Jak zrobić idealne sushi krok po kroku?

Sushi to uniwersalna potrawa, która idealnie nada się zarówno na szybki lunch w przerwie od pracy, jak i romantyczną kolację we dwoje. Choć kojarzy się przede wszystkim z owocami morza i Azją, to równocześnie jest to jedno z najpopularniejszych dań w Polsce. Pierwsze sushi bary pojawiły się tu już XX wieku, natomiast ich prawdziwy rozkwit nastąpił na początku XXI wieku. Jako Polacy pokochaliśmy unikalny smak połączenia surowych ryb, wodorostów nori i sosu sojowego. Obecnie sushi możemy dostać już nie tylko w restauracjach z typowo japońską kuchnią – gotowe zestawy znajdziemy choćby w najpopularniejszych dyskontach czy hipermarketach.

Jak zrobić idealne sushi krok po kroku? Na zdjęciu rolki sushi z awokado na kamiennej płycie.

Co jednak, gdyby pójść kawałek dalej i samemu przygotować sushi, krok po kroku? Zanim stwierdzisz, że nie masz na tyle zdolności kulinarnych, przekonaj się, że to wcale nie jest aż tak trudne. Co więcej, dzięki temu stworzysz idealny zestaw dla siebie. Użyjesz składników, które Ty lubisz najbardziej i doprawisz w taki sposób, żeby jak najlepiej odpowiadało Twoim gustom smakowym. Możesz oczywiście wybrać się na sushi do restauracji lub… zrobić je samemu. Więc jak zrobić sushi? Zacznijmy od początku, a konkretnie od składników.

Co potrzebujemy do zrobienia sushi?

Nie ma jednej ściśle określonej listy składników. Wszystko zależy od tego, co lubisz jeść. Dowolność masz jednak tylko w przypadku dodatków, bo kilka podstawowych elementów musi zawsze pozostać bez zmian. Mowa o ryżu i occie ryżowym. Oprócz tego z pewnością przydadzą Ci się wodorosty nori oraz sos sojowy i wasabi. Dlaczego akurat to?

    • Bez ryżu praktycznie nie da się zrobić sushi. Nieważne, czy zdecydujesz się przygotować futomaki, akami czy urumaki – dobrej jakości i odpowiednio przygotowany ryż to absolutna podstawa. Jeśli już na starcie wybierzesz niewłaściwy gatunek lub pozwolisz, żeby się rozgotował, Twoje sushi będzie się na przykład rozpadać, a smak pozostawi wiele do życzenia. Który rodzaj więc wybrać? Przede wszystkim już na starcie odrzuć klasyczny długoziarnisty zapewne najczęściej goszczący w Twojej kuchni. Do tego dania przyda się ryż krótkoziarnisty, najlepiej o owalnych ziarnach, jak na przykład ryż perłowy lub Shinode. Po ugotowaniu stanie się odpowiednio kleisty, a jego kształt umożliwi odpowiednie zespolenie wszystkich składników.
    • Pomysł na sushi bez octu to kiepski pomysł. To właśnie ocet ryżowy pozwala bowiem odpowiednio zakwasić ryż i nadaje mu w ten sposób unikalnego wyrazu. W przeciwieństwie do innych odmian ten jest nieco słodszy i ma delikatniejszy smak, a dodatkowo ułatwia formowanie sushi. Jeśli jednak w okolicznych sklepach trudno Ci znaleźć akurat ten rodzaj octu, możesz spróbować użyć winnego lub jabłkowego. W tym wypadku musisz jednak liczyć się z nieco innym smakiem całości w efekcie końcowym.
  • Słodko-słone nori. Choć nie użyjesz ich w przypadku każdego rodzaju sushi, to przydadzą się przy ich zdecydowanej większości. Hosomaki, urumaki, temaki czy kappa maki są przepyszne, pod warunkiem że do ich przygotowania użyte zostaną wodorosty. „Nori” to jednak bardzo ogólne określenie, a każdy ich rodzaj to trochę inny smak i faktura. Dla osób początkujących poleca się green lub red, ponieważ są cienkie oraz elastyczne, co ułatwia zwijanie. Bardziej zaawansowani mogą spróbować zmierzyć się z odmianami silver, gold, platinum i diamond. 
  • Klasyczne dodatki do sushi – sos sojowy i wasabi. To dzięki nim Twoje danie nabierze odpowiedniej intensywności i ostrości. Przy wyborze sosu kieruj się swoimi preferencjami. Jasny jest bardziej słony i mniej gęsty, za to ciemny ma lekko ostrzejszy, bardziej intensywny smak. Właśnie on najczęściej podawany jest w restauracjach. Wasabi to natomiast odpowiednik dobrze nam znanego chrzanu  – również bardzo ostry, dlatego nie potrzeba go wiele. W polskich sklepach sprzedawany w formie pasty lub proszku, który rozpuszcza się w wodzie.

Pozostałe składniki to dodatki zależne w pełni od Ciebie. Z pewnością przydadzą Ci się ulubione ryby oraz owoce morza, a także warzywa, które wzbogacą smakowo sushi. Możesz więc zaopatrzyć się łososia, tuńczyka, paluszki krabowe czy krewetki i wkomponować do tego awokado, marchewkę czy ogórek. Niektórzy uwielbiają dodawać serku Philadelphia – nie jest to jednak składnik tradycyjnych japońskich przepisów. Zamiast tego stosowany jest omlet tamago lub specjalne japońskie ciasto nazywane tempurą. 

Gdy już przygotujesz wszystkie składniki, pora odpowiedzieć na najważniejsze pytanie dotyczące sushi: jak zrobić ten japoński przysmak?

Jak zrobić sushi krok po kroku

Przede wszystkim musisz wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów sushi. W zależności od tego, jakich składników zdecydujesz się użyć, ile ich dodasz, oraz jak ostatecznie podasz, możesz przygotować różne warianty dania. Najpopularniejsze z nich to maki oraz nigiri i na nich skoncentrujemy się poniżej. 

    • Maki to sushi przygotowywane z nori, ryżu oraz jednego bądź kilku wybranych dodatków. W przypadku hosomaków używa się wyłącznie jednego z nich, na przykład ryby lub warzywa. Futomaki to wersja bardziej rozbudowana, ponieważ zawiera co najmniej cztery składniki. Ciekawą wersją maków są urumaki. Nazwa dosłownie oznacza ‘rolować odwrotnie’. W przeciwieństwie do poprzednich rodzajów tutaj na wierzchu znajduje się ryż, a wodorosty są wewnątrz. Wypełnienie gunkan maków stanowi z kolei najczęściej ikra lub tatar z ryby. Jest więc z czego wybierać.
  • Nigiri przygotowywane są bez użycia nori. W tym przypadku porcję ryżu smaruje się cienką warstwą wasabi, a na wierzch układa owoce morza, japoński omlet czy rybę. Przykładowo w nigiri unagi tym składnikiem jest węgorz, jedząc akami, zasmakujesz tuńczyka, a w nigiri ebi – krewetki.

Sushi – jak robić

Po pierwsze: przygotuj ryż.

Nie wrzucaj go jednak od razu do garnka. Najpierw przełóż do miski, a następnie wlej do środka trochę zimnej wody. Zamieszaj całość dłonią i odlej wodę, gdy stanie się mętna. Powtarzaj czynność do momentu aż po zamieszaniu będzie klarowna. Teraz odstaw ryż w wodzie na około 25 minut. Po tym czasie odlej ją, przesyp ryż do garnka i dodaj świeżej wody w proporcjach 1:1 (tzn. na 1 szklankę ryżu powinna przypaść 1 szklanka wody). Gotuj cały czas pod przykryciem, początkowo na dużym ogniu, a gdy woda zacznie wrzeć, zmniejsz go i zostaw całość jeszcze na 10 minut. Teraz zdejmujmij garnek z kuchenki i odstaw na kolejny kwadrans.

Po drugie: przygotuj zalewę.

Do przygotowania zalewy na około 250 g ryży będziesz potrzebować 3 łyżki octu, półtorej łyżki cukru oraz łyżeczkę soli. Wszystko dodaj do garnka i podgrzej na małym ogniu, póki składniki się nie rozpuszczą. Ważne, żeby zalewa się nie zagotowała, a jedynie podgrzała. Następnie delikatnie wymieszaj ją z ryżem. 

Po trzecie: przygotuj niezbędny sprzęt i składniki, a następnie rozpocznij przyrządzanie sushi.

Jeśli przyrządzasz maki, wybrane przez siebie warzywa obierz i, gdy to konieczne, pozbądź się z nich pestek. Wszystkie składniki pokrój w plastry lub słupki. Następnie rozłóż matę bambusową i ułóż na niej plaster nori świecącą stroną do dołu. Po jego powierzchni rozprowadź cienką warstwę ryżu, pamiętając, aby przy brzegu zostawić wolny pasek. Jeśli Twoja decyzja padła na futomaki czy hosomaki, to czas teraz na ułożenie na środku wybranych wcześniej składników i posmarowanie krawędzi nori wasabi. Jeśli natomiast wolisz przyrządzić urumaki, przełóż nori tak, by leżało ryżem do dołu, i dopiero wtedy umieść swoje dodatki. 

W przypadku nigiri rękoma uformuj niewielkie wałki z ryżu, a następnie posmaruj je cienką warstwą wasabi. Teraz ułóż na tym kawałek wybranej przez siebie ryby. Opcjonalnie możesz całość obwiązać po środku paskiem nori.

Po czwarte: zawiń odpowiednio sushi maki.

O tyle, o ile nigiri nie wymagają od Ciebie niczego więcej i są już gotowe do jedzenia, o tyle w przypadku maków niezbędne jest dodatkowo zawinięcie ich w nori. Przede wszystkim zmocz ręce wodą – dzięki temu ryż nie będzie przyklejał Ci się do palców. Następnie zdecydowanymi ruchami zacznij zwijać całość w ciasny rulon przy pomocy maty bambusowej. Gdy zostanie tylko nieposmarowany ryżem brzeg nori, zmocz go wodą i zlep w ten sposób z pozostałą częścią.

Po piąte: ciesz się wyjątkowym smakiem sushi.

Teraz wystarczy już tylko pokroić całość na niewielkie kawałki i gotowe! Nie zapomnij jednak o sosie sojowym i wasabi, które wzmocnią doznania smakowe. Możesz też pokusić się o kupienie imbiru i zjadanie go między kolejnymi rolkami sushi. Dlaczego akurat wtedy? Bo jego zadaniem jest właśnie oczyszczenie kubków smakowych i zneutralizowanie dotychczasowego smaku w ustach. Dzięki temu każdy kęs będzie niepowtarzalny i równie intensywny, co poprzedni. Pamiętaj też, że nie ma nic złego w jedzeniu sushi rękami – w Japonii to bardzo popularny zwyczaj, dlatego, jeśli nie przekonują Cię pałeczki, nie krępuj się. Teraz możesz już swobodnie cieszyć się niepowtarzalnym smakiem potrawy i pokazać innym, jak zrobić sushi.

Ciekawe pomysły na sushi – przepisy

Choć sushi to potrawa japońska, od dawna jest już popularna na całym świecie, a sposób jej robienia i składniki modyfikowane i dostosowywane do kultury kulinarnej innych krajów. Poniżej przedstawimy zarówno klasyczne przepisy, jak i te niekoniecznie zgodne z tradycyjnymi recepturami, ale wciąż przepyszne i godne uwagi. Być może, gdy już się z nimi zapoznasz, też będziesz chcieć poeksperymentować i zaskoczysz swoich bliskich własnymi unikalnymi połączeniami. 

Przepisy

W klasycznych przepisach bardzo częste są połączenia łososia bądź tuńczyka z awokado oraz ogórkiem. Oprócz tego świetnie smakować będzie gotowana krewetka, ogórek, awokado oraz serek Philadelphia czy łosoś, ogórek i kawior. Możesz też postawić na sam ogórek, rzodkiewkę czy kawałek ryby i przyrządzić hosomaki.

Jeśli natomiast szukasz nowych smaków i chętnie spróbujesz czegoś innego, zobacz sushi ze śledziem. Nieco egzotyki zapewni również połączenie dorsza, grillowanego ananasa i awokado, a także paluszki krabowe z mango, ogórkiem i majonezem.

Teraz już wiesz, jak się robi sushi krok po kroku i możesz samodzielnie przygotować swój własny zestaw. Bez względu na to, czy pójdziesz w klasykę, czy zdecydujesz się przyrządzić coś mniej standardowego, z pewnością będzie to przepyszne, a samo gotowanie dostarczy Ci wiele frajdy. Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem coś pójdzie nie tak – doświadczeni sushi masterzy doskonalili swój fach przez wiele lat zanim doszli do obecnego poziomu. Jeśli czujesz jednak, że przydałaby Ci się dodatkowa pomoc, albo chcesz podszkolić swoje umiejętności, możesz wybrać się na kurs sushi i tam pod okiem najlepszych w swojej dziedzinie dowiedzieć się jeszcze więcej. 

Powodzenia i smacznego!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top