Flyboard dla początkujących – co warto wiedzieć?

Chyba nie ma osoby, która kiedyś choć raz nie marzyła o lataniu nad wodą. Unoszenie się nad jej taflą musi być niezwykłym doświadczeniem. Okazuje się, że sen o lataniu nad wodą może się spełnić… jednak w nieco innej formie.

Unoszący się nad taflą wody mężczyzna na flybordzie.

Flyboard – bo o nim mowa, to coś dla tych, którzy kochają adrenalinę. To połączenie skakania, pływania i latania. Dyscyplina ta szturmem wdarła się na rynek ekstremalnych atrakcji i w błyskawicznym tempie podbiła serca amatorów mocnych wrażeń.

Co to jest flyboard?

Flyboard jest urządzeniem służącym do uprawiania ekstremalnych sportów wodnych. Został wynaleziony w 2011 roku przez firmę Zapata Racing, założoną przez mistrza świata w pływaniu na skuterach wodnych. Ponoć oryginalnie był zaprojektowany z myślą o pływaniu z dużą prędkością z delfinami. Dopiero z czasem fani ekstremalnych sportów odkryli w nim potencjał także do innych aktywności. Obecnie flyboard wykorzystywany jest więc nie tylko pod wodą, lecz także nad nią. Wykonywane przy jego użyciu akrobacje w powietrzu są niezwykle widowiskowe, nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób pragnie spróbować takiej rozrywki. Ten rewolucyjny sprzęt pokochali zwłaszcza miłośnicy sportów ekstremalnych. Trzeba przyznać, że przeżycia, których dostarcza, są nie do opisania. Flyboard zapewnia nie tylko masę dobrej zabawy, lecz także solidną dawkę adrenaliny.

Siła napędową tego wyjątkowego urządzenia jest skuter wodny o mocy minimum 100 koni mechanicznych. Napęd jest zamocowany na nogach uczestnika, który ma na sobie specjalne buty połączone z platformą. Moc turbiny skutera wytwarza strumień wody pod ciśnieniem i unosi „latającą deskę” ponad wodę nawet na wysokość kilkunastu metrów. Jedynym ograniczeniem w lataniu jest zamontowany do niej giętki wąż o długości od 18 do 23 metrów. Jest on jednak na tyle długi, że umożliwia pełną swobodę ruchów. Na flyboardzie można więc nie tylko latać nad wodą, lecz także nurkować z dużą prędkością i wyłaniać się na powierzchnię niczym delfin, a nawet wykonywać obroty wokół własnej osi. Wszystko zależy od umiejętności uczestnika, jego wyobraźni i granic odwagi.

W tym sporcie nie ma limitu wieku. Liczy się tu nie tyle liczba ukończonych lat, co rozmiar buta. Zatem jeśli stopa osoby chcącej latać na flyboardzie da się wpiąć w specjalne buty, może ona śmiało rozpocząć swoją przygodę z tym wyjątkowym sportem. Warto jednak zaznaczyć, że osoby poniżej 18 roku życia muszą mieć pisemną zgodę rodziców. Mogą też wziąć udział w tej niezwykłej przygodzie pod ich kontrolą, np. przybywając razem na miejsce wydarzenia. Jeśli natomiast chodzi o ograniczenia wagowe, sport ten jest przeznaczony raczej dla szczupłych osób. Wysoka waga bowiem powoduje, że nie tylko trudniej jest utrzymać równowagę na sprzęcie, lecz także ograniczona jest możliwość wzniesienia się.

Zabawa na flyboardzie może być świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej osoby, której chce się podarować wyjątkowe wrażenia. Do tego możliwość otrzymania filmu dokumentującego całą przygodę w jakości HD będzie dla niej świetną pamiątką na lata.

Jak się przygotować do ćwiczeń na flyboardzie?

Choć akrobacje na flyboardzie są zaliczane do sportów ekstremalnych, ewolucje na tym urządzeniu mogą wykonywać nawet amatorzy. Osoba decydująca się na przeżycie tej wyjątkowej przygody z lataniem zostaje wyposażona w kask, kamizelkę asekuracyjną oraz piankę, a wszystko odbywa się pod kontrolą instruktora. To właśnie on jest odpowiedzialny za kontrolowanie strumienia wody i zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikowi przez cały czas trwania lotu. Dlatego nawet jeśli uczestnik wyląduje w wodzie, specjalna kamizelka szybko umożliwi mu wypłynięcie na powierzchnię.

Zabawa trwa zazwyczaj ok. 15–30 minut. Poprzedza ją oczywiście krótkie szkolenie pod okiem specjalisty, które w krótkim czasie zaznajamia śmiałka z podstawowymi zasadami bezpiecznego używania urządzenia. Z czasem na flyboardzie można wykonywać bardziej zaawansowane akrobacje, zarówno w wodzie, jak i nad jej powierzchnią. Przyjmuje się, że na opanowanie trzymania równowagi i wykonywania ewolucji na tym sprzęcie potrzeba ok. 20 minut. Użytkownicy zaawansowani mogą z czasem sami kontrolować moc strumienia wody, a nawet latać, mając zamontowane dodatkowe strumienie wody na rękach.

Przygoda z flyboardem to świetny prezent dla mężczyzny, choć i wiele kobiet decyduje się na to niecodzienne doświadczenie. Ten rodzaj sportu jest dostępny w miejscach, gdzie jest duży zbiornik wodny. Dlatego bardzo często można go zobaczyć na Mazurach i nad morzem, ale można go spotkać także w innych miastach, takich jak Poznań, Wrocław czy Warszawa. Latanie na desce odbywa się w stroju kąpielowym, dlatego przybywając na miejsce, należy wziąć ze sobą także ręcznik oraz suche ubranie na zmianę. Ponoć, jeśli choć raz się spróbuje „latania” i ślizgania się po wodzie na tym wyjątkowym sprzęcie, łatwo załapać bakcyla, bo ten sport i emocje z nim związane silnie uzależniają.

Scroll to Top