Przesądy sylwestrowe i noworoczne to fascynujący element kultury wielu społeczeństw na całym świecie. Co roku, gdy zbliża się styczeń, ludzie w różnych krajach praktykują tradycje i przesądy mające na celu przyciągnięcie szczęścia, pomyślności i dobrej energii na kolejne dwanaście miesięcy. Zwyczaje często przekazywane są z pokolenia na pokolenie, dzięki czemu i dziś możemy się z nimi spotkać. Jakie są więc przesądy noworoczne w Polsce czy za granicą i czego nie robić w sylwestra? Zapraszamy do lektury!
Czego nie robić w sylwestra, czyli dlaczego ludzie wierzą w przesądy?
Badania CBOS z 2018 roku wskazują, że ponad połowa Polaków wierzy w przesądy. Mają one swoją długą tradycję, i to nie tylko w naszym kraju. Kiedyś pomagały lepiej zrozumieć świat, natomiast obecnie choćby przesądy sylwestrowe czy noworoczne dają często poczucie nadziei, optymizmu i wspólnoty. Pozwalają też w pewien sposób wierzyć w większą kontrolę nad rzeczywistością, a tym samym redukują stres, lęk i napięcie. Oprócz tego dzięki nim ludzie koncentrują się na pozytywnych aspektach życia, takich jak miłość, zdrowie, sukces i szczęście. W ten sposób chcą przyciągnąć do siebie dobre rzeczy i w pełni cieszyć się nadchodzącym rokiem. Przesądy sylwestrowe czy noworoczne stają się więc inspiracją do działania i dają nadzieję na lepszą przyszłość.
Czego nie robić w sylwestra – przesądy polskie
Polskie przesądy na sylwestra i nowy rok są niezwykle zróżnicowane. W zależności regionu można spotkać się na przykład robieniem sobie wzajemnie dowcipów, jak jest na Mazowszu, czy chowaniem do kieszeni kilku monet, co bywa praktykowane na Podhalu. Jak to jednak wygląda w większości Polski? Przede wszystkim bardzo powszechną rzeczą jest sprzątanie domu przed nowym rokiem. Przesądy noworoczne mówią bowiem, żeby nie zostawiać bałaganu i koniecznie wyrzucić zniszczone i niepotrzebne przedmioty. Ma to symbolizować robienie porządku w swoim życiu i pozwalać wejść w nowy rok z „czystą kartą”. Ważne również, by sprzątanie nie odbywało się 31 grudnia.
Jeśli chodzi o to, czego nie robić w sylwestra, przesądy zwracają też uwagę, by nie pozostawiać domu bez gotówki. Inaczej mówiąc – każdy powinien zadbać o jak większą liczbę banknotów w mieszkaniu. Ma to przyciągać bogactwo i zapewniać powodzenie finansowe w nadchodzącym roku. Oprócz tego niektórzy ludzie wierzą, że w ten sposób unikną długów i będą dokonywać lepszych decyzji związanych z pieniędzmi. Kolejne przesądy sylwestrowe głoszą, że nie wolno wstawać w pierwszy dzień nowego roku w złym humorze, gdyż może przełożyć się to na cały nowy rok i przyciągać nieszczęśliwe wydarzenia. W tych pierwszych chwilach po przebudzeniu szczególnie warto zadbać więc o dobry nastrój i zapewnić sobie powody do radości. Dzięki temu również i kolejne 12 miesięcy pełne będzie szczęśliwych, wyjątkowych chwil.
Zagraniczne przesądy na sylwestra i nowy rok
Jak już wspomnieliśmy, przesądy na sylwestra i nowy rok nie dotyczą tylko Polski, a inne kraje również mogą pochwalić się podobnymi tradycjami. W Chinach przykładowo duży nacisk kładzie się na odpowiedni sposób podania potraw. Jeśli jednym z dań ma być ryba, to tylko w całości, razem z ogonem i głową, które według azjatyckich wierzeń symbolizują szczęśliwy początek i koniec. W przypadku makaronu przesądy sylwestrowe mówią z kolei, żeby nie ucinać jego nitek i również podawać jako całość. W ten sposób zapewnia się sobie i swojej rodzinie długowieczność.
W Indiach duże znaczenie przypisuje się natomiast złotu i srebru, a konkretnie biżuterii wykonanej z tych kruszców. Hindusi wierzą, że takie bransoletki, naszyjniki czy kolczyki, zakupione podczas święta Diwali (święta światła, które zwykle przypada na przełom października i listopada) przyniosą szczęście i ogólny dostatek. Hinduskie przesądy sylwestrowe łączą się również z polskimi – konkretnie chodzi tu o dokładne sprzątanie i odświeżanie wyglądu swojego domu. W przeciwieństwie do naszego kraju w Indiach odbywa się to jednak nie na koniec starego roku, ale na początku nowego.
Ciekawe przesądy na sylwestra i nowy rok ma również Hiszpania. Tutaj w noc 31 grudnia, aby zapewnić sobie szczęście i pomyślność finansową, ludzie wrzucają złote pierścionki lub kolczyki do szampana, a następnie wznoszą nim toast. Oprócz tego tradycja mówi, żeby tuż po dwunastym uderzeniu zegara do portfela włożyć ząbek czosnku. Ma to przyciągnąć więcej pieniędzy i pomóc podejmować lepsze decyzje dotyczące wydatków. Bardzo podobne przesądy noworoczne są również w Polsce, z tą różnicą, że według naszych zwyczajów do portfela przed sylwestrem należy włożyć łuskę ryby.
Przesądy na sylwestra i nowy rok to fascynujący aspekt kultury wielu narodów. Bez względu na to, czy w nie wierzysz, czy traktujesz jedynie jako sposób na urozmaicenie okresu świąteczno-noworocznego, warto pamiętać, że mogą zapewnić dobry nastrój, a tym samym udany początek kolejnego roku! Aby dodatkowo uszczęśliwić siebie czy swoich bliskich, warto również wybrać odpowiedni prezent na Sylwestra. Dzięki temu poprzedni rok zakończycie z szerokim uśmiechem na twarzy, a w nowy wejdziecie z nowym wyzwaniem i obietnicą świetnej przygody!