Ciekawostki o świętach Bożego Narodzenia – co warto wiedzieć?

Boże Narodzenie to jedno z piękniejszych świąt w roku. Kochają je wszyscy bez względu na wiek, bo jest pełne magii i ma wyjątkową atmosferę. W innych krajach jednak celebracja tego wydarzenia wyglądać może nieco inaczej. Poznaj ciekawostki dotyczące świąt Bożego Narodzenia!

choinka, przystrojona choinka, girlandy, niebieskie tło, święta

Święta Bożego Narodzenia: ciekawostki na temat zwyczajów

Choinka, kolędy, prezenty, wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem z bliskimi, jedzenie karpia i zupy grzybowej – z tymi elementami kojarzą się Polakom Święta Bożego Narodzenia. W innych rejonach świata jednak celebrowane tego wyjątkowego wydarzenia może wyglądać nieco inaczej. Zwyczaj dzielenia się opłatkiem jest obecny w takich krajach jak Czechy, Ukraina, Białoruś czy Włochy. Co ciekawe, w Boliwii zgodnie ze zwyczajem na mszę wigilijną przychodzi się z kogutem. Ludność tego regionu wierzy bowiem, że to właśnie ten ptak jako pierwszy ogłosił narodziny Jezusa.

W Anglii święta zaczynają się 25 grudnia. Tego dnia dzieci po przebudzeniu rozpakowują prezenty. Część upominków umieszczona jest w skarpetach nad kominkiem. Zamiast karpia podczas uroczystej wieczerzy spożywa się indyka nadziewanego warzywami, a na deser podaje się specjalny pudding. Ciekawym elementem świątecznej tradycji jest również Christmas Cracker, czyli kartonowa rolka owinięta kolorowym papierem, przypominająca cukierek, która po otwarciu wydaje charakterystyczny trzask. Umieszcza się w niej niewielkie prezenty. Brytyjczycy wkładają także na głowy papierowe korony – symbole Trzech Króli, którzy przyszli do stajenki zobaczyć Dzieciątko. W Stanach Zjednoczonych jada się kurczaka z żurawiną, w Indiach zaś specjalny ryż z dodatkiem winogron i orzechów nerkowca. We Francji symbolem świąt jest rolada w kształcie pnia drzewa, w Szwecji natomiast jada się m.in. ryżankę z cynamonem i migdałami. Co ciekawe, w Hiszpanii nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia jest wielka loteria świąteczna, która cieszy się ogromną popularnością od 1812 roku.

W Grecji święta Bożego Narodzenia trwają aż 12 dni, a prezenty otrzymuje się dopiero 1 stycznia. Z kolei u mieszkańców Finlandii na ich świątecznym stole nie może zabraknąć grogu, czyli rozgrzewającego napoju przygotowanego na bazie czerwonego wina, ziół i rodzynek. Zwyczaj pozostawiania przy stole dodatkowego nakrycia pochodzi najprawdopodobniej z Portugalii, gdzie podczas wieczerzy wigilijnej zostawiano puste nakrycia dla osób już nieżyjących. W Kolumbii zamiast opłatka uczestnicy wieczerzy dostają 12 winogron, a każde z nich symbolizuje jakieś życzenie.

Ciekawostki Bożonarodzeniowe: wystrój domu i prezenty

Kolorami chętnie wykorzystywanymi do dekoracji domu na Boże Narodzenie jest zielony, złoty i czerwony. Złoto symbolizuje bogactwo, zieleń odrodzenie i nowe życie, a czerwień odnosi się do krwi Jezusa. Ważne podczas zdobienia domu jest udekorowanie go jemiołą. Ponoć pocałunek pod nią w czasie świąt przynosi szczęście. Zwyczaj ten pojawił się w czasach wiktoriańskich i jest popularny m.in. w Stanach Zjednoczonych. Całkiem dobrze przyjął się również w innych krajach, w tym w Polsce. Celtyccy druidzi uważali jemiołę za roślinę magiczną i wierzyli, że nie tylko chroni przed złem, lecz także ma działanie lecznicze. W Meksyku domy i ulice dekoruje się papierowymi lampionami, wewnątrz których umieszcza się świeczki. Budowanie szopek popularne jest natomiast w Hiszpanii oraz we Włoszech.

Wszystkie dzieci wiedzą, że prezenty pod choinkę przynosi święty Mikołaj. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że swój charakterystyczny wygląd zawdzięcza on kampanii reklamowej Coca-Coli z lat 20. XIX wieku. To właśnie wtedy ukazano go jako staruszka z białą brodą w czerwonym ubraniu. Jego pierwowzorem był biskup z Miry, który zasłynął tym, że rozdał swój majątek ubogim.

Co ciekawe, w zależności od regionu Polski to nie zawsze Mikołaj przynosi prezenty. W Małopolsce daje je Aniołek, z kolei na Dolnym Śląsku Gwiazdka. A prezent na święta w Poznaniu dzieci otrzymują od Gwiazdora.

Inne ciekawostki na temat świąt Bożego Narodzenia

Ciekawostek na temat Bożego Narodzenia można jeszcze wiele wymieniać. Niewiele osób wie, że kolędę „Cicha noc” przetłumaczono aż na 300 języków i dialektów, a zwyczaj dekorowania choinki zapoczątkowały ludy germańskie. Pierwszą szopkę bożonarodzeniową stworzył św. Franciszek z Asyżu. Miała walor edukacyjny, bo dzięki niej zakonnik opowiadał ludziom historię tych niezwykłych świąt i łatwiej było zrozumieć słuchaczom istotę Bożego Narodzenia.

Kolejną ciekawostką na temat świąt jest to, że najwyższą naturalną choinką była 67-metrowa daglezja, ustawiona w 1950 roku w Centrum Handlowym Northgale w Seattle, z kolei najwyższym sztucznym drzewkiem była ta licząca 73 metry i ustawiona w stolicy Sri Lanki w 2016 roku.

Najpopularniejszy renifer Rudolf Czerwononosy narodził się w 1939 roku. Stworzył go na potrzeby książki Robert L. May. Z kolei pierwsza kartka świąteczna, którą zapoczątkowano tradycję wysyłania do bliskich bożonarodzeniowych pocztówek, powstała w 1843 roku. Stworzył ją brytyjski ilustrator John Calcott Horsley.