Początek rozwoju broni palnej jest związany z wynalezieniem prochu czarnego w Chinach w IX wieku. Wkrótce po wynalezieniu znalazł on zastosowania militarne. “Sekret alchemików” w XIII wieku przywiózł do Europy Marco Polo. Przez wiele lat broń służyła głównie do obrony i do ćwiczeń militarnych. Obecnie ma ona szersze zastosowanie. Kurs strzelecki jest świetnym pomysłem na prezent dla miłośników filmów akcji, prawdziwych twardzieli, dla pasjonatów historii, a także dla osób lubiących dobrą zabawę i adrenalinę. Czy wszystkie te określenia dobrze brzmią w parze z pistoletem? Jeśli dodamy do tego profesjonalną naukę i bezpieczny kurs, to jak najbardziej!

Rodzajów kursów strzeleckich jest wówczas bardzo wiele. W każdym większym mieście jest strzelnica, na której można rozpocząć swoją przygodę z bronią bądź doskonalić nabyte już umiejętności. Taki kurs obejmuje wprowadzenie, naukę ładowania broni, naukę celowania, kilkadziesiąt strzałów z broni palnej. Na samym początku instruktor pokazuje jak naładować magazynek i objaśnia zasady bezpieczeństwa na strzelnicy. Instruktor czuwa nad bezpiecznym przebiegiem strzelań, omawia wyniki na tarczy, poprawia chwyt i postawę, wydaje komendy rozpoczęcia i zakończenia strzelań.

img_4321-1
Broń palna to inaczej broń miotająca pociski, wskutek działania energii gazów wytworzonych na skutek spalania ładunku miotającego. Broń palna, w zależności od rodzaju ładunku wyróżniamy: broń lufow oraz broń rakietowa. Z kolei sposób wprowadzania pocisku do lufy warunkuje czy jest to broń jednostrzałowa (np. karabin winchester), automatyczna czy samoczynna.

img_4300

O mierze danej broni palnej decyduje jej kaliber oraz lufa – większy kaliber pozwala wystrzeliwać cięższe pociski, z kolei dłuższa lufa powoduje szybszy wylot pocisku, czyli większy zasięg broni. I tak, w zależności od kalibru i zasięgu, broń dzielimy na: karabiny maszynowe, broń strzelecka – kaliber do 20 mm, zasięg do kilku kilometrów (rewolwer, pistolet, pistolet maszynowy i karabin szturmowy, karabin wyborowy), broń artyleryjska – kaliber ponad 20 mm, zasięg do kilkudziesięciu kilometrów (armata, haubica, moździerz).

img_4231

Największe wrażenie na uczestnikach kursów strzeleckich wywiera Shotgun, jednakże Glock 17 oraz Ruger MK II nie pozostawaj w tyle. Popularnę są także pistolety S&W, 22IR lub karabinek Ruger 22Ir, a także TOz 18.22Ir.