girl, music, fashion-1990347.jpg

Jak zostać DJ’em – praktyczny poradnik początkującego

Dostarcza rozrywki i jest osobą odpowiedzialną za muzykę na imprezach. Didżej czy DJ to osoba, zajmująca się doborem, odtwarzaniem i miksem muzyki na żywo. Najczęściej łączy on różne utwory muzyczne i dodaje efekty dźwiękowe, jednocześnie tworząc i utrzymując płynność muzyczną podczas swojego występu. Jak zostać DJ’em, jak rozpocząć swoją przygodę z muzycznym światem i czy istnieje poradnik dla początkującego DJ-a?

Jak zostać DJ'em? Na zdjęciu zestaw djski - płyta winylowa, słuchawki, sprzęt do mixowania

Chcę zostać DJ’em – od czego zacząć?

Muzyka nie ma narodowości i jest niezwykłym elementem naszego życia – bawi, wzrusza, daje emocje. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że wiele osób pragnie znaleźć się w centrum muzycznego świata. Z pewnością mnóstwo ludzi zastanawia się “jak zostać DJ” i kompletnie nie wie, od czego powinni zacząć. Pierwszym – najważniejszym i niezbędnym – krokiem jest… słuchanie muzyki. Mimo, że brzmi to dość trywialnie, to, aby zostać DJ-em, trzeba nieustannie słuchać muzyki. Różnej. Od setów znanych twórców, bo niszowe brzmienia, pozwalające odkryć coś nowego. Popularne serwisy, takie jak Youtube czy Spotify, są pełne przeróżnych brzmień. Innym sposobem może być wybranie się do klubu muzycznego nie tylko w celach rozrywkach, ale także po to, by podejrzeć, jak pracuje DJ, co dokładnie robi i w jakiej kolejności. Może uda Ci się zobaczyć, jakiego sprzętu używa, jak rozpoczyna grać konkretny set oraz co robi w przerwach?

Jako początkujący DJ albo osoba, która myśli o tym, jak zostać dj-em, musisz nieustannie pracować nad rozwojem swojego słuchu. Słuchanie przeróżnych gatunków muzycznych pozwala nie tylko poznać, który rodzaj trafia do Ciebie najlepiej, ale także, a może przede wszystkim, stwarza możliwość, by w głowie tworzyć pierwsze kompozycje i połączenia najbardziej Ci odpowiadają. To pozwoli na stopniowe tworzenie własnego stylu i odnalezienie swojej własnej, muzycznej ścieżki jako didżej.

Jaki kupić sprzęt na początek?

Kupno specjalnego oprogramowania i sprzętu to nieodłączny krok, gdy mówimy o tym, jak zostać dj. Na obecnym rynku jest dostępnych wiele sklepów branżowych, a potrzebne rzeczy można z łatwością znaleźć, nie ruszając się z domu. Jeśli chodzi o sprzęt do miksowania, warto postawić na znane i uznane firmy, typu Pioneer, Denon lub Sony, które idealnie sprawdzą się dla początkującego DJ-a. Gdy już będziemy mieli odpowiedni sprzęt i oprogramowanie, możemy wykonać kolejny krok, pozwalający odkrywać następne tajniki zawodu DJ-a. Wiele poradników, tutoriali i instrukcji znajduje się w internecie, co pozwala na łatwe rozpoczęcie swojej przygody jako didżej.

Oczywiście zabawa będzie dużo łatwiejsza, gdy wybierzemy Kurs DJ-ski dla Początkujących lub zdecydujemy się na Sesję DJ-ską z Instruktorem. Pomoże to w zrobieniu pierwszych kroków i zrozumieniu, jak wygląda praca didżeja. Da to też łatwą odpowiedź na pytanie, jak zostać DJ w klubie – profesjonalny instruktor chętnie wyjaśni to zagadnienie. To także dobry moment, by nagrać swój pierwszy utwór i zaprezentować go światu – np. na popularnym portalu społecznościowym. Znajdziesz wiele przydatnych programów, takich jak np. Logic czy Ableton, które doskonale sprawdzą się właśnie podczas nagrywania swoich pierwszych utworów. No i nie zapomnij o tym, że musisz pokazać swoje dzieło jak największej ilości osób. Nie bój się rzetelnej krytyki, bowiem zachęca ona do działania i może okazać się prawdziwym motorem do działania. 

DJ w klubie – jakie umiejętności trzeba posiadać?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że nauka, jak być DJ-em, jak każda inna, wymaga czasu. Nawet jeśli spędzasz wiele godzin na zabawie ze sprzętem dj-skim, to nie oznacza jeszcze, że jesteś profesjonalistą. Nawet jeśli przesłuchanie setek czy tysięcy setów i obejrzenie wielu tutoriali dalej nie rozwinęło Cię tak, jak chcesz to nie jest to żaden problem. Dzisiejsze czasy oferuje możliwość rozwoju przez internet, dlatego wybierz Kurs DJ-ski online, a po spotkaniu z profesjonalistą, Twoja kariera muzyczna nabierze tempa.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak zostać dj-em w klubie – żaden poradnik dla początkującego dj-a nie nauczy Cię cierpliwości oraz nie da Ci chęci do nauki. Na pewno nie możesz się poddawać – ćwiczenie, cierpliwość i wykorzystywanie szans w zupełności wystarczy, by zostać profesjonalnym dj-em w klubie. 
Ważnym krokiem, którego nie można pominąć, jest nauczenie występowania się przed szerszą publiką. Jeśli masz już odpowiedni sprzęt, jesteś po lekcji z profesjonalistą i czujesz, że jesteś gotowy, by zaprezentować komuś swoje umiejętności, to… wykorzystaj do tego bliskich! Zaproś ich na domową imprezę lub zaoferuj swoje usługi podczas imprezy u znajomych – wszyscy chętnie sprawdzą, co potrafisz, a Ty nauczysz się radzić sobie z presją i zaprezentujesz swoje umiejętności żywej publiczności.

Następnie pozostaje szukać szczęścia w pubach, klubach muzycznych oraz… przez internet. Nie zapomnij także o znalezieniu i zapisaniu się do branżowych grup w internecie, gdzie z łatwością znajdziesz mnóstwo porad i rozwiązań Twoich problemów, a ponadto – zdobędziesz bezcenne kontakty, które ważne są właściwie na każdym etapie kariery. Didżej to z pewnością ciekawy zawód, a jeśli jest to Twoją pasją, to świetnie, że pragniesz łączyć przyjemne z pożytecznym!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top