scraPina

Nowa Postać na blogowej mapie. Tym razem przedstawiam Wam Paulinę i jej oryginalną pasję jaką jest scrapbooking. Pomiędzy pracą i studiami zajmuje się tworzeniem małych dzieł sztuki, które znakomicie nadają się na prezent. Do tego jest świeżo upieczoną żoną i panią domu. A tak w ogóle to wiecie czym jest skrapbooking… ?

 
DSC_0036

 

 

Kiedy zaczęła się Twoja pasja? Dlaczego akurat scrapbooking?

 

Ze scrapbookingiem po raz pierwszy zetknęłam się przez totalny przypadek. Szukałam wtedy pomysłu na ozdobienie mojego notesu z zapiskami ślubnymi. Był to zwykły zeszyt a ja chciałam nadać mu wyjątkowego wyglądu. Zresztą od dziecka uwielbiałam ozdabiać wszelkiego rodzaju zeszyty czy pamiętniki. Inspiracji szukałam oczywiście w Internecie i tam natknęłam się na blogi osób zajmujących się scrapbookingiem i zdjęcia ich wspaniałych prac. Zaczęłam dokładnie szukać, oglądać, czytać na ten temat no i przepadłam bezgranicznie 😀 Od razu wiedziałam, że to jest to czym chce się zajmować w wolnym czasie. Można powiedzieć, że była to miłość od pierwszego wejrzenia która trwa już prawie dwa lata 🙂

 
DSC_0017

 

 

Na czym polega Scrapbooking?

 

Scrapbooking swój początek miał w Stanach Zjednoczonych. Pierwotnie była to metoda własnoręcznego ozdabiania albumów ze zdjęciami. Polegała na dekorowaniu ich za pomocą kolorowych papierów, wszelakich ozdób, wycinków z gazet, suszonych kwiatów, guzików i dodawaniu opisów do zdjęć, kiedy i gdzie zostało zrobione. Dzięki temu albumy stawały się bardziej osobiste i przyjmowały formę ozdobnego pamiętnika. Obecnie miano scrapbookingu poza albumami, dotyczy również cardmaking’u czyli ręcznie robionych kartek, lay out’ow czyli kolaży ze zdjęciem, notesów, zaproszeń i wielu innych prac stworzonych lub ozdobionych za pomocą papierów.

 

 

Jak dużo czasu poświęcasz tej pasji?

 

Najchętniej poświęcałabym jej każdą wolną chwilę, ale wiadomo, każdą pasję czy hobby trzeba połączyć z życiem zawodowym i osobistym. Nie jestem w stanie dokładnie określić, że poświęcam jej trzy godziny cztery razy w tygodniu. Wszystko zależy głównie od sezonu i ilości „zamówień”. Najwięcej czasu nad papierami spędzam wiosną i latem, gdy zaczyna się sezon komunijny a przede wszystkim ślubny. Wtedy może to być nawet pięć godzin dziennie, od powrotu z pracy do późnych godzin wieczornych a niekiedy nawet nocnych. Zawsze staram się, aby każda moja praca była wyjątkowa i sprostała oczekiwaniom osoby zamawiającej, dlatego każdy detal musi być dopracowany, a do tego potrzeba wiele czasu i cierpliwości.

DSC_0004

Jak nauczyłaś się tworzyć scrapbooking?

 

Możliwości rozwoju w tej dziedzinie mnóstwo. Ja swoją wiedzę na temat scrapbookingu czerpię głównie z Internetu. Na początku, kiedy sama jeszcze nie prowadziłam bloga, podglądałam blogi innych scraperek z wieloletnim doświadczeniem i inspirowałam się ich pracami. W przypadku problemów czy wątpliwości zawsze mogłam liczyć na ich pomoc. Potem odkryłam wszelkiego rodzaju tutoriale, w postaci filmików albo zdjęć. Głównie jest to obserwacja no i dążenie do doskonałości metodą prób i błędów. Pomijając Internet, można wziąć również udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistów w danej dziedzinie. Jest to okazja do nauki, poznania wielu ciekawych technik i form, ale i możliwość spotkania z wieloma wspaniałymi osobami i bardzo miłego spędzenia czasu. Tak jak mówiłam, możliwości jest wiele, ale najważniejsza jest chęć, kreatywność i pomysłowość. Po poznaniu podstawowych technik wystarczy tylko dać ponieść się wyobraźni.

 

Twoje najciekawsze zlecenie to… ?

 

Ciekawe jest dla mnie każde zlecenie. Bardzo lubię, gdy mam dużo informacji dotyczących osoby obdarowywanej. Dlatego zawsze staram się zadawać jak najwięcej pytań. Wtedy mogę stworzyć bardzo osobisty i wyjątkowy prezent. Są natomiast dwa „zamówienia”, które były dla mnie najbardziej nietypowe: pierwsze to kartka komunijna dla chłopca, w której zamiast krzyża i hostii miała być grafika piłki nożnej i herb pewnego zagranicznego klubu piłkarskiego. Drugie to kartka ślubna, w której zamiast bieli i pastelowych kolorów miała być czerń połączona z ciemnym fioletem. Ta kartka miała być dla fanów ciężkiego brzmienia. Tego typu zlecenia nie należą do łatwych, ale pobudzają fantazje i wyobraźnię. No i na długo zapadają w pamięci

DSC_0002

Masz jakieś sukcesy w tej dziedzinie?

 

Dla mnie największym sukcesem jest zadowolenie moich odbiorców. To niesamowite uczucie, gdy mogę obserwować reakcję na wręczany prezent czy kartę. Czy jest to radość i uśmiech w kontakcie bezpośrednim czy przemiłe słowa wysłane sms-em czy budujące komentarze na blogu, zawsze biorę sobie każdy ten szczegół do serca. Takie gesty nadają sens temu, co robię, i mobilizują do dalszego doskonalenia się.

 

Czy planujesz w przyszłości zająć się tym na większa skale?

 

Chyba każdy, kto ma jakąś pasję chciałby, w ten sposób zarabiać. Ja zdecydowanie należę do tej grupy. Mam nadzieję, że moje marzenia w tej dziedzinie się spełnią dlatego nie będę ich ujawniać aby nie zapeszyć 🙂 Jedyne co mogę zdradzić to myśl o połączeniu miłości do scrapbookingu z branżą ślubną.

 

Dlaczego postanowiłaś prowadzić bloga scraPina?

 

Zawsze chciałam prowadzić bloga tylko nigdy nie miałam tematyki, która mogłaby zainteresować większą ilość odbiorców. Potem zaczęłam zajmować się scrapbookingiem. Pasja z biegiem czasu zaczęła się rozwijać a za mną zaczęła chodzić myśl o ujawnieniu swojej twórczości. Byłam wtedy na etapie planowania swojego ślubu i wesela, więc postanowiłam, że zaczekam, aż całe to zamieszanie minie i będę miała więcej czasu na prowadzenie bloga. Jestem osobą, która albo robi coś na 100% albo nie robi wcale. I tak tydzień po zastaniu żoną, zrobiłam sobie prezent urodzinowy i zamieściłam pierwszy post. A dlaczego? Po części, dlatego, że chciałam być częścią tego scrapowego wirtualnego świata. Bloguję, bo sprawia mi to ogromną satysfakcję i przyjemność. Jest to połączenie dwóch sposobów wyrażania siebie: poprzez pokazywanie zdjęć swoich prac, ale i opisywanie tego, o czym myślę. Dodatkowo jest to możliwość do poznania wielu wspaniałych osób, z którymi mogę się dzielić tą pasją.

DSC_0028

Masz jakieś inne pasje, zainteresowania?

 

Zanim zaczęłam moją wspaniałą przygodę ze scrapbookingiem pasjonowałam się wizażem i charakteryzacja. Najbardziej ciekawiły mnie makijaże nietypowe, sceniczne o intensywnych kolorach i mocnych wzorach. Był to też jeden z motywatorów do wybrania kierunku studiów. Niestety obecnie zdecydowanie to zaniedbałam, ale mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości do tego powrócę. Dodatkowym zainteresowaniem, który pojawił się niedawno jest fotografia. Co prawda jest to dopiero początek, ale mam chęci poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie. Odkąd zaczęłam pokazywać swoje prace w internecie stwierdziłam, że zdjęcia muszą być lepszej, jakości i postanowiłam zainwestować w aparat z prawdziwego zdarzenia. Nawet najpiękniejsza kartka traci wiele uroku, gdy jej zdjęcia są ciemne, nieostre i po prostu brzydkie. Z tego powodu obecnie każda moja praca musi czekać na sesję zdjęciową.A może Ty również jesteś duszą artysty? Spróbuj swych sił na kole garncarskim lub podczas warsztatów fotografii. Takie artystyczne zajęcia to również świetny pomysł na prezent!


 

Weronika Kantor