Dlaczego ta noc jest inna od wszystkich?

Wielkanoc przypada w tym roku 4 kwietnia. Wielu osobom te dni kojarzą się jedynie z kolorowymi pisankami, szukaniem czekoladowych jajek w ogrodzie czy tylko ze święceniem pokarmów w Wielką Sobotę. Sens tych świąt jest jednak znacznie głębszy. Dowiedz się, co takiego wyjątkowego jest właśnie w tej nocy!

Gold easter egg on powder pink background. Minimal creative composition. Flat lay.
Wielkanocne jajko to tylko malutka część tradycji

Krótka geneza Świąt Paschalnych

Historia i bogactwo zbliżających się świąt są tak obszerne, że można by było napisać na ten temat wiele książek. Obchody tych świąt mają swoje korzenie w judaizmie. Naród Żydowski co roku obchodzi Paschę na pamiątkę wyprowadzenia Narodu Wybranego z Egiptu i przejścia przez Morze Czerwone. Jest wiele tradycji paschalnych, które są dokładnie opisane na kartach księgi Wyjścia.

“I wezmą krew baranka, i pokropią nią odrzwia i progi domu, w którym będą go spożywać. I tej samej nocy spożyją mięso pieczone w ogniu, spożyją je z chlebem niekwaszonym i gorzkimi ziołami. Nie będziecie spożywać z niego nic surowego ani ugotowanego w wodzie, lecz upieczone na ogniu, z głową, nogami i wnętrznościami. Nie może nic pozostać z niego na dzień następny. Cokolwiek zostanie z niego na następny dzień, w ogniu spalicie. Tak zaś spożywać go będziecie: Biodra wasze będą przepasane, sandały na waszych nogach i laska w waszym ręku. Spożywać będziecie pośpiesznie, gdyż jest to Pascha na cześć Pana.”

W kościele rzymskokatolickim wspomina się w tym czasie przejście ze śmierci do życia, czyli Zmartwychwstanie Chrystusa. Obchody Niedzieli Zmartwychwstania poprzedza Triduum Paschalne, kiedy katolicy rozważają ostatnią wieczerzę, mękę i śmierć Jezusa. Liturgia tego czasu jest wypełniona po brzegi symbolami i bogactwem treści.

Zobacz też: Jakie zwyczaje wielkanocne królują w Polsce?

Polskie tradycje wielkanocne

W naszym kraju jest bardzo dużo tradycji i zwyczajów związanych z tymi świętami. Zawierają one elementy regionalności i ludowości. Polskie świętowanie rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, która przypomina wiernym o wjeździe Jezusa do Jerozolimy i rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. W tym dniu do kościoła udajemy się z palmami, a wielu miastach są urządzane konkursy na najpiękniejszą palmę, np. w Lipnicy Murowanej co roku jest organizowany konkurs na najdłuższą palmę.
W Wielką Sobotę rano idziemy do kościoła, by poświęcić pokarmy, które później spożyjemy przy śniadaniu wielkanocnym. Każdy element w koszyczku wielkanocnym ma swoją symbolikę:

 • figurka baranka – zwycięstwo życia nad śmiercią
 • jajko – znak nowego życia
 • chleb – ciało Chrystusa, Eucharystia
 • kiełbasa, wędlina – dostatek i zdrowie
 • sól – oczyszczenie
 • chrzan – siła fizyczna

Poniedziałek Wielkanocny wiąże się z bardzo radosnym zwyczajem. W tradycji ten dzień nazywany jest Śmigusem Dyngusem. W tym dniu oblewamy siebie nawzajem wodą. Wcześniej ta tradycja nosiła nieco inne znaczenie niż wspólna radość i zabawa. Dawniej wierzono, że najbardziej oblana panna ma większe szanse na rychłe zamążpójście.

ZOBACZ TAKŻE NASZE ŻYCZENIA WIELKANOCNE

Potrawy wielkanocne

W kulturze polskiej stawiamy nacisk na wspólne celebrowanie posiłków, dlatego potrawy przyrządzane na Wielkanoc też mają ważne miejsce w polskich domach. Na wielkanocnych stołach królują potrawy związane z jajkami, ponieważ symbolizują one nowe życie. Podczas świętowania nie może zabraknąć takich potraw jak :

 • żurek
 • różnego rodzaju kiełbasy i wędliny
 • pasztety
 • jajka faszerowane
 • roladki drobiowe lub serowe z pastą jajeczną

W tych dniach nie zabraknie również czegoś dla miłośników słodkości, ponieważ istnieje wiele ciekawych i specjalnie przygotowanych na tę okazję ciast i deserów. Do najpopularniejszych należą:

 • babka wielkanocna
 • mazurek
 • sernik
 • pascha
 • makowiec

Warto dobrze przygotować się do tych świąt, by one prawdziwie były źródłem rodzącego się życia i nadziei. Niech miłość płynąca ze Zmartwychwstania wypełnia nasze domy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.