Jedzenie pałeczkami – czy jest trudne? Jak się go nauczyć?

Nauka jedzenia pałeczkami nie jest skomplikowana. Jedna z pałeczek pełni funkcję „bazy”, a druga „dźwigni”. Oprócz umiejętności posługiwania się pałeczkami sushi warto także poznać kilka zasad obowiązujących podczas spożywania tego typu posiłków.

Kilka rąk posługujących się pałeczkami do jedzenia.

Wiele osób zastanawia się, jak się je pałeczkami sushi, lecz nie każdy zdaje sobie sprawę, że jest to tylko mała część japońskiej etykiety. Zgodnie z jej zasadami niewskazane jest na przykład przekazywanie kawałków potrawy z pałeczek do pałeczek lub pionowe wbijanie pałeczek do miski z ryżem.

Jedzenie pałeczkami – podstawowe informacje

Większość z nas nie wynosi umiejętności jedzenia pałeczkami z domu rodzinnego. Jednak w pewnym momencie życia nasza kulinarna ciekawość może sprawić, że udamy się do jednej z japońskich restauracji, w których pałeczki pełnią funkcję podstawowych sztućców. Jak sobie z nimi poradzić? Wbrew pozorom nie jest to trudne zadanie. Chcąc wcześniej opanować tę sztukę, możemy np. zapisać się na Warsztaty Sushi. Taki kurs może być również oryginalnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby. Sushi jest przecież popularną potrawą oferowaną w wielu europejskich restauracji. Umiejętność posługiwania się pałeczkami przyda się także podczas jedzenia udon czy ramen.

Pałeczki do jedzenia najczęściej wykonane są z drewna. Jedna z nich pełni funkcję „bazy”, a druga „dźwigni”. Pałeczkę będącą „bazą” należy włożyć między kciuk a palec wskazujący, a do jej przytrzymywania używamy palców serdecznego i środkowego. Kawałki dania nabieramy ruchomą częścią. Warto pamiętać, że górną pałeczkę („dźwignię”) opieramy o tę dolną – dzięki temu pałeczki sushi nie wypadną nam z dłoni. Aby sprawnie korzystać z pałeczek, należy nimi manewrować w rytmie dostosowanym do pracy ręki. Sushi równie dobrze możemy jeść palcami – metoda ta jest akceptowana w Japonii i w żadnym wypadku nie powinna być uznana za faux pas.

Co warto wiedzieć o pałeczkach sushi?

Jeżeli wiemy już, jak je się pałeczkami sushi, warto nieco bliżej poznać specyfikę tego typu sztućców. Pałeczki wykonane są z metalu lub oszlifowanego drewna bambusowego. Przeważnie zawierają różnego rodzaju znaki, symbole i inne ozdoby, dzięki którym wyglądają bardziej stylowo. W europejskich restauracjach najczęściej dostępne są pałeczki bambusowe, które mają swoich zwolenników i przeciwników. Ich niewątpliwą zaletą jest to, iż umożliwiają precyzyjnie chwytanie kawałków. Pałeczki drewniane traktowane są przeważnie jako sztućce jednorazowe. Co ciekawe, niektórzy miłośnicy sushi uważają, że korzystanie z metalowych pałeczek ma wpływ zarówno na smak potrawy, jak i na to, czy sushi jest zdrowe.Twierdzą również, że korzystanie z nich zmienia smak potrawy, nadając jej nieco metaliczny posmak.

Nauka jedzenia pałeczkami przebiega zawsze tak samo, bez względu na to, z jakiego rodzaju sztućców korzystamy. Najbardziej widoczna różnica dotyczy ceny – metalowe pałeczki są droższe i używają ich głównie koneserzy sushi. Większość europejskich restauracji korzysta jednak ze sztućców bambusowych. Innym tworzywem, z którego wytwarzane są pałeczki, jest plastik. Jak jeść sushi pałeczkami tego typu? Tak samo, jak pałeczkami z drewna i metalu, lecz można ich używać jedynie wtedy, gdy danie nie jest gorące. Warto też wspomnieć o najbardziej ekskluzywnych rodzajach sztućców do sushi, produkowanych ze złota lub z kości słoniowej.

Jak jeść pałeczkami? Wskazówki dla początkujących

Wśród miłośników sushi istnieje pewnego rodzaju etykieta, którą warto poznać na początku naszej przygody z kuchnią japońską. W pierwszej kolejności pamiętajmy o tym, by nie odkładać sztućców na stół, lecz na podpórki wykonane z koperty. Jest to uniwersalna zasada japońskiej kuchni. Mimo iż na kolację sushi często wybierają się pary, to jednak karmienie partnera swoimi pałeczkami jest ewidentną gafą – nawet jeśli jedzenie przekazujemy bezpośrednio do jego sztućców. Jak widać, sama znajomość techniki jedzenia pałeczkami nie wystarcza – należy także umieć zachować się przy stole. Szczególnie zadbajmy o to, by nie ubrudzić go sosem. Aby tego uniknąć, pod sztućce podłóżmy np. miseczkę.

Wyeksponowane sushi na ciemnej desce z miseczką sosu sojowego. Po jeden kawałek sięgają dwie pałeczki.

Podczas jedzenia pałeczkami zasady savoir-vivre’u są nie mniej ważne niż umiejętność posługiwania się takimi sztućcami. Wielu „ortodoksyjnych” miłośników sushi przestrzega mnóstwa zasad. W Japonii niewskazane jest na przykład, aby przy użyciu pałeczek wyciągać z zupy interesujące nas kąski – do tego służy wyłącznie łyżka. Ponadto Japończycy nie oblizują sztućców, nie uderzają nimi o miskę czy talerz i nie jedzą ze wspólnego naczynia. Warto wiedzieć, że każda z omówionych zasad ma swoje duchowe podłoże. Przykładowo, dla ludzi z tego kręgu kulturowego poszukiwanie kąsków w zupie przy użyciu pałeczek jest utożsamiane z… kopaniem grobu. Większość osób, szczególnie w Europie, traktuje jednak sushi tak jak każdy inny posiłek i nie przykłada zbyt dużej wagi do ceremoniałów.