Historia zajączka wielkanocnego – ilu Polaków go szuka?

Wielkanoc to kolorowe pisanki, pachnące tulipany, bazie kotki i śniadanie pełne wyśmienitych smakołyków. Ale nie tylko!  Ile osób, tyle skojarzeń, a każda z rodzin kultywuje te zwyczaje, które są jej najbliższe. Dla wielu Polaków to czas, w którym mogą nadrobić chwile w rodzinnym gronie i po prostu dobrze się bawić. Temu sprzyja właśnie tradycja zajączka wielkanocnego, który chowa malowane jajka, słodycze i małe podarunki przed dziećmi, a te z ogromną przyjemnością szukają ich wszędzie, gdzie to tylko możliwe. 

Wielkanoc Wyjątkowy Prezent - dziewczynka szuka zajączka z koszykiem

Zajączek wielkanocny to zwyczaj, który kiedyś szczególnie popularny był na Pomorzu i Śląsku. W wielkanocną niedzielę i poniedziałek chowano przed dziećmi prezenty w formie słodyczy, kolorowych kraszanek czy zajączków z czekolady lub cukru. Koszyczki, którymi obdarowywał zajączek, ukrywano w domowych zakątkach i w ogrodach tak, aby odnajdywanie podarunków przynosiło jak najwięcej radości1. Według komunikatu Centrum Badań Opinii Społecznej na temat zwyczajów wielkanocnych i wielkopostnych aż 67% Polaków uważa Wielkanoc za święto rodzinne, a 62% kultywuje tradycję zajączka wielkanocnego2, która jest doskonałą okazją do wspólnej zabawy i pielęgnowania więzi. Dziś częściej zajączek przynosi prezenty do domu, ale szukanie podarunków to sposób, aby zaangażować w świętowanie całą rodzinę i sprawić, że te dni będą naprawdę wyjątkowe. 

Początków zająca wielkanocnego należy szukać w zwyczajach pogańskich. Niegdyś kraje germańskie i anglosaskie czciły boginię wiosny Ēostre, od której imienia wzięła się nazwa świąt wielkanocnych – ang. Easter i niem. Ostern. Jej ulubionym towarzyszem był właśnie zając, który symbolizował płodność oraz dobrobyt i kojarzony był z nadejściem wiosny3. W Niemczech, Austrii i Szwajcarii cukiernie w okresie wielkanocnym oferują różnorodne wyroby z czekolady, przede wszystkim figurki zajęcy i jaja różnej wielkości. W niemieckim Weimarze do dziś pielęgnuje się tradycję wspominającą poetę Johanna Wolfganga Goethego, który w wielkanocny czwartek zapraszał dzieci do swojego ogrodu, gdzie odbywało się szukanie pisanek ukrytych przez zająca4

Wielkanocny zajączek i jajka z czekolady. Kolorowe pisanki i tulipany na niebieskim tle.

„Znajdź swoje marzenia” to kampania Wyjątkowego Prezentu, która zachęca do poszukiwania i realizacji marzeń – zarówno tych małych, jak i dużych. Niezależnie od wieku, warto poszukiwać nie tylko wielkanocnych słodyczy w domach i ogrodach, ale również emocjonujących przeżyć, które sprawią radość nam i naszym bliskim. Wielkanoc kojarząca się z wiosną to doskonały moment, aby zadbać o siebie i swoje potrzeby oraz okazja, aby spędzić z bliskimi niezapomniane chwile i nadrobić rozmowy, na które na co dzień brakuje czasu. 

Zobacz, jaki prezent na Wielkanoc warto wybrać, by zaskoczyć i zachwycić bliskich!

1. Marta Kowalczyk, „Geneza i obchód Wielkanocy w Polsce. Zarys Problematyki”, Studia Elbląskie 21:273-293.
2. Centrum Badań Opinii Publicznej, Komunikat z badań: Zwyczaje wielkopostne i wielkanocne, nr 49/2020, https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2020/K_049_20.PDF. 
3. https://kulturanacodzien.pl/2018/03/25/wielkanoc-germanow-i-slowian/ [data dostępu: 25.03.2023]
4. https://polen.diplo.de/pl-pl/02-themen/02-1-willkommen/0-braeuche/karneval_channel/osternbraeuche/488334 [data dostępu: 25.03.2023]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top