielu wrażeń, lecz także gwarantują wyśmienitą zabawę. Nie dziwi więc fakt, że po taką rozrywkę sięgają zarówno mężczyźni, jak i kobiety czy nawet dzieci.

Co to są gokarty i komu są polecane?

Słowo „gokart” oznacza dosłownie „jeżdżący wózek” (ang. go-kart). To mały pojazd silnikowy, którego przeznaczeniem jest jazda po torze kartingowym. Jego waga zależy od modelu. Gokarty dla początkujących, czyli przeznaczone na tory halowe o betonowej nawierzchni, są dużo cięższe. Natomiast pojazdy dla profesjonalistów zwykle nie przekraczają wagi 100 kg. Jeśli chodzi o budowę gokarta, to nie ma on zawieszenia, skrzyni biegów, ani wspomagania kierownicy. Hamulce natomiast działają jedynie na tylne koła. Dla bezpieczeństwa użytkowników pojazd wyposażono też w specjalne zderzaki. Co ciekawe, gokarty są pozbawione mechanizmu różnicowego. Efektem takiego zabiegu jest to, że nawet podczas pokonywania zakrętów koła obracają się z taką samą prędkością. Jazda tego rodzaju pojazdem znacząco różni się od prowadzenia auta. Dlatego wsiadając na gokarta po raz pierwszy, należy się do niego przyzwyczaić i dobrze poznać zasady jego obsługi. Prędkość osiągana w czasie wyścigu na gokartach zależy od konstrukcji samego toru oraz typu pojazdu. Istotne są też oczywiście umiejętności kierowcy. Aby zapanować nad pojazdem, potrzeba sporo siły, jednak systematyczny trening w tym pomaga. Zawodowe gokarty mogą osiągać prędkość nawet do 200 km/h, amatorskie pojazdy zaś poruszają się z szybkością ok. 50 km/h.

Jazda na tych wyjątkowych maszynach jest odpowiedzią na pytanie, gdzie na weekend warto się wybrać w poszukiwaniu niesamowitych wrażeń. Gokarty to także świetny pomysł na prezent z okazji urodzin, imienin lub rocznicy (jazda w tandemie). Z tej rozrywki można też skorzystać, planując atrakcje na wieczór kawalerski czy panieński. Te pojazdy bowiem to nie lada gratka nie tylko dla fanów motoryzacji. Są one polecane wszystkim tym, którzy lubią szybką jazdę i rywalizację, lubiącym poczuć przypływ adrenaliny. Uczestnicy wyścigu, ścigając się na torze, nie tylko biorą udział w wyjątkowej potyczce z konkurentami, lecz także podnoszą swoje umiejętności w panowaniu nad pojazdem. Ponoć każdy uczestnik Formuły 1, w tym też Robert Kubica, swoje treningi rozpoczynał właśnie na gokartach. Obecnie sport ten jest na tyle popularny, że w Polsce powstała nawet szkółka gokartowa przeznaczona dla dzieci już od 5. roku życia. Zajęcia w niej są prowadzone przez mistrzów rangi międzynarodowej. Ograniczeniem udziału w tego rodzaju rozrywce jest jednak wzrost dzieci – musi wynosić minimum 120 cm.

Jak się przygotować na gokarty?

Przygotowując się do jazdy na torze gokartowym, należy założyć wygodny strój, czyli niekrępujący ruchów i pozbawiony zbędnych dodatków, które mogłyby się o coś zaczepić czy zaplątać. Warto postawić na ubranie przylegające do ciała. Sprawdzi się odzież sportowa, a w przypadku kobiet trafnym wyborem będą legginsy. Zakazane są buty na wysokim obcasie i klapki. Wskazane zaś obuwie za kostkę (sznurówki należy schować do środka, aby nie wkręciły się w pedały pojazdu). Włosy muszą być spięte, a na głowę – ze względów higienicznych – zakłada się specjalną kominiarkę. Elementem niezbędnym jest oczywiście kask. Przydają się też rękawiczki, które eliminują ryzyko ślizgania się dłoni na kierownicy. Przed wejściem na tor każdy przechodzi krótki trening dotyczący zasad bezpieczeństwa jazdy. Jedną z reguł jest to, że biorąc udział w wyścigu gokartów, nie można opuszczać i zatrzymywać pojazdu bez pozwolenia obsługi. To niezwykle istotne, bo pojazdy są bardzo ciężkie, a nagłe zatrzymanie się mogłoby spowodować realne zagrożenie dla innych uczestników wyścigu. Ponadto jazda gokartem powinna być kulturalna. Nie wolno uderzać w innych uczestników zabawy, celowo rozbijać się o bandy, zachowywać się i jeździć agresywnie po torze ani wystawiać nóg poza pojazd. Zalecane jest też zachowanie bezpiecznego odstępu od innych osób jeżdżących po torze. W razie awarii czy kolizji nie wolno samemu opuszczać gokarta, tylko poczekać na obsługę. Jazda na torze dla gokartów trwa zwykle 5–10 minut.