Ciekawe miejsca w Bieszczadach – gdzie warto zawędrować?

Bieszczady to cel wakacyjnych podróży wielu turystów. Trudno się temu dziwić ‒ ten urzekający przyrodą region jest niezwykle piękny, a miejsc wartych zobaczenia tam nie brakuje. Zobacz, co warto zwiedzić w Bieszczadach i obierz kierunek na południe Polski!

Dwie osoby, podróż, trawa, wyprawa

Wypad w Bieszczady to świetny pomysł na wycieczkę. Od kilku lat ich popularność stale rośnie, dzięki czemu stały się atrakcyjną alternatywą dla Weekendu w Górach takich jak Tatry czy Pieniny. Pierwsze kroki w Bieszczadach warto skierować na szlaki turystyczne. Najpiękniejsze szlaki wiodą przez Połoniny (Caryńską i Wetlińską), z których rozciągają się urzekające widoki. Wędrówka nimi to obowiązkowy punkt wyprawy w Bieszczady. Jeżeli szukacie wyjątkowego noclegu dla dwojga – zapraszamy do Nowego Łupkowa.

Najciekawsze miejsca w Bieszczadach

Górskie szczyty

Najwyższym szczytem w Bieszczadach jest Tarnica (1346 m n.p.m.) należąca do Korony Gór Polski. Szlak czerwony prowadzi przez Szeroki Wierch, Halicz i Rozsypaniec, Przełęcz Bukowską aż do Wołosatego. Szlak niebieski zaś przez przełęcz pod Tarnicą i Krzemień do Bukowego Berda. To najlepsze trasy do wędrówek, zapewniają bowiem wyjątkowo malownicze widoki. Dlatego też przeprawa przez te najpiękniejsze szlaki turystyczne w Bieszczadach to cel i wyzwanie dla wielu miłośników spacerów po górach.

Chatka Puchatka

W tym niezwykle zielonym regionie Polski dostępnych jest wiele możliwości zakwaterowania ‒ zarówno w hotelach, jak i prywatnych gościńcach, apartamentach czy ośrodkach wypoczynkowych. Schronisk w Bieszczadach także nie brakuje, a najsłynniejszym z nich jest „Chatka Puchatka”, zwana kiedyś „Tawerną”. Znajduje się na Połoninie Wetlińskiej na wysokości 1228 m n.p.m, a widoki z niego zapierają dech w piersiach. Schronisko powstało niedługo po II wojnie światowej, więc śmiało można powiedzieć, że jest to miejsce z historią.

Wodospady

Wodospady w Bieszczadach to kolejny ważny punkt na mapie tego wyjątkowego regionu Polski. Wodospad na potoku Hylaty położony jest nieopodal Zatwarnicy i liczy około 8 metrów wysokości. Trasy w Bieszczadach są dobrze oznakowane, więc nie powinno być problemu ze znalezieniem tego miejsca. Dla ułatwienia przy wodospadzie zamontowano schody, którymi można zejść nad potok. Kolejny, mniejszy wodospad mierzy 5 metrów i zwany jest Siklawą Ostrowskich.

Co zwiedzić w Bieszczadach?

Góry w Bieszczadach zachwycają turystów z całego świata, jednak w regionie tym aż roi się od innych niesamowitych miejsc. Przykładem może być grota w Rosolinie, cudowne źródełko i kapliczka w Radoszycach, jaskinie w Nasicznem czy torfowisko Wołosate.

Cerkwie, klasztory i kościoły

Przybywając do tego regionu, warto wcześniej dowiedzieć się, co zwiedzić w Bieszczadach, bo interesujących miejsc jest tu naprawdę dużo. Jednym z nich są ruiny kościoła i klasztory karmelitów bosych w Zagórzu, które stały się inspiracją do stworzenia jednej z powieści o Panu Samochodziku. W Bieszczadach dużą popularnością wśród turystów cieszą się także cerkwie ‒ np. św. Michała Archanioła w Smolniku czy św. Mikołaja w Hoszowie. Często odwiedzanym miejscem jest też rezerwat krajobrazowy Sine Wiry z przełomem rzeki Wetliny.

Ustrzyki Dolne

Chętnie wybieraną miejscowością w Bieszczadach są Ustrzyki Dolne. To właśnie tu znajduje się najwięcej szlaków pieszych i tras rowerowych. Mieści się tu Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego, w którym można zobaczyć eksponaty obrazujące faunę, florę, hydrologię czy geologię tego regionu.

Zamki

Zamki w Bieszczadach, np. w Dubiecku czy Krasiczynie, to kolejne obiekty warte odwiedzenia. Warto wiedzieć, że można w nich zarezerwować nocleg. Natomiast średniowieczny zamek królewski w Sanoku jest siedzibą ciekawego Muzeum Historycznego, które również warto wpisać na listę miejsc do zwiedzenia podczas wypoczynku w Bieszczadach.

Co robić w Bieszczadach?

Atrakcje dla dzieci

W Bieszczadach nie brakuje atrakcji dla dzieci. Jedną z nich jest Zagroda Żubrów znajdująca się na terenie leśnictwa Muczne, gdzie można obserwować te niezwykłe zwierzęta np. podczas karmienia. Ciekawą przygodą może być także wizyta w minizoo w Lisznej. Dla małych miłośników koni nie lada gratką będzie przejażdżka na hucułach, czyli niewielkich i słynących z dużej łagodności konikach. Popularną atrakcją w Bieszczadach dla dzieci jest też przejażdżka drezyną rowerową. Trasa wycieczkowa liczy aż 47 kilometrów. Wiedzie ona wzdłuż Sanu, a główna stacja znajduje się w miejscowości Uherce Mineralne. Warto przejechać się Bieszczadzką Kolejką Leśną, która powstała pod koniec XiX wieku i jest najwyżej położoną linią wąskotorową w Polsce.

Wypoczynek nad wodą

Atrakcje turystyczne w Bieszczadach przyciągają do tego miejsca rzesze osób pragnących wypocząć, ale jednocześnie dobrze się bawić. Jednym z bardziej popularnych miejsc na mapie Bieszczad jest Jezioro Solińskie z ogromną zaporą, której celem jest ochrona rejonu przed powodzią. Po jeziorze kursują statki wycieczkowe, a na brzegu powstało wiele ośrodków rekreacyjnych. Można tu uprawiać żeglarstwo i windsurfing, wypożyczyć kajak czy rower wodny lub po prostu oddać się błogiemu plażowaniu.